Lesy ČR chtějí o budoucnosti lužních lesů u Dyje debatu
Lesy ČR otevírají k tématu program Soutok všem. "O Soutoku je třeba mluvit - veřejně, otevřeně a společně. Vyjasnit si se všemi relevantními subjekty, lesními hospodáři, ekology i občany, co je nutné a možné," uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Podle něj je zásadní i debata s místními iniciativními spolky a lidmi.
"Domnívám se totiž, že krásy této unikátní říční krajiny jsou tady pro všechny. Nejen pro úzce zaměřené zájmové skupiny s vlastními vyhraněnými zájmy, ale opravdu pro všechny. Proto otevíráme diskusi," uvedl ředitel.
Některé odborné společnosti chtějí lužní lesy podél dolních toků řek Moravy a Dyje důsledněji chránit, osm jich už dříve ohledně toho podepsalo společné prohlášení. "Situace v Moravské Amazonii je skutečně tristní. Státní podnik Lesy ČR tu na státní půdě dlouhodobě a systematicky likviduje přírodní hodnoty, které zákony stejného státu výslovně chrání," uvedl tehdy předseda České společnosti entomologické David Král.
Lesy ČR kritiku odmítají. Dnešní lužní lesy na soutoku jsou podle nich výsledkem více než třistaletého lesnického hospodaření. "V něm pokračujeme, s respektem k přírodě a v souladu se zákony. Zároveň chápeme potřebu lidí našemu hospodaření rozumět. Proto o něm mluvíme, chceme diskutovat, vysvětlovat i naslouchat," uvedl Vojáček.
Odborné společnosti v minulosti poukázaly i na to, že již 30 let se nedaří přírodu na soutoku institucionálně chránit, na čemž mají podle nich velký podíl právě Lesy ČR, které návrhy odmítají. Zatím zde nevznikla ani chráněná krajinná oblast, ani systém maloplošných chráněných území. Chráněny jsou pouze dvě procenta území. Například v Praze jsou chráněna přes čtyři procenta území.
Moravská Amazonie je největším zachovalým lužním komplexem v České republice. Mimo jiné se vyznačuje i mohutnými starými duby, kterých ale podle vědců rychle ubývá. Podle vědců mezi lety 1990 až 2009 zmizela z této lokality více než polovina starých porostů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (27)
Majka Kletečková
7.10.2020 15:58Držím palce, aby zde co nejdříve vznikla chráněná krajinná oblast nebo systém maloplošných chráněných území. Je neuvěřitelné a alarmující, že v tak jedinečné oblasti jsou chráněna jen dvě procenta území.
Jiří Daneš
8.10.2020 00:13 Reaguje na Majka KletečkováJakub Graňák
8.10.2020 08:33 Reaguje na Jiří DanešLesy nad soutokem Moravy a Dyje sloužily po staletí především Lichtenšteinům jako lovecký revír, nikoli primárně jako lesní plantáž, právě díky tomu jsou tam ve velké míře zastoupeni přestárlí a senescentní jedinci. Vlivem intenzivního sedumdesátiletého lesnického hospodaření těchto stromů valem ubývá a noví potenciální hostitelé výše uvedených taxonů končí v mýtním věku na pile.
Nazývat ČSE ekoaktivistickým spolkem je stejně relevantní, jako vaše tvrzení, že předmětem ochrany v daném území jsou červotoči a kůrovci (patrně tím myslíte lýkožrouta smrkového, který nikdy i vlivem neustálého přísunu potravy ze strany lesočechů, ohrožený nebyl). ČSE je uznávanou institucí na poli studia hmyzu, jejímiž předsedy byli vždy ti nejvýznamnější z našich entomologů, často světově proslulých jako byli: Jan Obenberger, Vladimír Balthasar, Leopold Heyrovský (bratr J. Heyrovského a světoznámý odborník na čeleď tesaříkovitých), Antonín Pfeffer, Karel Hůrka...
Příjde mi paradoxní, jak se tu čílíte nad sterilizací kulturní krajiny pomocí pesticidů a pak sám podporujete sterilizaci lesů vlivem hospodaření LČR. Měl by jste si v tom udělat jasno. Vřele vám doporučuju, aby jste se věnoval chemii, které evidentně rozumíte a nemontoval se do problematiky, které rozumíte stejně málo, jako devětadevadesát procent populace.
Ps: buďte tak laskav a sdělte mi, které taxony míníte těmi "jako původními", to mě vskutku velice zajímá
Jiri Kovalovsky
8.10.2020 10:54 Reaguje na Jakub Graňák(s tím že to zdaleka není "jen o hmyzu", který ale dobře reprezentuje bohatost a důležitost oblasti)
Dodávám že jedna z možnosti jak věci přispět je zde:
http://www.zachranmesoutok.cz/petice-za-zachranu-moravske-amazonie/
Jakub Graňák
8.10.2020 16:16 Reaguje na Jiri KovalovskyBohužel příspěvek pana Daneše přesně ilustruje úroveň znalostí běžné populace, přesto jim to nebrání dehonestovat nejlepší odborníky v dané oblasti, případně špinit slavnou a uznávanou instituci (která je mimochodem starší než Československo).
V jak divné době to žijeme?
Ps: děkuji za odkaz na petici, snad není ještě vše ztraceno
Jiri Kovalovsky
8.10.2020 21:35 Reaguje na Jakub GraňákJe zvláštní že zrovna v diskuzích na Ekolistu je takových mnoho. A neméně bohužel málokdo je schopen a ochoten vyhlédnout z bubliny svojí ideové polohy a "fachidiotismu".
Ad situace - nejspíš jste si vědom, nicméně dobré shrnutí:
http://www.cspe.cz/sites/default/files/downloads/news/reakce-mzp.pdf
(což je reakce na http://www.cspe.cz/spolecne-prohlaseni-odbornych-spolecnosti-k-problematice-ochrany-jihomoravskych-luhu)
(aktuality na https://soutok.nature.cz/aktuality)
Jakub Graňák
9.10.2020 15:10 Reaguje na Jiri KovalovskyJarek Schindler
11.10.2020 18:23 Reaguje na Jakub GraňákV jednoho zde publikovaném článku o dubech na Soutoku. bylo uvedeno , cituji :
Před časem jsem někde viděl fotografii z konce 19. století, na níž je skupina lichtenšteinských dřevorubců u právě poraženého, neobyčejně obrovitého dubu, dokonce s nenarušeným jádrem. Nejspíše šlo o jeden z posledních zdejších takových.
Píšete, že to měli jako lovecký revír. No jestli to nevíte tak tam je nyní obora. Ta bude v očích eko… nyní naopak asi jeden z největších problémů. Opravdu chcete tvrdit, že si z obory někdo udělá plantáž na dřevo? Je to význačné hnízdiště dravců ( např. orli, luňáci)
No a pokud se těží tak je tam ve velkém zastoupen jasan. No a ten díky chaláře ve velkém usychá. Někdo tam asi tu houbičku vítá. No a vypadá to, že se na jihu Moravy začala šířit bekyně velkohlavá. Jinak lýkožrout smrkový opravdu ale opravdu ne. Pokud chcete lýkožrouta tak potom třeba bělokaze dubového. Oni ale snad stačí například i takoví škůdci na dubech jako je ta bekyně .velkohlavá. I jiných tam najdete dost . Pilořitka dubová, obaleč dubový, píďalky podzimní a zhoubná, žlabatky.
Nyní se mluví o tom jak je nutné chránit tamější unikátní přírodu které hrozí zničení. No ale o unikátní přírodě a jejím zničení se hovořilo již někdy kolem roku 1980. Za čtyřicet let ji lesníci nezničili a nezničí. Naopak, kdy by ekob……..přestali chránit tamější unikátní přírodu a začali chránit přírodní procesy. Tedy stejně jak všude jinde. Já jsem pro tu přírodu s oborou. Ten plot totiž chrání tu přírodu lépe než cokoliv jiného.
Jakub Graňák
12.10.2020 12:43 Reaguje na Jarek SchindlerTo, že tam je obora samozřejmě vím, to bude taky asi jeden z důvodů, proč se LČR tak urputně už 50 let brání založení CHKO. Mezi vip totiž platí, že kdo nemá trofej ze soutoku, tak není in
Jarek Schindler
12.10.2020 18:21 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
12.10.2020 19:56 Reaguje na Jarek SchindlerPoložme si dvě otázky:
1: jaký je trend v počtu přestárlých a senescentních jedinců?
Klesající, že ano?
2: jak tento trend zvrátit tak, aby za 50 až 100 let byl pro saproxylofágy ještě v dané lokalitě vůbec nějaký strom?
Tak, že v lese ponecháme více jedinců, tohoto stádia dosáhnout, že ano?
V ortomapách se skutečně vyznám velmi dobře, pár let jsem se interpretací údajů z těchto map a následnou verifikací v terénu živil, a je na nich jasně vidět, že současná těžba (posledních cca 10 let) se zakusuje právě do těch zbývajích starých porostů, kterých je dle mého odhadu cca 40% rozlohy.
Jak už jsem uváděl výše, mě nejde o to, udělat z toho nějaký skanzen, jen apeluju na to, aby tam lesáci nechodili jak do chlíva. Vkládáte mi do úst (asi po vzoru p. Šimůnka) něco, co jsem nikde nenapsal.
A když se tak rád chytáte každého slova: "Někdo tam asi tu houbičku vítá." Pokud ji někdo vítá, tak to budou, stejně jako v případě podhůří Jeseníků právě lesáci, kterým to umožňuje překračovat stanovené plány těžby. Nejspíš, jak dokládá několik nedávných příkladů právě od nás z podhůří, se v nastálém zmatku daleko jednodušeji krade, viz několit nedávno odsouzených lesních (LČR) hospodářů v mém okolí (samí zasloužilí zloději a pytláci).
Ps. ještě před cca 70 lety byl roháč hojným po celém území státu rozšířeným druhem, dnes již žije pouze v několika izolovaných oblastech, to je také vizitka toho jak lesočeši hospodaří.
Michal Ukropec
7.10.2020 18:42Milan G
7.10.2020 20:48To jsou klíčová slova, pro ekopomatence ...ta příroda je pro všechny a nikoliv jen pro vás.
A pokud možno, všemi prostředky zabránit vzniku CHKO nebo nedej bože Národního parku. Jedna Šumava stačí.
Lukáš Kašpárek
8.10.2020 09:02 Reaguje na Milan GMilan G
8.10.2020 13:40 Reaguje na Lukáš KašpárekNebo, že nechci CHKO nebo NP. To je ta manipulace? Máte problém pochopit, že jsou lidé, kteří mají opačný názor než vy a není to o tom, že by chtěli plundrovat přírodu?
Neustále blábolíte jak LČR lžou a to vám nevadí, že bylo prokázáno, že nátlakový spolek hnutí duha účelově lže?
Pokud tohle vše blahosklonně přehlížíte, tak nejlepší bude když půjdete do...však víte kam.
Vracet se nemusíte.
Lukáš Kašpárek
8.10.2020 09:10Po tom všem zlu a lžích co tu LČR napáchali je neuvěřitelné slyšet "Domnívám se totiž, že krásy této unikátní říční krajiny jsou tady pro všechny. Nejen pro úzce zaměřené zájmové skupiny s vlastními vyhraněnými zájmy, ale opravdu pro všechny. Proto otevíráme diskusi," uvedl ředitel LČR....
No vzhledem k tomu, že se LČR chovali jako jediná zájmová skupina v této oblasti od nepaměti je toto tvrzení dobře demagogické a manipulativní.....
ČR se zavázala udělat z tohoto místa chráněné území a to REÁLNĚ CHRÁNĚNÉ... blábolit tu o tom, že místní lesy patří všem zájmům, když se upřednostňuje ten jediný (vytřískat z toho co se dá) je opravdu na přes držku panu Vojáčkovi.....
Holt gauneři vládnou ČR a její krajině....
Jarek Schindler
11.10.2020 18:30 Reaguje na Lukáš KašpárekBřetislav Machaček
8.10.2020 20:27diskutovat? To se té diskuse bojíte a nebo chcete dosáhnout svých zájmů
jinak než diskusí a demokratickým rozhodnutím? To by jste byli raději,
že s vámi diskusi odmítnou a arogantně budou hospodařit bez diskuse?
Vy už se mi opravdu asi zdáte. Víte, co bychom kdysi za to dali, že
s námi někdo ohledně ochrany přírody alespoň diskutoval. Vy už si
předem zavíráte dvířka k nějaké dohodě, aby jste mohli poukázat
na rozhodnutí bez vás a o to vám pouze asi jde.
Jakub Graňák
9.10.2020 07:06 Reaguje na Břetislav MachačekProjděte si odkazy, které mi výše poslal pan Kovalovsky, možná pochopíte, že problém je na straně LČR a to už setsakramentsky dlouho.
Břetislav Machaček
9.10.2020 09:33 Reaguje na Jakub Graňákchtějí diskutovat, ale když to nebude po našem, tak nač
vůbec diskutovat. Pokud něco opravdu chci, tak musím někdy
taky slevit a jít na kompromis a to na obou stranách.
Takže já vyčkám, zda se té diskuse zainteresované spolky
opravdu zúčastní a předloží i nějaké kompromisní návrhy.
Pokud budou prosazovat pouze a pouze své priority, tak to
není konstruktivní přístup k dané problematice. Život je
celý o kompromisech, neboť hrocení sporných záležitostí
nikdy nemůže přinést nic dobrého. Jinak pánové opravdu tu
v republice neexistují pouze entomologové a zastánci divoké
přírody. Tady žijí i lidé, kteří s dřevokaznými brouky tak
nějak nekamarádí, protože mají úkol dodat zdravé dříví
průmyslu a jiní, kterým dělá potěšení pohled na zdravý
strom a ne pohled na rozpadající se torzo kdysi zdravého
stromu. To i to je extrém a tak je třeba dohodnout ten
přijatelný kompromis. Každopádně musí ustoupit obě strany
a žádná nesmí předem dělat nějaké závěry.
Majka Kletečková
9.10.2020 12:54 Reaguje na Břetislav MachačekJakub Graňák
9.10.2020 15:02 Reaguje na Břetislav MachačekNevím jak jinak by jste si ještě představoval kompromis při požadavku aby bylo při těžbě ponecháváno pár výstavků na hektaru, aby bylo upuštěno od holosečného velkoplošného mýcení a šmelcování vymýcených ploch do hloubky pařezovými frézami. Požadavek přistupovat s citem k živočichům na 5000 ha je dle mého kompromis už sám o sobě, přihlédneme li k faktu, že jinak LČR hospodaří dle libosti na ploše 1,5 mil. ha. Jako extrém bych považoval kdyby jim to někdo nakazoval na desítkách procent výměry, ale tady se bavíme o 0,3% celkové výměry obhospodařované LČR.
Nejde o nějaké zdravé a nezdravé stromy, saproxylofágové osidlují stromy a jejich dutiny ve vysokém věku a v senescentním stádiu. Tady jde pouze o to aby část stromů nebyla v mýtním věku vykácena, ale aby jim bylo umožněno dožít až do smrti na místě a stát se tak útočištěm pro saproxylofágy. Dnes je situace taková, že jedinci, které ponechali stát ještě Lichtenštejnové valem mizí, a noví takto staří jedinci nedorůstají, poněvadž jsou již 70 let po dosažení mýtního věku intenzivně káceni.
Nehledě k faktu, že jakmile dojde ke zpřísnění režimu, tak lesočeši ještě než to nabyde platnosti, to tam vymlátí do zbla, tak jak to udělali valné části restituentů (mají vám vrátit les, který sadil váš děd a místo něj dostanete planinu bez jediného stromu) - tak totiž vypadá kompromis v režii LČR
Jakub Graňák
9.10.2020 15:05 Reaguje na Břetislav MachačekOdpovězte si sám
Břetislav Machaček
9.10.2020 20:02 Reaguje na Jakub Graňákdiskuse dopadne a nebudu předbíhat konečné rozhodnutí. Já beru přírodu nejen jako relikvii,
ale i jako zdroj obživy lidí a surovin. Tak tomu vždy bylo, je a bude. Takže zde budou jak ty
staré solitéry hezké na pohled, ale nevhodné
k pilařskému zpracováni, tak i ty rovné stromy
ze zápojů bez suků. Doufám, že se všechny
zainteresované spolky do diskuse zapojí a
nebudou ji bojkotovat. Jedině tak lze dosáhnout
alespoň něčeho. Víte ono každý z nás má nějaký
zájem a preferuje něco jiného než druzí a všem
bohužel nelze vždy ve všem vyhovět. Takže běžte
zástupcům LČR předložit své návrhy a nedělejte
předčasné závěry.
Jakub Graňák
10.10.2020 08:14 Reaguje na Břetislav MachačekOstatně Lichtenštejnové nejspíš vysoudí na státu celou Jižní Moravu zpátky, jejich šance na úspěch u soudu je velmi vysoká (viz Benešovy dekrety, kde se píše, že se bude zabavovat majetek němcům, což Lichtenštejni nikdy nebyli, stejně jako nikdy s němci nekolaborovali). Tady vidím šanci na zachování přírodních krás soutoku já, věřit ve spravedlnost a kompronis v režii tohoto státu, je totiž utopie.
Diskuse se za zájmy entomologické veřejnosti bude jistě účastnit pan RnDr Král, výše si můžete z úst pana Daneše přečíst, jak vypadá v praxi "kompromisní" pohled "běžných občanů" na věc.
Břetislav Machaček
11.10.2020 08:50 Reaguje na Jakub Graňákpamatujete,jak ty lesy vypadaly za těch
Lichtenšteinů se s vámi nebudu dále přít
a počkám jak na výsledky té diskuse, tak
i na to, jak se budou o ty lesy starat
oni. Abyste ale nebyl nakonec překvapen, protože mnozí soukromí vlastníci se s nikým o svém majetku ani nemíní bavit a dělají si na něm, co se jim zlíbí. Přeji vám ale splnění vašich snů, protože nejhorší je zklamání z jejich neuskutečnění.