https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-mesta-brna-letos-chteji-vysadit-1-2-milionu-stromku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy města Brna letos chtějí vysadit 1,2 milionu stromků

11.3.2020 00:16 | BRNO (ČTK)
Lesy města Brna letos chtějí vysadit 1,2 milionu stromků. / Ilustrační foto
Lesy města Brna letos chtějí vysadit 1,2 milionu stromků. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lesy města Brna letos chtějí vysadit 1,2 milionu stromků. Zalesní jimi 140 hektarů, které loni zasáhla kůrovcová kalamita, řekl v pondělí novinářům předseda představenstva Ludvík Kadlec (ODS). Loni firma, která patří městu, vytěžila 138.000 metrů krychlových dřeva, přičemž průměrný plánovaný objem těžby činí 53.500 metrů krychlových. Jeden metr krychlový dřeva odpovídá přibližně jednomu stromu.
 

Lesy chtějí letos sázet zejména listnaté stromy jako buky, duby nebo habry. Na místech, kde v minulosti lesníci vysázeli smrkové monokultury, vznikly nahodilou těžbou po kůrovcové kalamitě holiny. "Vysazujeme meliorační dřeviny," řekl Kadlec. Jde o takové, které mají zajistit budoucí stabilitu lesa a v jejichž zástinu mohou růst i další druhy stromů.

Sazenice určené k zalesňování firma pěstuje ve vlastní lesní školce u Vranova. Na ochranu proti zvěři chtějí postavit 90 kilometrů oplocení. Proti okusování stromků lesníci využívají také repelentní nátěry.

Brněnské městské lesy patří k největším v Česku, zaujímají zhruba 8300 hektarů na několika nesouvislých územích. Jejich výměra se rozrůstá i díky výkupu nových lesních pozemků od drobnějších vlastníků, kteří se o les nechtějí, případně nedokážou postarat. Od města loni firma na tyto výkupy dostala 15 milionů korun.

Firma byla dlouhodobě až do roku 2017 v zisku přes deset milionů korun, v roce 2018 zisk klesl na šest milionů, loňské výsledky ještě nejsou známy. Vzhledem k dramatickému poklesu cen dříví na trhu budou asi opět výrazně nižší.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

11.3.2020 08:26
Lesy kolem Brna jsou v zoufalém stavu a holin přibývá, sázet listnáče je konečně dobrý postup, jen nachápu, že to tak dlouho trvalo, mluvilo se o tom už dávno před plyšákem.
Jenom nevím, kde šly ceny dřeva dolů, na pile pro maloodběr jdou spíš nahoru.
Odpovědět
ZK

Zan K.

11.3.2020 13:00
Lesy města Brna letos chtějí vysadit 1,2 milionu stromků.... To je sice hezký počin, ale co to hovoří o výsledku? Bude tam znovu les, když začnou období sucha? K čemu pak ta práce? Když někdo řekne A musí také to ostatní. Lesáci dřív dobře vědeli jak a kde vysazovat a jak tu výsadbu udržet. A pochopitelně s tím také jak kácet a mýtit lesy. Ono to s tím hodně souvisí. Postačí se podívat, jak dlouho trvalo než se na jižní Moravě rekultivovala step. Nějaké hurá akce jsou tak jen na momentální vyzdvižení někoho. A my potřebujem nejen řeči, ale i výsledky.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist