Letiště Praha získalo po sedmé ocenění za svůj med
Výzkumný ústav včelařský hodnotí medy ve čtyřech kritériích, a to jejich fyzikálně-chemické vlastnosti, povinné údaje na etiketě, správnost etikety včetně doplňujících údajů a celkový estetický dojem produktu.
V současné době vlastní pražské letiště 7 včelstev, která v letních měsících čítají dohromady přibližně 350 000 včel. Letos z jejich pláství včelaři stočili bezmála 90 kilogramů medu.
Stáčení medu ale není zdaleka hlavní důvod, proč letiště vlastní včelstva. Do chovu včel se pustili v listopadu 2011. Praha tehdy podobně jako další světová letiště začala sledovat prostřednictvím včel kvalitu ovzduší ve svém okolí.
„Díky včelám, které během své cesty za opylováním kvetoucích rostlin obletí okruh několika kilometrů a získají tak vzorky z okolního prostředí, můžeme chemickým rozborem plástového pylu získat cenné údaje o případném znečištění životního prostředí v okolí,“ vysvětluje princip tzv. biomonitoringu pomocí včel Soňa Hykyšová, ředitelka Ochrany životního prostřední Letiště Praha. Vzorky plástového pylu i medu jsou zasílány na rozbor do akreditované laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, kde se zaměřují na obsah těžkých kovů a polyaromatických uhlovodíků.
Letištní med není kvůli nízké produkci a účelům biomonitoringu určen ke komerčnímu prodeji. Návštěvníci ho ale mohou ochutnat na některých akcích pro veřejnost pořádaných pražským letištěm.
reklama