https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/letos-si-fotovoltaiku-ci-cerpadlo-poridi-az-200-000-lidi.odbornici-pripravily-rady-pro-kvalitni-instalaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letos si fotovoltaiku či čerpadlo pořídí až 200 000 lidí. Odborníci připravily rady pro kvalitní instalaci

13.2.2023 02:10 (ČTK)
V letošním roce si podle odhadů pořídí v Česku fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo až 200 000 nových zákazníků. To by opět překonalo loňská rekordní čísla. S tím ovšem mohou přibývat potíže způsobené například nekvalitní instalací. Spotřebitelské svazy proto vydaly rady pro uživatele, které by měly omezit riziko případných problémů. Informovala o tom Komora obnovitelných zdrojů energie. V Česku bylo loni podle ní zprovozněno přes 33 000 nových fotovoltaik a více než 50 000 tepelných čerpadel. V obou případech šlo násobný nárůst oproti roku 2021.
 

"Jsme patrně na počátku dalšího rekordního roku. Letos si novou fotovoltaiku a tepelné čerpadlo pořídí 100 000 až 200 000 nových zákazníků. Aby si domácnosti, firmy a obce dokázaly správně vybrat a byly spokojeny, připravili jsme pro ně, jak věřím, velmi praktické návody. Desatera a manuály pro přípravu dalších obnovitelných zdrojů už chystáme," řekl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Desatera, která připravily Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a Cech akumulace a fotovoltaiky (CAFT), mají podle komory poskytnout spotřebitelům praktické rady, jak postupovat při výběru kvalitního tepelného čerpadla a fotovoltaiky a jak poznat spolehlivou instalační firmu.

Doporučení se věnují například postupu při výběru typu technologie, velikosti instalace nebo instalační firmy. Spotřebitelé podle komory dostanou také návod, jak poptat dodavatele či jak postupovat při samotné realizaci. Desatera jsou zveřejněna na webech ministerstva průmyslu a obchodu a dotačního programu Nová zelená úsporám.

Na riziko neodborných instalací fotovoltaických zařízení v souvislosti s prudkým nárůstem zájmu o jejich pořízení už v minulých týdnech upozornila Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Podle ní se v poslední době rozšířilo používání nekvalitních nebo nesprávných komponentů, které mohou vést k řadě problémů včetně požárů. Odborníci také varují před nespolehlivými firmami nebo před nevhodným výběrem technologií.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

13.2.2023 12:52
Letos fotovoltaika, napřesrok pět slepiček, pak tři brázdy brambor a vlastní studna.
Tak nějak vypadá návrat ke kořenům (zpět tam, kde byli kdysi naši předkové). Obnovení samozásobitelství je opět něco, na co bude svět koukat v úžasu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.2.2023 15:32 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.2.2023 16:56 Reaguje na Richard Vacek
Pán se zasekl v době, kdy tisíce mravenců bydlelo v jedné králíkárně, každá den se trtkali narvanými vlaky a busy do roboty, kde zase všichni do něčeho mlátili a večer je odvezli zpátky. A když měli ZA ROK!!! 14 dní dovolené, odvezli je na další masovný buzerplac zvaný "zájezd ROH".
Děkuji, už jsem blul, naštěstí jsem se dožil doby normální.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.2.2023 17:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Po revoluci jsem cizincům vysvětloval, že ty zahrádkářské kolonie kolem měst nejsou slumy, ale že se tam lidé z města jezdí odreagovat.
Dnes už bych jim musel přitakávat, že drahota řadu lidí z města vyhnala do těchto "slumů".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.2.2023 19:55 Reaguje na Richard Vacek
Za komára se v těch "chatkách" bydlelo normáln, když mladí nemohli sehnat byt (což nemohli zcela běžně), tak si děda pospravoval chatu na celoroční obývání.
Dnes bydlí lidé x násobně lépe a jejich nároky taky nechápu.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

14.2.2023 23:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Vždyť jsem tvrdil, že děda nafasocal vilu na večeři. Protože napraskal původní majitele gestapu.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

13.2.2023 13:35
Odborníci připravily...(?!?). Nemělo být spíše "Odbornice připravily" nebo "Odborníci připravili"? Jo a klidně si o mě myslete, že jsem gramatický nacista... Možná je to příprava na nástup umělé inteligence do novinářské praxe. Potom se tedy omlouvám.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.2.2023 15:59
A když je někdo autorizovaný či je členem asociace nebo cechu, je to záruka nějaké vyšší kvality či chytřejšího řešení?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.2.2023 16:57 Reaguje na Jiří Svoboda
Jistě. Proto se to dělá. To je ochrana proti fušerům a diletantům.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.2.2023 17:07 Reaguje na Pavel Hanzl
jak kdy. v mnoha oborech techniky a řemesla (a nejen tam) je mezi soudními znalci a vrcholnými činovníky profesních spolků a držiteli "papírů" nápadně podezřelé procento diletantů. zatím mistrem nad mistry byl kominík, který neuměl používat obyčejný svinovací metr.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.2.2023 20:02 Reaguje na Lukas B.
Jistě, u nás je zbyrokratizováno a zkorumpováno skoro všechno a i profesní komory bývají často aréna bafuňářů a něumetelů. Ale snad to není pravidlo.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist