https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberec-ma-v-planu-zridit-kompostarnu-ve-20-kilometru-vzdalene-chotyni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberec má v plánu zřídit kompostárnu ve 20 kilometrů vzdálené Chotyni

9.2.2023 16:54 | LIBEREC (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Liberec má v plánu zřídit kompostárnu ve 20 kilometrů vzdálené Chotyni u Hrádku nad Nisou. Vlastní tam pozemek, kde bývala skládka komunálního odpadu a který je mimo zástavbu. Jeho výhodou je, že by se nemusela stavět žádná hala, aby kompostování zápachem neobtěžovalo okolo žijící obyvatele. Náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj - SLK) novinářům řekl, že v katastru stotisícového města nemá radnice žádnou takto vhodnou plochu. Projekt je teprve na počátku, před podpisem memoranda.
 
"Proto jsme vytipovali bývalou skládku jako možnost rozvoje právě toho otevřeného kompostování," řekl Janďourek. Výhodou podle něj také je, že tuto kompostárnu by mohly využít i další obce. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) není žádná obecní kompostárna nejen v Liberci, ale ani v okolí Hrádku nad Nisou a Chrastavy nebo na Frýdlantsku.

Liberec si už nechal vypracovat investiční záměr revitalizace areálu bývalé skládky odpadů na areál pro nakládání s bioodpady. Kapacita zařízení by byla až 50 000 tun odpadu ročně. Nyní ročně Liberec nechává odvážet do kompostárny ve zhruba 40 kilometrů vzdálené Mimoně kolem 5000 tun bioodpadu.

Výstavba kompostárny by Liberec nic stát neměla, na spolupráci se domlouvá s firmami Mateo Solutions a Kobra Údlice. "Mají zkušenosti s budováním kompostáren. Liberec poskytne pozemky, tyto dvě společnosti by vybudovaly kompletně celou kompostárnu na své náklady," uvedl Janďourek.

Mateo Solutions je dceřinou firmou společnosti Severočeské vodovody a kanalizace a zajišťuje pro ni odvoz a zpracování kalů a jiných odpadů z čistíren odpadních vod a úpraven vody na území Ústeckého a Libereckého kraje. Kobra Údlice se specializuje pro výrobu kompostu, zahradnických substrátů a zeminy.

Podle Zámečníka je spolupráce výhodná i pro vodárenskou firmu, neboť nyní musí vozit kaly z liberecké čistírny odpadních vod až do Chomutova. Tomu bude podle primátora odpovídat i velikost zařízení v Chotyni. "To nebude jen nějaká kompostárnička na biopopelnice, to bude obrovská kompostárna, kde zejména 70 procent vytíží vodárenské kaly," dodal primátor.

Liberec původně zvažoval vybudování kompostárny na okraji města, v Londýnské ulici. Nyní tam chce postavit bioplynovou stanici. Zároveň je ale v plánu radnice v Londýnské ulici vybudovat i sběrné místo pro příjem bioodpadu, který by se následně vozil do Chotyně. Zároveň by tam mělo být i výdejní místo pro odběr již vyrobeného kompostu a pěstebních substrátů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist