https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberec-znovu-zada-o-dotaci-na-zalesneni-jestedu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberec znovu žádá o dotaci na zalesnění Ještědu

4.9.2020 01:23 | LIBEREC (ČTK)
K výsadbě stromů na Ještědu se zavázala i společnost TMR, která tam provozuje městský lyžařský areál a potřebuje vykácet přes šest hektarů lesa kvůli plánované výstavbě sjezdovky Skalka.
K výsadbě stromů na Ještědu se zavázala i společnost TMR, která tam provozuje městský lyžařský areál a potřebuje vykácet přes šest hektarů lesa kvůli plánované výstavbě sjezdovky Skalka.
Foto | Nonnel / Wikimedia Commons
Liberec chce na Ještědu vysadit 20 000 stromů. Cílem je, aby tamní lesy byly odolnější a druhově pestřejší. Na výsadbu za 2,5 milionu korun znovu žádá o dotaci z operačního programu pro životní prostředí.
 

Město s žádostí o dotaci uspělo už v roce 2018, současné vedení radnice ale tehdy projekt zastavilo. Jako důvod uvedlo, že nemělo k dispozici posouzení vlivu výstavby nové sjezdovky Skalka na životní prostředí v rámci procesu EIA. "A z toho plynoucí zpřesňující podmínky zalesnění a další opatření vedoucí například ke stabilizaci lesních porostů. EIA byla schválena letos na jaře, 29. dubna. A proto dnes necháváme aktualizovat původní studii, kterou tehdy zadal a nechal vypracovat odbor strategického rozvoje a dotací," uvedl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Studii pro město aktualizuje jeho příspěvková organizace Městské lesy Liberec. "Aktualizace spočívá v rozšíření zájmového území na celou plochu, která vychází z EIA, v souladu s aktuální projektovou dokumentací," uvedl ředitel Městských lesů Liberec Jiří Bliml. Liberec na severním svahu Ještědského hřbetu pod horským hotelem a vysílačem vlastní 106 hektarů, z toho 90 hektarů jsou lesy. V plánu je vysadit na kopci například jedle, javory či buky. "Dále je to návrh různých opatření, která vedou ke stabilizaci lesních porostů či k takzvané rekonstrukci lesních porostů, a to především v horní hřebenové části lesa, kde je nyní ve velkém procentu zastoupen hynoucí smrk pichlavý," uvedl Bliml. Revitalizace by měla být hotova během jednoho roku. Pokud město s žádostí o dotaci uspěje, chce ji provést už v roce 2021 nebo 2022.

K výsadbě stromů na Ještědu se zavázala i společnost TMR, která tam provozuje městský lyžařský areál a potřebuje vykácet přes šest hektarů lesa kvůli plánované výstavbě sjezdovky Skalka. "Celkem tak vysadíme a zachováme téměř osm hektarů lesních porostů," uvedl již dříve ředitel TMR Ještěd Čeněk Jílek. S TMR na tom spolupracuje i radnice. "Vše je v tuto chvíli ve fázi hledání vhodných lokalit k výsadbě," dodal Zámečník.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist