https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecky-kraj-zalozil-koordinacni-skupinu-pro-boj-s-premnozenym-kurovcem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecký kraj založil koordinační skupinu pro boj s přemnoženým kůrovcem

27.7.2021 11:39 | LIBEREC (ČTK)
Lýkožrout smrkový
Lýkožrout smrkový
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Liberecký kraj založil koordinační skupinu pro boj s přemnoženým kůrovcem. Lesy na území kraje trápí od roku 2018, aktuálně devastuje nejvíc lesní porosty v Lužických horách na Novoborsku. Přestože kraj až na výjimky není vlastníkem ani hospodářem lesů v oblasti, snaží se v boji s kůrovcem dělat maximum. Koordinační skupina by měla zajistit lepší komunikaci a prosazovat bude také zájmy dotčených samospráv, řekl dnes novinářům krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti).
 

"Ve skupině budou zastoupeni všichni odborníci, a to zejména z Lesů ČR, ministerstva zemědělství, agentury ochrany přírody a krajiny, ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, krajského odboru životního prostředí a zemědělství a odboru dopravy. Prostor samozřejmě dostanou také významní vlastníci lesů v území a zástupci místní samosprávy," doplnil Židek. Skupina bude mít podle něj hlavně poradní hlas, nemůže nic nařizovat.

"Bude ale třeba informovat místní obyvatele o chystané lokalitě těžby dřeva a upozorňovat včas na různá omezení vstupu do lesů či průjezdu," řekl radní. Kromě kůrovce chce kraj v rámci skupiny řešit také stav a obnovu vozovek a pozemků poškozených těžbou dřeva. "Pevně věřím, že v rámci řešení kalamity se budou řešit i škody spojené s intenzivní těžbou kalamitního dřeva," dodal Židek.

O tom, jak velkým problémem kůrovec v kraji je, svědčí loňské statistiky těžby dřeva. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se loni v kraji vytěžilo téměř 1,157 milionu metrů krychlových dřeva, to je o 47 procent víc než o rok dříve. Ve srovnání s předchozími lety byla ale těžba více než dvojnásobná, v průměru se v předchozích deseti letech v kraji ročně těžilo 565.000 metrů krychlových. Výrazně loni převažovala nahodilá těžba, která tvořila více než 96 procent. Většinou šlo o jehličnany napadené kůrovcem, malou část tvořilo dřevo poškozené větrem či mokrým sněhem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

27.7.2021 14:47
nahodilá těžba se dělá i kvůli přirozenému zmlazení nálety v J.H nesmyslně vysázely smrky místo listnáčů a podle toho to taky může dopadnout. Jestli to je tak, tak kůrovec nenapadá všechny smrky jen od určitého stáří...když se sází stejnoleté monokultury, brouček má radost.
Odpovědět
Sl

Slovan

27.7.2021 15:37
Před 4 dny jsem se byl projít v okolí Naděje - po neznačených lesních cestách. Je to na pohled opravdu hrozný, kácí se fakt hodně (minimálně v té oblasti) jenže to byla jen otázka času - ta oblast je na smrk hodně nízko (450-500 m.n.m). Já jsem však nyní strašně zvědav na to, co na těch plochách bude sázet.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.7.2021 20:45 Reaguje na Slovan
Lužické hory jsou jedno z nejsušších oblastí a hlavní hřeben je na závětrné straně, žádná větší pramenná oblast. Spíš bych se obával, že se to nemusí podařit zalesnit. Stanoviště jsou výrazně suchá a co se týká slunečního svitu exponovaná.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.7.2021 20:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
preventivně by bylo dobré vysazovat listnáče do smrkových monokultur, aby v budoucnu mohly fungovat jako mateřské.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.7.2021 20:52 Reaguje na Jaroslav Řezáč
a nezapomínat na ovocné stromy a keře..
Odpovědět
Sl

Slovan

27.7.2021 22:37 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Lužické hory rozhodně nejsou žádnou suchou oblastí (roční srážky se pohybují mezi 700 - 1000 mm).
Se zalesněním tedy problém fakt nebude - to si jsem naprosto jistý... v těch horách se pohybuji celoročně a znám je velice dobře.

Podíl listnáčů doufám výrazně vzroste... na jednu stranu je to totiž jedinečná šance ty lesy dát do stavu, kdy budou mnohem odolnější do budoucna. Tak doufám, že ji lesníci využijí. Teď to sice na mnoha místech moc hezky nevypadá, ale zde platí, že vše špatné je k něčemu dobré.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.7.2021 06:57 Reaguje na Slovan
jde o to dělat věci trochu jinak a trochu více přínosněji pro stabilitu lesů a půdy...neb toto asi nebude odděleno
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.7.2021 07:24
Není třeba bojovat s broukem... je třeba bojovat s vlastní hloupostí....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist