https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-mohou-v-leteckem-muzeu-v-kunovicich-videt-orla-ze-zelezneho-srotu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé mohou v Leteckém muzeu v Kunovicích vidět orla ze železného šrotu

30.6.2024 00:18 | KUNOVICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé v Leteckém muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku uvidí skulpturu orla ze železného šrotu. Vznikala 115 hodin v Kovozoo v nedalekém Starém Městě, které ji následně muzeu poskytlo. Jejími autory jsou Jaromír a Klaudia Sabolovi vystupující pod názvem JSS Iron art, sdělila ČTK Martina Juřenová ze skupiny REC Group, která areál Kovozoo provozuje.
 
Orel skalní dostal jméno Maverick, je vyroben v životní velikosti ze železného odpadu.

"Základ těla tvoří nádrž ze staré motorky, použité byly různé autosoučástky jako rozvodová kola, řetězy, vstřikovače, ventily, žhaviče. Do křídel má usazeny vrtule z ventilátorů a perutě jsou z výpalků z kovovýroby. Podstavec orla ve tvaru kmene stromu má základnu z kola z tanku T-34, jehož hmotnost 298 kg je zárukou dostatečné stability," uvedla Juřenová.

Skulptura je vysoká 202 centimetrů, křídla orla mají rozpětí 303 centimetrů, socha váží 422 kilogramů.

"Předloha, jíž se tvůrci inspirovali, vychází z americké filmové série Transformers, takže cílem nebylo vytvořit železnou kopii živého exempláře, ale robotického orla. Samozřejmě, jak už je pro Kovozoo typické, s velkou dávkou recese. Na kmeni stromu můžete vidět kovové myšky, které prchají před orlem," uvedla Juřenová.

Orel však nebude umístěn v expozici Kovozoo, kde je nyní již více než 400 kovových zvířat všeho druhu. Zájemci si jej budou moci prohlédnout v Leteckém muzeu v Kunovicích, se kterým Kovozoo dlouhodobě spolupracuje při vzájemné propagaci.

"Protože je nám činnost muzea mimořádně blízká, chtěli jsme tuto spolupráci ještě více rozšířit. Již před několika lety jsme se dohodli, že si vzájemně umístíme exponáty v expozici, abychom tak představili i jiná zajímavá místa u nás na Slovácku," doplnila Juřenová.

Socha v muzeu doplní sbírku letadel. "Jsme moc rádi, že k nám tento krásný orel přeletí hnízdit. Jde o hmotný důkaz naší vzájemné spolupráce s Kovozoo," uvedl ředitel muzea Martin Hrabec.

Letecké muzeum podle něj na oplátku v Kovozoo časem umístí několik leteckých artefaktů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist