https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-se-mohou-zapojit-do-souteze-v-pozorovani-mestske-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé se mohou zapojit do soutěže v pozorování městské přírody

27.4.2021 13:48 | PRAHA (ČTK)
Pro zapojení do soutěže si účastníci potřebují stáhnout aplikaci iNaturalist, zaregistrovat se a přes ní pak sdílet fotografie druhů, které ve zmíněných městech spatří.
Pro zapojení do soutěže si účastníci potřebují stáhnout aplikaci iNaturalist, zaregistrovat se a přes ní pak sdílet fotografie druhů, které ve zmíněných městech spatří.
Zdroj | pixabay
Soutěž City Nature Challenge chce upozornit na rozmanitost přírody ve městech. Lidé v ní mohou zaznamenávat pozorované druhy zvířat a rostlin v městském prostředí. Akce se koná od 30. dubna do 3. května v Praze, Brně a Uherském Hradišti, uvedly na webu Národní muzeum a Agentura na ochranu přírody a krajiny ČR (AOPK).
 

Pro zapojení do soutěže si účastníci potřebují stáhnout aplikaci iNaturalist, zaregistrovat se a přes ní pak sdílet fotografie druhů, které ve zmíněných městech spatří. Kolik záznamů lidé za jednotlivá města zaslali, organizátoři oznámí o týden později na webu.

Podle pořadatelů se letos do klání zapojí 430 měst a regionů světa. Česko se akce poprvé zúčastnilo v roce 2018. V Praze má akci na starost Národní muzeum, v Brně je to Hvězdárna a planetárium Brno a v Uherském Hradišti, které letos soutěží poprvé, Fakulta logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Projekt původně vznikl v roce 2016 ve Spojených státech, kdy ho zorganizovaly Kalifornská akademie věd v San Francisku a Přírodovědecké muzeum v Los Angeles. V prvním ročníku se tak utkala tato dvě města a během osmi dní lidé poslali přes 20 000 záznamů. Následující rok se akce rozšířila i do dalších amerických měst. První mezinárodní ročník byl v roce 2018. Loni se do výzvy zapojilo 244 měst z celého světa, 41 000 lidí během ní zaslalo přes 815 000 pozorování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist