https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-uz-mohou-hlasovat-v-ankete-o-alej-roku-na-vyber-jich-je-92
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé už mohou hlasovat v anketě o Alej roku, na výběr jich je 92

12.11.2018 00:20 | BRNO (ČTK)
Loni soutěžilo 62 alejí ze všech krajů a vyhrálo stromořadí na Staré Husí cestě v Dřevčicích na Českolipsku.
Loni soutěžilo 62 alejí ze všech krajů a vyhrálo stromořadí na Staré Husí cestě v Dřevčicích na Českolipsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | alejroku.cz
Zájemci už mohou hlasovat v osmém ročníku soutěže o nejkrásnější alej roku. Vybírat mohou z 92 nominovaných stromořadí, hlasování končí na začátku ledna, oznámil za pořadatelské sdružení Arnika Jiří Kaňa. Loni soutěžilo 62 alejí ze všech krajů a vyhrálo stromořadí na Staré Husí cestě v Dřevčicích na Českolipsku. Cílem ankety je podnítit zájem lidí o stav veřejné zeleně.
 

"Letos se v anketě sešlo nejvíce nominací za celou její historii. Mám obrovskou radost, že lidé mají o aleje rok od roku větší zájem. Bude se volit mezi majestátnými i teprve nedávno vysazenými alejemi," uvedla organizátorka ankety Karolina Kostićová.

Lidé mohou pro nejoblíbenější alej hlasovat do 4. ledna na webu www.alejroku.cz. Arnika pak vyhlásí nejoblíbenější aleje a stromořadí celé České republiky i v jednotlivých krajích. Odborná porota navíc zvolí nejkrásnější fotografii.

Podle organizátorů soutěže nezáleží na tom, zda se jedná o aleje známé, nebo neznámé, vzrostlé, či mladé, ve městech, nebo v krajině, kolem silnic, či kolem turistických tras. Stejně jako v minulých letech může o vítězství aleje rozhodnout krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu stromořadí nebo odhodlání místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

Loni lidé do soutěže nominovali 62 alejí ze všech krajů. Vítězné stromořadí dostalo víc než 400 hlasů z asi 4000. Na druhé místo lidé v hlasování vynesli lipovou alej v Šakvicích na Břeclavsku a na třetí místo zámeckou alej v Brankách na Vsetínsku.

Známější než anketa Alej roku je obdobná soutěž Strom roku, v níž veřejnost vybírá nejhezčí strom republiky. Letos titul získala lípa z Velkých Opatovic na Blanensku. Zůstala jako jediná z 16 stromů svobody, které v Opatovicích vysázeli v roce 1918 na počest vzniku Československa. Obdržela přes 26.000 hlasů z celkových více než 50.000.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist