https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-z-posumavi-budou-opet-protestovali-proti-jadernemu-ulozisti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé z Pošumaví opět protestovali proti jadernému úložišti

7.1.2017 11:13 | CHANOVICE (ČTK)
Obyvatelé pošumavských vesnic opět protestovali proti plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Devítikilometrový pochod "K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví" vedl po pomyslném obvodu plánované stavby, která by v podzemí zabrala plochu 306 hektarů a na povrchu 19 hektarů. Z Chanovic dnes vyšlo 265 lidí bez transparentů, loni jich přišlo přes 400, ráno ale bylo v Chanovicích minus 20 stupňů, řekl ČTK starosta obce Petr Klásek, jeden z hlavních organizátorů odporu. Stát zvažuje sedm lokalit, kde by mělo úložiště vzniknout.
 

"Hlavně jsou to lidé z oblasti, jichž se to dotýká. Ale i chalupáři, sympatizanti z širšího okolí a obdivovatelé krajiny. Zastupitelé dotčených obcí vidí, že lidé stále podporují stanoviska obcí," uvedl. Lokalita Březový potok je výjimečná tím, že jsou všechny obce jasně proti průzkumu i stavbě a drží při sobě celých 15 let, i když se mění zastupitelstva a starostové. Podporuje je také největší město Horažďovice a sdružení 35 obcí Prácheňsko. "Od roku 2003, kdy se o úložišti u nás začalo mluvit, jsou všechna usnesení a názory všech zastupitelů obcí jednoznačně proti úložišti," řekl starosta Horažďovic Michael Forman. Potvrdila to místní referenda v obcích.

V průvodu byly předškolní děti i dvě osmdesátileté ženy. "Půjdeme pomalu. Když tak pro nás mladí přijedou, ale chceme to celé obejít," řekly ČTK. Účastníci pochod berou jako setkání lidí, kteří se ztotožňují s odporem proti úložišti i proti geologickému průzkumu, který loni zahájila Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a zatím je v úvodní fázi. "Naposledy se tu lidé ze SÚRAO pohybovali v létě," řekl Klásek. SÚRAO chce po ministerstvu životního prostředí prodloužit průzkumy, ale obce nesouhlasí. Koncem října 2015 podaly žalobu na stát kvůli tomu, že je povolil. U pražského soudu dosud stání nebylo.

Účastníci pochodu získali informace o stavu příprav stavby a o postojích od starostů šesti obcí lokality Březový potok, tedy Chanovic, Pačejova, Velkého Boru, Maňovic, Olšan a Kvášňovic, kteří také pochodovali. Podpořil je i starosta Horažďovic.

Klásek je zároveň mluvčím Platformy proti hlubinnému úložišti, kterou loni v říjnu založilo 14 obcí a 11 spolků z celé ČR. Usiluje o to, aby byla prodiskutována a přijata nová koncepce nakládání s radioaktivními odpady. Chtějí jasně definována kritéria, podle nichž bude místo pro úložiště vybíráno, a přijetí zákona posilujícího práva obcí. Tento týden požádali o pomoc nového plzeňského hejtmana. Nelíbí se jim hlavně , jak uvádějí, přehlíživé a direktivní jednání státních institucí vůči obcím a občanům a navrhovaný nenávratný způsob ukládání odpadu.

Konečné umístění úložiště, kde by měl být odpad desetitisíce let, má být stanoveno do roku 2025 a v provozu má být v roce 2065. Vláda už v roce 2012 schválila dotčeným obcím kompenzace za průzkumy. Obce na Horažďovicku peníze odmítly, považují je za úplatek.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist