https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lidovci-chteji-zaradit-bod-o-zrizeni-vysetrovaci-komise-k-becve
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidovci chtějí zařadit bod o zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

2.3.2021 14:09 | PRAHA (ČTK)
"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka.
"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka.
Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.
 

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Policie podle pátečního vyjádření stále čeká na znalecký posudek týkající se zářijové otravy řeky. Podle dřívějšího vyjádření znalce Jiřího Klicpery pro ČTK měl prodloužený termín pro jeho odevzdání skončit v neděli. Kriminalisté případ nadále prověřují.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Podle lednového vyjádření odborníků v pořadu Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v uvedeném pořadu České televize chemik Ivan Holoubek.

Znalec Klicpera ale na začátku února v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy Deza nezpůsobila Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů Klicpera také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. Policie po jeho televizním vystoupení uvedla, že znalce nezbavila mlčenlivosti, což tehdy ČTK potvrdil i Klicpera.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.3.2021 14:36
Souhlas, vytrávení Bečvy nesmí být zapomenuto !!!
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.3.2021 16:01
Všichni, co jim záleží na čistotě vody našich řek, uvítají, když bude zřízena odborná vyšetřovací komise k zářijové havárii na Bečvě. I z toho mála neoficiálních uniklých náznaků začíná být čím dál víc jasné, že se nepodaří viníka odhalit a usvědčit kvůli nedostatečnému a opožděnému zajištění stop. Bez přesného zmapování toho, jak šetření havárie probíhalo a zároveň mělo probíhat, nelze stanovit nová adekvátní opatření, která významně sníží riziko podobných situací v budoucnu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.3.2021 11:28
Pokud nedojde k zapomenutí na tuto kauzu, tak se pravda nakonec rozkryje.... jen se tohoto nesmíme jako společnost pustit.... tak je to jednoduché.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.3.2021 11:54
Obávám se že ani deset vyšetřovacích komisí nic nezmůže. Maximálně budou konstatovat, že patřičné orgány pochybily, pár úředníků bude přesunuto,(jak je v korupčním státě zvykem, tak na vyšší posty) a život půjde dál.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.3.2021 09:14
Taková funkcička v jakékoliv vyšetřovací se do voleb ještě sejde, pokud
to ale nebude funkce čestná a bez odměny, což vážně pochybuji. Za celou
dobu těchto komisí žádná nic objektivně nevyšetřila a zaleželo vždy na
politickém konsensu s jakým přijdou závěrem. Stačí znát členy komice a
už budu znát výsledek a tak tomu nepřikládám žádnou právní důležitost.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist