https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/litomerice-otevrely-v-ceskem-stredohori-lesni-skolku-k-dispozici-ma-jurtu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Litoměřice otevřely v Českém středohoří lesní školku, k dispozici má jurtu

2.9.2024 21:13 | HLINNÁ (ČTK)
Hra v lese
Hra v lese
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Litoměřice otevřely na návrší Českého středohoří nedaleko obce Hlinná lesní školku. V celoročně obyvatelné jurtě nabízí zázemí pro 16 dětí a pedagogy. Elektřina ani voda přivedena není, zato je tu mnoho možností výletů do přírody. Děti se budou seznamovat také s ovocnářství či chovatelstvím. V první školní den je přišel pozdravit Středohoř, postava ochránce místní přírody.
 

Lesní školka vznikla poté, co musela skončit třída s prvky vzdělávání na principu lesní školy v prostorách skautské základny na Mentaurově v Litoměřicích. Základna podle České školní inspekce nesplňovala potřebné hygienické nároky. "Z inspekční zprávy vyplynul požadavek na zapsání těchto prostor coby míst předškolního vzdělávání. Náš argument, že místo slouží pouze pro výlety a zázemí má třída s lesními prvky v MŠ Sedmikráska, nebyl přijat. Náklady spojené s rekonstrukcí byly v řádech jednotek milionů korun, byli jsme v pronájmu a investovali bychom do cizího," uvedl místostarosta Jiří Adámek (ANO).

Město se proto dohodlo s obcí Hlinná a na jejím pozemku u discgolfového hřiště mimo dosah civilizace vznikl areál s jurtou a zahrádkou. Jurta stála milion korun, vybavení v řádech statisíců korun. Učitelky jezdí s dětmi linkovým autobusem z Litoměřic a vozí je i zpátky. Provoz je od 07:00 do 16:00. Pětiletého Filipa dnes přivedla jeho matka Jitka. "Chodil do lesní třídy na Mentaurově, kde se mu líbilo, ta se zavřela, proto jsme moc rádi, že může být syn i nadále v přírodě," řekla ČTK. "Určitě to pomůže i imunitě, když děti nejsou hýčkané v teple," dodala. Čtyřletý Artruš se do školky podle jeho otce Adama těšil. "Lesní školka je v rámci toho, co státní školky nabízí, asi to nejlepší. Inzeruje, že děti budou 80 procent času trávit v přírodě, vše nasvědčuje tomu, že syn tu bude spokojený," uvedl.

Učitelky vše na slavnostní zahájení provozu připravovaly do nedělního večera. Dnes nechybělo pohoštění a uvítání Středohořem. I pro ně je lesní školka něco nového. "Plánovaly jsme, že vybudujeme nějakou svojí školku, protože jsme nebyly spokojeny s nastaveným školským systémem. A objevila se tato nabídka, takže jsem moc rády," řekla ČTK ředitelka Ivana Ponocná. "Děti budou v jurtě jen obědvat a odpočívat, jinak budou venku. Bude to trochu náročnější než v klasické školce, ale těšíme se na to," uvedla.

Lesní školky jsou alternativou k tradičnímu předškolnímu vzdělávání. Kladou důraz na pobyt dětí v přírodě a vzdělávání mimo učebny, přímo v prostředí přírody, nejčastěji lesa. "Takovým heslem lesních školek je, že neexistuje špatné počasí, jen nevhodně zvolené oblečení," řekla Ponocná. První lesní mateřská škola vznikla v roce 1954 v Dánsku a od té doby se podobná zařízení rozšířila do různých zemí po světě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist