https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/luxusni-ctvrt-v-argentinske-metropoli-si-berou-zpatky-kapybary
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Luxusní čtvrť v argentinské metropoli si "berou zpět" kapybary

9.9.2021 16:31 | BUENOS AIRES (ČTK)
Podle ochránců životního prostředí by jejich výskyt v buenosaireském obytném komplexu Nordelta neměl být žádným překvapením, protože developeři pro něj zabrali část půdy z mokřadů, kde kapybary žijí. Tito hlodavci se tak jen vracejí do míst, která důvěrně znají.
Podle ochránců životního prostředí by jejich výskyt v buenosaireském obytném komplexu Nordelta neměl být žádným překvapením, protože developeři pro něj zabrali část půdy z mokřadů, kde kapybary žijí. Tito hlodavci se tak jen vracejí do míst, která důvěrně znají.<
Největší hlodavci na světě, jihoamerické kapybary, se v argentinské metropoli Buenos Aires staly symbolem vzpoury proti realitním developerům, kteří zabírají půdu, aby na ní postavili luxusní obytné komplexy. Jeden z nich totiž vzaly útokem právě tito hlodavci. Okusují pečlivě udržované trávníky, napadají psy a trousí trus, kde se jim zlíbí, napsal argentinský list La Nación.
 

Dospělé kapybary dosahují v kohoutku výšky 50-64 centimetrů a váží 35-66 kilogramů. Podle ochránců životního prostředí by jejich výskyt v buenosaireském obytném komplexu Nordelta neměl být žádným překvapením, protože developeři pro něj zabrali část půdy z mokřadů, kde kapybary žijí. Tito hlodavci se tak jen vracejí do míst, která důvěrně znají.

Argentinský ochránce životního prostředí a ekolog Enrique Viale řekl listu The Guardian, že by kapybary - které jsou v Argentině známé jako "carpinchos" - neměly být v těchto oblastech vnímány jako vetřelci.

"Vlastně je to naopak: Nordelta vnikla do ekosystému carpinchos," dodal Viale. "Bohatí realitní developeři s podporou vlády ničí přírodu, aby zákazníkům prodali sen o tom, že žijí v divočině. Jenže lidé, kteří tyto domy kupují, chtějí přírodu, ale bez komárů, hadů nebo kapybar," řekl ekolog.

"Nordelta je zosobněním uzavřených komunit postavených na mokřadech. Podobné obytné čtvrti v první řadě připraví půdu o schopnost absorbovat vodu, takže když dojde k extrémnímu počasí, chudší okolní čtvrti skončí pod vodou. Jako vždycky to budou chudí, kdo za všechno zaplatí," dodal Viale.

Mnozí lidé jeho názor sdílejí - a na twitteru už se objevily reakce oslavující "perónistické kapybary, které si do Nordelty přišly vzít zpátky, co je jejich", anebo jednoduše vyjadřující podporu "revoluci kapybar".

Mokřady Paraná pokrývají velkou část území od severní Argentiny až po ústí řeky Río de la Plata, která se vlévá do Atlantického oceánu. Jejich plocha se ale zmenšuje - jak kvůli developerům a výstavbě, tak kvůli zabírání území na chov dobytka a farmy pěstující sóju. V roce 2020 zachvátil velkou část mokřadů požár kvůli dobytkářství, suchu a stoupajícím teplotám.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

10.9.2021 09:47
chtějí žít v divočině, ale bez divočiny-) to je podobné jako u nás na vsi, z města lidi zdrhaj, ale vadí jim psí štěkot, kohoutí kokrhání i nesekaná tráva páč mají na ni alergii
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist