https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/magistrat-zridi-pracovni-skupinu-ktera-posoudi-budoucnost-fiakru-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Magistrát zřídí pracovní skupinu, která posoudí budoucnost fiakrů v Praze

28.1.2022 00:45 | PRAHA (ČTK)
Pražský magistrát se bude opět zabývat zákazem fiakrů v metropoli. Město zřídí odbornou skupinu, která posoudí jejich budoucnost. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Městští radní loni v prosinci schválili změnu tržního řádu, kterou by od ledna 2023 byla zrušena stanoviště pro kočáry na Staroměstském náměstí. Rozhodnutí vedení města kritizovali opoziční zastupitelé, kteří vznik komise navrhli. Přidali se k nim i někteří zástupci vládnoucí koalice.
 

Opozice kritizovala zejména způsob, jakým radní změnu schválili. Udělali to změnou tržního řádu, čímž podle opozičních zastupitelů Ondřeje Prokopa a Patrika Nachera (oba ANO) obešli vypovězení smlouvy fiakristům. Podle ní by začala nejdříve platit dvouletá výpovědní lhůta. "To ukazuje na to, že promyšlené to není a je to další aktivistické rozhodnutí," řekl Nacher.

Opozice kritizovala rovněž to, že původně byl dokument předložen přímo radě bez předchozího projednání. "Proces nebyl v pořádku. Někdo přišel a položil na stůl návrh a vůbec se nepromyslely souvislosti," řekl předseda opozičních zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček.

Prokop na začátku diskuse navrhl, aby vznikla pracovní skupina. "Nechci revokovat usnesení rady, ale otevřít diskusi. (Dnešním usnesením) ukládáme radě, aby zřídila odbornou pracovní skupinu, která by se tím zabývala," řekl. Podle něj v ní mají být také veterináři nebo zástupci fiakristů.

Zákaz fiakrů naopak podpořil europoslanec, koaliční zastupitel a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. "Jsem přesvědčený, že je to primárně etický problém. Proč na počátku 21. století má být v moderním velkoměstě taková atrakce, kdy v létě rozpálenými kamennými ulicemi kůň tahá vůz," řekl Pospíšil. Kočáry podle něj zakázaly již v Paříži či Římě. Vznik skupiny však Pospíšil podpořil.

Z koaličních zastupitelů se proti zákazu postavil náměstek primátora Adam Scheinherr Praha Sobě). Proti hlasoval již na jednání rady. "Povozy patří ke koloritu města a k jeho geniu loci. Podmínky pro koně jsou adekvátní a vhodné a ten byznys nikdy nepřerostl v nadměrný, kdy by zatěžoval své okolí. Tím se liší od pseudoveteránů, které zahltily ulice," řekl Scheinherr. Zákaz se nelíbil ani opozičnímu zastupiteli Radku Lackovi (ANO). "My se vůbec nebavíme o tom, co bude s těmi koňmi," řekl. Podle něj hrozí, že skončí na jatkách. "To já doufám, že nikdo nechce," dodal Lacko.

Na jednaní vystoupili s kritikou zákazu zástupci obyvatel. Zdůraznili tradici kočárů v Praze a řekli, že koně podle nich netrpí. Pokud by trpěli, tak by se to vzhledem k počtu turistů a lidí, kteří přes náměstí procházejí, dávno vědělo.

Město z turistických atrakcí nabízených v centru dříve zakázalo mimo jiné vozítka segway, takzvaná pivní kola nebo vystupování v obřích kostýmech. Diskuse se vede také o sdílených elektrických koloběžkách, na jejichž nezodpovědné užívání si stěžují centrální městské části a místní obyvatelé.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

28.1.2022 06:12
Když tak radní chtějí jezdit na služební cesty, tak ať si zajedou do Vídně, kde fiakristé normálně fungují. Můžou tam načerpat zkušenosti a upravit podmínky provozu fiakrů. Jenže proč by to radní dělali, když Vídeň jako cíl služební cesty je hodně nezajímavá destinace?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.1.2022 08:06 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To by bylo moc jednoduché.
Vždyť to neudělali politici hned po listopadu 1989, aby se poučili v zahraničí - Rakousku, Německu, Švýcarsku, USA, Singapuru. Chtěli být nejchytřejší na světě.
Jak to dopadlo - vidíme !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.1.2022 14:30 Reaguje na smějící se bestie
Hodně mi to připomíná strýce Františka z Jirotkova Saturnina. Neříkejte mi, co vynalezl Mendělejev, Pythagoras a Euklidos. Dejte mi tužku, kružítko a pravítko. Já si na to přijdu sám.
Odpovědět
Hu

Hunter

28.1.2022 09:06
Zase skupinka uřvaných aktivistů prosazuje svůj omezený pohled na něco, čemu nerozumí a předpodesraní politici a magistrátní úředníci, místo toho aby je poslali někam, honem servilně něco zakážou. Co na tom, že lidi příjdou o práci a koně půjdou do salámu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.1.2022 16:50
Segwaye bych zakázal taky, lidi se maj hejbat. Teď zruší koně, za nějaký čas psy, potom labutě a kačeny na Vltavě, neb přenášejí ptačí chřipku... Prostě co nejmíň přírody, za ní musí člověk mimo město... Jsem rád, že nežiji v Praze.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist