https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/majestatnost-a-vyrovnanost-takove-jsou-dva-rysy-osobnosti-tygru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Majestátnost a vyrovnanost - takové jsou dva rysy osobnosti tygrů

15.4.2023 00:59 | LONDÝN (ČTK)
Tygr
Tygr
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tygři jsou často vykreslováni jako charakterní zvířata, od lstivého Šer Chána až po bujarého Tygra z příběhů o medvídkovi Pú. Nový výzkum naznačuje, že to není jen výmysl. Vědci identifikovali dva hlavní aspekty jejich osobnosti: majestátnost a vyrovnanost, přičemž prvních z nich se u lidí podobá extraverzi a druhá emoční stabilitě, napsal list The Guardian.
 

Čínští vědci sestavili seznam asi 70 slov, která odborníci pracující s tygry považovali za vhodná k popisu jejich temperamentu, například přizpůsobivý, tvrdohlavý, hloupý a upřímný.

"Všechna tato slova byla původně čínská, takže mohou existovat kulturní i jazykové rozdíly, které ztěžují překlad některých z těchto slov," řekl spoluautor studie Abdel Abdellaoui z Amsterodamské univerzity.

Dotazník tygří osobnosti založený na těchto slovech byl poté předán krmičům nebo veterinářům, kteří se starali o celkem 248 tygrů ussurijských ve dvou čínských rezervacích. Každou šelmu hodnotily v průměru tři osoby.

Výsledky z rezervace v Charbinu odhalily, že slova používaná k popisu tygrů vytvořila dva hlavní shluky, které byly potvrzeny i u šelem v druhém parku. Výzkumníci tyto skupiny nazvali majestátnost a vyrovnanost.

Tygři, kteří se zařadili do skupiny vyznačující se majestátností, jejich opatrovatelé popisovali jako důstojné, impozantní a hbité, a tyto šelmy podle nich naopak nebyly uzavřené ani slabé. Naopak k hodnocení vyrovnaných zvířat veterináři používali slova jako milující, poslušný a tichý, ale nebyli podle nich agresivní nebo krutí.

Další analýza odhalila, že tygři, častěji popisovaní jako majestátní, byli zdravější, více lovili živá zvířata, více jedli, více se pářili a měli lepší postavení ve skupině.

Tým upozornil, že všichni tygři byli chováni v polodivokém zajetí, a dodal, že výsledky mohly být poněkud odlišné, pokud by se zkoumala zvířata ve volné přírodě.

Tato zjištění ale mohou nabídnout poznatky, které by mohly přispět k ochraně a přežití těchto šelem, uvedl Abdellaoui. Zkoumání osobností i u jiných druhů podle něj může rovněž podpořit emocionální vazby. "Když se dozvíme více o jedinečnosti každého tygra, můžeme vzbudit větší soucit a pochopení ze strany jejich největší hrozby: člověka," řekl vědec.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

15.4.2023 16:12
Nicméně je to dost antropomorfismus.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.4.2023 16:29 Reaguje na Slavomil Vinkler
Na toto slovo, resp na jeho předhazování jako "berličku", jsem velmi alergický. Často mi to vytýkali, že používám antropomorfismy, ale (kua šopa!-), jakým jazykem chcete lidem popsat chování zvířat? Strach je strach, radost je radost, vítání je vítání, zloba je zloba, únava je únava. Máme se zvířaty společného víc, než si dovedeme představit. A to nás v mnohém překonávají (smysly). Tygra vystihli velmi přesně, neměl jsem s jejich charakteristikou sebemenší problém. Navíc jsou krásní.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist