Majitel farmy s norky: Stát ze mě udělá žebráka
"Znamená to, že stát mi zlikvidoval prosperující firmu, která měla vzrůstající tendenci. Stát mi ji zavře a znemožní mi svobodně podnikat v demokratické společnosti, to mi připadá, že se pošupujeme do 20. století. Jak to, že se tyto věci mohou dít? Teď jsou to kožešinové farmy, příští rok to může být jiný sektor," řekl Vojtíšek. Míní, že za schválením zákazu stojí i nátlak levicových radikálů.
Zatím zažil tři útoky. Jednou někdo přelezl plot, naházel do klecí evidenční karty, jež zvířata sežrala a uhynula. "To byl první atak od ochránců přírody. Zásadnější byl v roce 2014, kdy mi poničili techniku, propíchali kola u nákladního auta, poničili nakladač, mycí zařízení a škoda byla kolem 150.000 korun. Ale ochránci zvířat se od toho distancovali, že by v životě nic takového neudělali. A v roce 2015 mi postříkali barvou asi 1500 zvířat, následkem stresu několik desítek zvířat uhynulo," řekl Vojtíšek. Zaměstnává pět lidí a roční tržby firmy jsou přes deset milionů korun, někdy dvanáct.
V klecích ve Velkém Ratmírově, v areálu někdejšího JZD, chová 14 až 15.000 norků. Chovné stádo se vytváří desetiletí, určité skupiny a linie se musí šlechtit a křížit, aby se zlepšovala kvalita. Zvířata se usmrcují kysličníkem uhličitým a kysličníkem uhelnatým, který se pouští do velkých beden. Farma funguje 25 let, založila ji jeho matka, posledních pět let ji vlastní on.
Zatím neví, co bude dělat. "Jde o to, jestli budu mít možnost se něčemu věnovat, protože stát ze mě udělá žebráka. Nainvestoval jsem do firmy za posledních pět let okolo 30 milionů a teď se pár poslanců rozhodne, že to skončí a veškeré prostředky a život, co jsem do toho dal, jsou fuč. Můžu si jít přivázat provaz na nějaký smrk," řekl sedmačtyřicetiletý Vojtíšek, který se nedávno rozhodl zapojit do certifikačního programu WelFur. "Jinak ty produkty nebudou na světových trzích od roku 2020 obchodovatelné," řekl.
Novela, kterou včera schválila sněmovna, má zakázat "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin". Netýkala by se tedy chovu králíků nebo nutrií. Provozovatelé farem by mohli žádat kompenzace od státu. Dostat by je měli v případě, pokud chov zahájili před koncem loňského června.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
matka2deti matka2deti
8.6.2017 10:00Lukas B.
8.6.2017 19:02 Reaguje na matka2deti matka2detiuwe filter
9.6.2017 10:03 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
9.6.2017 13:36 Reaguje na uwe filterhelejďte (omlouvám se, je to otřepaný), nechcete si Vy regulanti udělat nějakou rezervaci, kde byste se navzájem demokraticky uregulovali (dejmetomu třeba frekvenci manželských povinností, kolik můžete mít doma knížek, kolik párů fuseklí můžete vlastnit a jak často můžete chodit na záchod), a nás ostatní prostě nechali na pokoji?
Martin Jasan
11.6.2017 11:12 Reaguje na Lukas B.Důležité je zda je "regulace" prospěšná.
Lukas B.
11.6.2017 21:37 Reaguje na Martin Jasanjak říkám, kupte si kus země, tam si udělejte rezervaci, a regulujte se navzájem do aleluja. mne prosím vynechte.
Martin Jasan
12.6.2017 10:20 Reaguje na Lukas B.Bohužel jsou lidé, kteří tuto vlastnost mají v omezené míře.Těm se odborně říká sociopati (lidově psychopati).
Právě empatie, vedla např. Abrahama Lincolna, k pocitu, že utrpení v otroctví (ač ne jeho) je věc mu nepříjemná a proto se zasadil o jeho zrušení.