Marius Pedersen: Cena ekozakázky je 35 miliard, zbytek je pojištění a zisk

Konsorcium zveřejnilo interní kalkulaci, z níž se skládá výsledná nabídková cena 56,8 miliardy korun. Podle výpočtu firmy tvoří skutečné náklady při odstranění ekologických škod 35 miliard korun plus 15 procent přirážka za přenos případných rizik ze státu na společnost.
Zbytek ceny tvoří finanční a pojistné náklady, které podle konsorcia zohledňují více než desetiletý horizont zakázky, a také zhruba osm procent zisku.
Nejlevnější nabídku v tendru na odstranění starých ekologických škod podala právě Marius Pedersen Engineering. Další zájemce Geosan Group nabídl 57,8 miliardy Kč a třetí Environmental Services ze skupiny J&T za 65,5 miliardy korun. Nabídkové ceny jsou bez DPH.
Jediným kritériem hodnocení je právě nabídnutá výše ceny, schopnost zvládnout zakázku prokázali žadatelé v prvním kole výběrového řízení. Cenové nabídky předložily tři společnosti po prostudování podkladů k jednotlivým lokalitám. Tendr na odstranění ekologických zátěží začal v prosinci 2008.
Podle kritiků je i tak nabídka navýšená o sto procent. „Nelze akceptovat, aby ekozakázka pokračovala ve chvíli, kdy nejnižší podaná nabídka přesahuje odhad nákladů sanací ekologický škod o 25 miliard korun,“ říká předseda Strany zelených Ondřej Liška.
Případného vítěze musí schválit vláda. V případě, že tak neučiní, tendr bude zrušen. Kabinet by se zakázkou měl zabývat v říjnu. Proti schválení zakázky se staví jak Věci Veřejné, tak ODS. Z představitelů politických stran se o ekotendr zasazuje hlavně Miroslav Kalousek, který byl coby někdejší ministr financí u vzniku ekotendru.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Mohlo by to sedět... - 14. 9. 2011 - thrO obsáhlých zakázkách něco vím z praxe a ta kalkulace může sedět - pokud jsou reálné náklady 35mld, ale zakázka má nějaká vážná rizika vyžadující pojištění a navíc je to placeno v horizontu 10 let a k realizaci se tedy musí brát na přechodnou dobu úvěry, tak to zkrátka a dobře naskáče.Má to navíc i další háčky - u zakázky na 10let se už obvykle musí nějak ošetřit i inflace a podobné věci - tady by se musely ty podmínky "ekozakázky" projít do detailu. Bylo by zajímavé vědět, jak třeba p. Liška došel k té tezi o 25mld předražení - zda počítal pouze čisté náklady anebo zda se na zakázku podíval v celkovém pohledu. Nedivil bych se, kdyby platila ta první varianta, pak ale ten odhad může být zcela mimo mísu. V každém případě je ale posuzování podobné nabídky nesrovnatelně složitější, než by se na první pohled zdálo - může to být předražené, ale taky nemusí, těžko říct :-( |