https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mate-pocit-ze-potrebujete-lekare-bezte-radeji-do-haje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Máte pocit, že potřebujete lékaře? Běžte raději do háje

10.10.2018 01:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Poslal vás lékař do háje? V pořádku.
Poslal vás lékař do háje? V pořádku.
Foto | aliunix / Unsplash
Řeč nebude o bylinkových čajích, rádoby tradiční čínské medicíně nebo homeopatii, ale o blahodárném vlivu přírody na lidské zdraví. Že to zní jako banalita? Jistě, ale lékaři se s ní pořád trochu potýkají. I proto jim teď trochu pomohli skotští ornitologové. Píše o tom ScienceAlert.
 

Rozhodně není třeba nějak hanit praktické lékaře. Drtivá většina z nich totiž nepochybuje o tom, že pobyt na čerstvém vzduchu coby součást prevence onemocnění je nade všechny předepsané medikamenty. Studií, které potvrzují pozitivní vliv přírody na lidské zdraví, je tolik, že je můžete přehazovat vidlemi. A prakticky všechny shodně tvrdí, že když je zapotřebí snížit krevní tlak, předcházet riziku srdečních onemocnění, snížit riziko depresí nebo zvýšit subjektivní pocit štěstí pacienta, je třeba vyrazit ven. Jenže je tu jeden problém.

Doktor léčí, příroda uzdravuje

Praktický lékař, ve Skotsku stejně jako Čechách, nemůže pacientovi jen tak říct: „běžte se radši projít do parku, nebo jeďte někam na výlet.“ Nejspíš by se to nelíbilo reprezentantům farmaceutických firem, a uraženým by se mohl cítit i sám pacient. Poslat někoho do háje, byť ve formě dobře míněné rady, je totiž na pováženou. Skotským lékařům proto začali ve velmi netradičním medicínském projektu pomáhat lidé z Královské společnosti pro ochranu ptactva, tedy skotští ornitologové.

Cílem jejich společných snah je vytvořit „aktivní rámec zdravotních doporučení“, které bude moci lékař nabízet jako alternativu pacientům místo léků. Pilotní fáze projektu už v současnosti běží na Shetlandských ostrovech, kde ji s velkým zápalem testují jak lékaři, tak pacienti. Výstupy jsou podrobně monitorovány, a v případě úspěchu by se praxe mohla ujmout i v Británii. A jak to funguje v praxi? Když vám lékař zjistí nadlimitní krevní tlak, může vám předepsat léky. Anebo vás poslat do háje. Stylově.

Kdo si hraje, nemarodí

Díky invenci lidí z Královské společnosti pro ochranu ptactva byl vytvořen seznam doporučených činností, aby odpovídaly kalendáři. Pacient nebude v přírodě „jen tak“, nebude zahálet. V únoru bude mít za úkol sebrat jednu sněhovou vločku a prohlédnout si jí. Jak to udělá, aby mu hned neroztála? To už musí vymyslet sám. Nebo musí pozorovat celé námluvy vybraného krkavce, od počátku až do zdárného konce. V dubnu může z větviček vyrobit hmyzí hotýlek nebo dvacet minut pozorně sledovat měnící se mraky. Jindy může házet kameny do vody nebo zkusit najít deset různých druhů hub.

Na každý měsíc v roce je tu 10 aktivit, které vám může lékař „předepsat“. Že jsou to vlastně koniny? Jistě, ale čas strávený v přírodě nějakou „aktivní činností“ pacienta vede k uzdravení lépe, než vágní doporučení, že by se měl raději projít. Tím, že doktoři doporučí aktivitu, která má zjevný i nezjevný smysl, pomáhají pacientům stejně nebo více, než drahými léky.

„Fyzický i mentální prospěch pro zdraví pacientů plynoucí z pobytu v přírodě je dobře doložen dlouhou řadou solidních vědeckých studií,“ říká Makena Lohrová, mluvčí Centra udržitelné medicíny v Oxfordu. „A je možná konečně čas, aby se o to začali zajímat i lidé zajišťující zdravotní péči.“ A jak dodává Chloe Evansová z lékařského centra na shetlandském Scalloway, „zdravotní benefity poskytované přírodou jsou snadno dostupné a přitom zdarma.“

Recept na uklidnění podle RSPB?

Najděte si příjemné místo, na louce nebo v lese. Budete taky potřebovat papír formátu A4 a tužku. Zaposlouchejte se do okolních zvuků a nakreslete si vlastní audiomapu. Je to snadné. Praskání větví starého stromu přichází zleva, datel se ozývá hned naproti. Někde mimo záběr možná bublá potok, tak si ho taky poznačte. Tamhle se dohadují ptáci na keři plném bobulí. Nespěchejte, není to na čas. Čím déle budete poslouchat, tím podrobnější mapa bude. Po dvaceti minutách máte plný papír, a dokonale vyčištěnou hlavu. A byli jste celou dobu venku, na čerstvém vzduchu, v harmonickém prostředí. Na Lexuarin můžete s klidem zapomenout.

reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist