https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/medaile-na-pristich-letnich-olympijskych-hrach-budou-vzrobene-z-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Medaile na příštích letních olympijských hrách budou vyrobené z odpadů

25.8.2016 01:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kolik zlata a stříbra se vlastně během her rozdá? Je zajímavé, že množství použitých drahých kovů je trochu v nepoměru k počtu rozdávaných medailí. Při olympijských hrách v Londýně v roce 2012 spotřebovali pořadatelé na výrobu medailí 9,6 kilogramů zlata, 1210 kg stříbra a 700 kg kvalitní mědi
Kolik zlata a stříbra se vlastně během her rozdá? Je zajímavé, že množství použitých drahých kovů je trochu v nepoměru k počtu rozdávaných medailí. Při olympijských hrách v Londýně v roce 2012 spotřebovali pořadatelé na výrobu medailí 9,6 kilogramů zlata, 1210 kg stříbra a 700 kg kvalitní mědi
Ještě ani pořádně nedozněly vítězné fanfáry po ukončení olympijských her v Rio de Janeiro a tokijský olympijský výbor, pořadatel příštích her, už vydává jedno z průlomových prohlášení. Letní olympijské hry, které proběhnou v Tokiu v roce 2020, totiž údajně ponesou výrazný podtext udržitelnosti a šetrného vztahu vůči životnímu prostředí. Patrné to má být na všech úsecích organizace, a to až po stupně vítězů. I medaile vítězů budou z recyklovaných kovů.
 

Pro výrobu medailí bude totiž nejspíš využit „městský důl“, respektive zásoby vzácných kovů uložené v městských skládkách v podobě nejrůznějších mobilních telefonů a další spotřební elektroniky. Japonští pořadatelé se nebojí, že by se jim vzácných kovů nedostávalo. Ačkoliv telefony a elektronika obsahuje jen stopové množství vzácných kovů, počet odložených zařízení na skládkách jde do milionů kusů. S přehledem by to mělo stačit na ocenění všech vítězných olympioniků i paralympioniků.

Kolik zlata a stříbra se vlastně během her rozdá? Je zajímavé, že množství použitých drahých kovů je trochu v nepoměru k počtu rozdávaných medailí. Při olympijských hrách v Londýně v roce 2012 spotřebovali pořadatelé na výrobu medailí 9,6 kilogramů zlata, 1210 kg stříbra a 700 kg kvalitní mědi. Přesná čísla z Ria ještě nejsou známa, ale budou jistě podobná. A jaké rezervy drahých kovů pro letní Olympijské hry v roce 2020 mohou nabídnout japonské skládky? V roce 2014 se z nich vytěžilo 143 kilo zlata, 1566 kilo stříbra a 1112 tun mědi. Už z tohoto výčtu je zřejmé, že taková skládka s elektronikou je solidní zlatý důl.

Takeshi Kuroda, president recyklační společnosti ReNet, by však rád celou myšlenku drahých kovů z druhé ruky posunul o krok dál. Podle jeho vlastních slov mu jde především o demonstraci významu recyklace a principů udržitelnosti. Proto by rád do sběru „zlata a stříbra“ zapojil širokou veřejnost, která by mohla vysloužilou elektroniku odevzdávat na specifických sběrných místech, přímo pro tento účel vybraných. Stávající model recyklace drahých kovů ze skládek totiž není příliš efektivní.

„Potřebujeme takový systém, který umožní spotřebitelům snadno se zapojit,“ říká Kuroda. „Ideálně takový, který bude vycházet přímo ze soukromého sektoru. Pokud by se do spolupráce tohoto typu zapojila široká veřejnost, učinil by celý sektor sběru a třídění elektronického odpadu opravdu výrazný krok kupředu.“ Společnost ReNet spolu s neziskovkou Genki Net hodlá celý „projekt“ medailového sběru předložit tokijskému olympijskému výboru, a následně ho představit veřejnosti. Každý obyvatel Japonska by tak získal možnost darovat zlomek drahého kovu vítězným sportovcům.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist