https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/medvedice-ktera-podle-italskych-uradu-zabila-bezce-zrejme-skonci-v-nemecku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Medvědice, která podle italských úřadů zabila běžce, zřejmě skončí v Německu

14.5.2024 21:40 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Visit.org / Flickr
Medvědice Jj4, která podle italských úřadů loni zabila v lese v Tridentsku jednoho běžce, zřejmě skončí v útulku v Německu. Místní úřady původně usilovaly o to, aby byla utracena, čemuž ale zabránily protesty a soudní iniciativy ochránců zvířat, píše italský tisk. Medvědice se v současnosti nachází v útulku v Tridentsku, kde však podle aktivistů za práva zvířat trpí kvůli omezenému prostoru.
 
Medvědice Jj4 napadla podle úřadů loni v dubnu šestadvacetiletého běžce, kterému se setkání s ní stalo osudným. Úřady tvrdí, že medvědici identifikovaly na základě odebraných vzorků. Původně ji chtěly utratit. To se však pokusili zvrátit ochránci práv zvířat, kteří podali podnět ke správnímu soudu. Ten rozhodnutí utratit zvíře zablokoval do doby, než rozhodne v meritu věci.

Mezitím si však tridentské úřady utracení medvědice rozmyslely. "Jj4 přemístíme do podzimu," řekl v rozhovoru, který zveřejnil deník Corriere della Sera, radní pro cestovní ruch, řemesla a lesní záležitosti Roberto Failoni. Podle něj bude šelma umístěna do zařízení Alternativer Bärenpark v německém Durynsku.

Medvědici Jj4 úřady odchytily krátce po smrtelném incidentu. Od té doby ji drží v útulku. Podle ochránců práv zvířat, kteří získali od správy lékařské protokoly, však v zařízení zvíře trpí, protože tam nemá dost prostoru.

Medvědi se vrátili v Tridentsku do volné přírody na konci 90. let minulého století v rámci programu financovaného z evropských fondů. Do hor byla vypuštěna desítka medvědů ze Slovinska, nyní jich tam žije asi 120.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

15.5.2024 09:12
Supeyr. Medvědici vypustí v Německu a tam bude moci zabíjet dál.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist