https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mesto-prodlouzi-zkusebni-provoz-nove-vodni-linky-cistirny-vod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Město prodlouží zkušební provoz nové vodní linky čistírny vod

12.11.2019 00:13 | PRAHA (ČTK)
Novou vodní linku pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) bude provozovat městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS). / Ilustrační foto
Novou vodní linku pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) bude provozovat městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS). / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | www.praha.eu
Novou vodní linku pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) bude provozovat městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Zároveň se prodlouží zkušební provoz linky do roku 2021, původně měl skončit letos. Včera to schválili pražští radní. Důvodem prodloužení jsou nedokončená protipovodňová opatření. Nová linka, kterou město zprovoznilo loni v září, je součástí celkové modernizace pražské čistírny. Stavba vyšla na více než šest miliard korun.
 

Provoz nové linky dosud zajišťovalo sdružení dodavatelských firem SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik. Podle schváleného dokumentu se zkušební provoz, který je nutný před kolaudací provozu, bude muset prodloužit. Důvodem je fakt, že ve stavebním povolení je jako jedna z podmínek kolaudace uvedeno dokončení protipovodňových opatření v oblasti Troje, které zatím město nepostavilo.

Podle mluvčí PVS Hany Kletečkové jde konkrétně o uzávěr plavebního kanálu Troja, který je součástí kompenzačních opatření vyvolaných stavbou nové vodní linky. "Cílem kompenzačních opatření je snížit negativní účinky velkých vod v prostoru Trojské kotliny vyvolané její stavbou," uvedla. Dodala, že nyní je stanoveno technické řešení, ukončena územní příprava a je reálné, že uzávěr bude dokončen a funkční v roce 2021.

Stavba nové vodní linky trvala téměř tři roky a magistrát vyšla na 6,1 miliardy korun, evropskou dotaci se městu získat nepodařilo. Důvodem byl fakt, že vodohospodářskou infrastrukturu město pronajímá společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Loni město od francouzské společnosti Veolia odkoupilo 49 procent akcií PVK za 1,75 miliardy korun. Součástí dohody je opce na odkup zbylých 51 procent akcií v roce 2028, kdy firmě skončí smlouva na pronájem vodovodní infrastruktury.

Nová linka je prvním a největším krokem celkové modernizace čistírny. Je nutná kvůli požadavkům evropské i české legislativy. Zhruba v roce 2021 by měla začít modernizace staré vodní linky, která by se měla dostat na podobnou úroveň technologií jako nová linka. Po roce 2024 také začne modernizace nakládání s kaly, které při čištění vznikají. Městu se nepodařilo na modernizaci získat peníze z EU a celou ji tak hradí ze svého rozpočtu a z poplatků za vodné a stočné.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist