https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pvk-dokoncily-letosni-snimkovani-vodovodu-odhalily-50-uniku-pitne-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PVK dokončily letošní snímkování vodovodů, odhalily 50 úniků pitné vody

19.8.2021 14:10 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která se v metropoli stará o distribuci pitné vody, odhalila na základě jarního satelitního snímkování 50 skrytých úniků z vodovodních potrubí. Snímkování na levém břehu Vltavy od Suchdola po Zbraslav odhalilo 207 možných úniků, které poté prověřili pracovníci firmy. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Tomáš Mrázek, podle kterého nyní firma úniky postupně odstraňuje.
 

"Předpokládaná úspora odstraněných poruch činí 400.000 na měsíc v nákladech na úpravu pitné vody. Návratnost projektu se tak pohybuje v řádu čtyř, pěti měsíců," uvedl manažer útvaru hospodaření s vodou a ekologie PVK Jan Kobr. PVK letos mapovaly s pomocí satelitů vodovodní síť podruhé, další snímkování chystají na jaro příštího roku.

Firma využívá technologii vyvinutou izraelskou firmou Utilis. Zařízení nesené družicí svým senzorem zachycuje vyslané radarové impulzy, které dokážou rozlišit, zda se jedná o povrchovou, odpadní, nebo pitnou vodu. Systém je funkční bez ohledu na počasí a radarové odrazy pronikají do hloubky až tří metrů pod povrch.

Letošní mapování se týkalo asi 1000 kilometrů vodovodní sítě. Loňské se zaměřilo na území od Nového Města po Pankrác a pokrylo asi poloviční délku potrubí. Systém tehdy označil 45 oblastí s potencionálním únikem pitné vody a při následném průzkumu pracovníci v terénu potvrdili 26 z nich.

Ztráty pitné vody v Praze loni dosáhly 12,91 procenta, v roce 2000 přesahovaly jednu třetinu vyrobeného množství vody, a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.

Pražská vodovodní síť má délku přes 3500 kilometrů, další téměř kilometr připadá na vodovodní přípojky. PVK zásobují pitnou vodou na 1,32 milionu obyvatel hlavního města a 208.000 obyvatel Středočeského kraje. Firma má vodovodní infrastrukturu v pronájmu do roku 2028 od městské společnosti Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a 49 procent akcií drží Praha.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist