https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mezi-chranena-uzemi-pribude-kanonovite-labske-udoli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mezi chráněná území přibude kaňonovité labské údolí

8.6.2016 14:27 | PRAHA (ČTK)
"Lze důvodně předpokládat, že komise shledá doplnění národního seznamu EVL jako nedostatečné a velmi záhy posune infringementové řízení do dalších fází," upozornilo MŽP
"Lze důvodně předpokládat, že komise shledá doplnění národního seznamu EVL jako nedostatečné a velmi záhy posune infringementové řízení do dalších fází," upozornilo MŽP
Na seznam evropsky chráněných území přibude kaňonovité labské údolí. Vláda schválila příslušné nařízení, které navazuje na květnové rozhodnutí kabinetu v této záležitosti. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Připomněl, že Evropská komise požadovala zařazení i luk u Přelouče, což vláda už dříve odmítla.
 

"Doplňuje se jedna ze dvou požadovaných lokalit a zároveň čekáme na stanovisko komise k tomuto rozhodnutí," uvedl Brabec.

Brusel již rozhodl o zahájení řízení s ČR pro porušení evropského práva kvůli vynechání chráněných lokalit na Labi. Jde o první fázi několikastupňového řízení. "Lze důvodně předpokládat, že komise shledá doplnění národního seznamu EVL jako nedostatečné a velmi záhy posune infringementové řízení do dalších fází," upozornilo MŽP v důvodové zprávě k předloženému materiálu. Řízení může směřovat až k evropskému soudnímu dvoru.

Stát by mohl v krajním případě dostat jednorázovou pokutu dva miliony eur (54 milionů Kč) a platit by musel penále 10 000 eur denně (zhruba 8,37 milionu Kč měsíčně) do té doby, než by lokality do seznamu zařadil. Rovněž hrozí, že pokud se požadované lokality na seznam nedostanou, může vnitrozemská vodní doprava přijít až o sedm miliard korun z evropských dotací.

Kabinet začátkem května schválil, aby se na seznam přidalo kaňonovité labské údolí, vyškrtl z něj ale unikátní bahnité náplavy, místo v řece, kde roste specifická vegetace. Variantu bez náplav navrhlo ministerstvo dopravy kvůli plánovanému děčínskému jezu. Ředitel ekologické organizace Beleco Jan Dušek rozhodnutí kritizoval, podle něj kabinet vyřadil nejvíce ohrožené území v takzvané lokalitě Porta Bohemica.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist