Miliardy na lepší ovzduší leží ladem. Stát firmy k investicím netlačí

Ve speciálním Operačním programu Životní prostředí, který je vyhlášen na roky 2007 až 2013, je na lepší ovzduší vyhrazeno osmnáct miliard korun. Po čtyřech letech, kdy byly peníze firmám k dispozici, byla vyčerpána miliarda a půl.
Z dalších programů určených na ochranu ovzduší bylo mezi lety 2003 až 2010 vyčerpáno pět a půl miliardy korun. Do října 2011, kdy kontrola NKÚ skončila, ale nemělo ministerstvo životního prostředí vyhodnoceny ekologické dopady těchto opatření.
Podle nálezu NKÚ za malý zájem ze strany firem může současný zákon o ochraně ovzduší. Ten nenabízí dostatečně účinné nástroje, které by znečišťovatele motivovaly k investování do méně znečišťujících technologií. Svou roli hraje i to, že podmínky Evropské unie vyžadují, aby převážnou část investice hradil žadatel.
Změnu měl přinést nový zákon o ochraně ovzduší. Vláda v roce 2004 pověřila ministerstvo životního prostředí, aby ho předložilo do konce roku 2008. To ale ministerstvo nestihlo a do poslanecké sněmovny putoval návrh nového zákona až v lednu 2011. V návrhu sám předkladatel hodnotí stávající systém zpoplatnění zdrojů znečišťování jako neefektivní a provozovatele ke snižování emisí nestimulující.
To, že prostředky na ochranu ovzduší nejsou čerpány, označuje NKÚ za alarmující. Česko totiž neplní většinu imisních limitů, které jsou součástí evropského práva. Evropská komise může proti Česku kvůli tomu vést řízení za porušení přístupové smlouvy, která mohou skončit i pokutami.
Špatná kvalita ovzduší má také vliv na zdraví lidí, znečišťující látky způsobují alergie, nemoci dýchacího ústrojí, choroby srdce a další vážná onemocnění.
Nejvyšší kontrolní úřad také konstatoval, že finanční podpora ani nesměřuje do regionů, které jsou znečištěným ovzduším postiženy nejvíce: Moravskoslezský, Zlínský kraj a Ústecký kraj. Nejvíce projektů bylo podpořeno jinde, například na Vysočině nebo v Jihočeském kraji.
reklama