https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstva-zivotniho-prostredi-da-100-milionu-kc-na-rozvoj-obci-v-narodnich-parcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstva životního prostředí dá 100 milionů Kč na rozvoj obcí v národních parcích

15.10.2019 00:18 (ČTK)
Investovat do oprav cest, šetrnějšího osvětlení i spolufinancovat náročnější projekty mohou obce a organizace na území národních parků s pomocí dotace ministerstva životního prostředí (MŽP). / Ilustrační foto
Investovat do oprav cest, šetrnějšího osvětlení i spolufinancovat náročnější projekty mohou obce a organizace na území národních parků s pomocí dotace ministerstva životního prostředí (MŽP). / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Investovat do oprav cest, šetrnějšího osvětlení i spolufinancovat náročnější projekty mohou obce a organizace na území národních parků s pomocí dotace ministerstva životního prostředí (MŽP). Úřad letos opět uvolní 100 milionů korun. Zvedl také strop pro podporu některých aktivit. Žádosti o dotace přijímá Státní fond životního prostředí (SFŽP) od pondělí 18. listopadu, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.
 

"Příspěvky se mohou pohybovat od 50 tisíc do pěti milionů korun, a to v závislosti na typu aktivity, přičemž dotace může pokrýt většinu, tedy až 85 procent uznatelných výdajů na projekt," uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman.

Zájemci mohou podat libovolný počet žádostí, stát celkově přispěje maximálně pěti miliony korun. Výjimku tvoří pouze projekty spolufinancované evropskými fondy z Operačního programu Životní prostředí. Tam je horní limit pět procent z uznatelných nákladů.

Starostové i správy parků mohou peníze využít na opravy komunikací, prostranství, zabezpečení skalních masivů či výměnu zastaralého veřejného osvětlení za úsporné. Dotace jsou určeny i pro modernizaci turistických infocenter či přípravu rozvojových studií a projektů zaměřených na životní prostředí. MŽP podpoří i neziskové organizace, které se věnují ekologické osvětě.

"Nově jsme letos navýšili horní hranici podpory u dvou aktivit: na rozvoj vybavenosti a infrastruktury obce přispějeme na jeden projekt až pět milionů korun, u rozvojových studií a územních plánů až jeden milion korun," upozornil Valdman. Není určeno, kolik peněz ze stomilionové částky půjde na jednotlivé typy projektů. Spodní hranici, konkrétně 30 milionů korun, ministerstvo stanovilo jen u modernizace infrastruktury a minimálně 15 milionů půjde na výměnu veřejného osvětlení. Zdůvodnilo to tak, že v těchto případech je nutná delší projektová příprava.

Obce a organizace mohou žádat o dotace od 18. listopadu, neměly by však otálet. MŽP upozornilo na to, že loni kvůli velkému zájmu příjem žádostí skončil předčasně už dva měsíce od spuštění výzvy.

Nárok na dotaci mají obce, jejichž katastrální území zasahuje do oblasti národních parků. Jen vzdělávací a osvětové projekty mohou být plánovány i v oblastech, které zasahují do ochranného pásma parku či chráněné krajinné oblasti.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist