https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-zemedelstvi-nema-dost-penez-na-podpory-pro-lesniky-uvedl-vyborny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory pro lesníky, uvedl Výborný

24.4.2024 10:51 | STŘÍTEŽ (ČTK)
Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory dříve slíbené lesníkům, uvedl ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy. Uvedl, že chce zajistit vyplacení příspěvků na hospodaření v lesích. Peníze nejsou na slíbenou podporu adaptace lesů na klimatickou změnu. Předseda komory SVOL Richard Podstatzký ČTK řekl, že je špatné, že se stát k něčemu zaváže a nakonec peníze nejsou.
 

"Prosím o nějakou míru pochopení, protože ta situace v rámci celostátního rozpočtu není jednoduchá," řekl ministr. Uvedl, že v kapitole lesního hospodářství je aktuálně 2,139 miliardy korun. Další stamiliony by pro nestátní lesníky chtěl získat z odvodu Lesů ČR a pro příští rok z prodeje emisních povolenek. Preferuje, aby bylo možné v plné výši hradit příspěvky na hospodaření v lesích podle nařízení vlády 30, což je dlouhodobější podpora.

"Pořád z toho ale vypadává ta adaptační platba," uvedl ministr. Tato platba podle něj vznikla v kontextu kůrovcové kalamity. "Je mi to hodně nepříjemné, byl to závazek spojený s realizací konkrétních opatření," uvedl. Pokud byla tato opatření skutečně plněná, má stát má v programu za minulé dva roky celkem dluh 2,2 miliardy korun. Za pět let, na které je program plánovaný, jde o 5,5 miliardy korun.

"Nechci to dneska říct tak, že tu adaptační platbu úplně zrušíme, ale skutečně by to bylo podmíněno tím, že prostředky na tu adaptaci budou a musely by být potvrzeny v průběhu září, října, tedy při přípravě rozpočtu na rok 2025," uvedl ministr. Dodal, že se případně pokusí získat peníze na taková opatření ze Společné zemědělské politiky.

"Pro nás jako nestátní vlastníky lesů má absolutní prioritu nařízení vlády 30. To jsou příspěvky přímo vztažené k hospodaření v lese," řekl ČTK Podstatzký. Jde podle něj například o příspěvky na obnovení porostů po těžbě, pěstební činnost či na technologie šetrné k přírodě. Proti tomu podpora adaptace lesů na klimatickou změnu měla přinášet určitý jiný způsob hospodaření s výhledem na to, že bude víc sucho, třeba převod lesů na druhově pestřejší či ponechávání části dřeva k zetlení. "To je určitě špatné, že se stát k něčemu zaváže, my jako nestátní vlastníci do toho jdeme v očekávání nějaké finanční kompenzace a nakonec ty peníze nejsou," uvedl Podstatzký.

Ministr také řekl, že by chtěl, aby byly do konce letoška schválené novely zákonů o myslivosti a o lesích. Cílem mysliveckého zákona je snížit škody působené přemnoženou zvěří v lesích a na zemědělských plodinách.

Novela zákona o lesích by podle ministra měla lesníkům zajistit více motivace a méně regulace. Uvedl, že z projednávaného návrhu vypadlo to, že by bylo možné odnášet klest z lesa pouze se souhlasem vlastníka. Podle něj by se to těžko vysvětlovalo veřejnosti, například v případě táborníků. Návrh nebude upravovat ani používání lesních cest veřejností.

SVOL má 729 přímých členů s celkovou výměrou 555.000 hektarů lesa, což je 21 procent výměry všech lesů v ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

24.4.2024 10:58
Klasika. Na Vysočině je zpoždění plateb dotací, na hospodaření v lese, rok a půl.
Odpovědět
Ra

Radek

24.4.2024 11:55
Klest řeší stávající zákon .

zákon č. 289/1995 S., o lesích §19 Užívání lesů (1)Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců.

Po přijmutí novely zákona o myslivosti tak jak ho podporují Asociací soukromého zemědělství , Českou společností ornitologickou, Českým svazem ochránců přírody, Hnutím DUHA, spolkem Pro Silva Bohemica, Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů , Spolkem vlastníků honebních pozemků a Svazem vlastníků půdy , snad jsem na nikoho nezapomněl .

Nebudou další peníze , protože tak jak to znění je padnou veškeré povinnosti na výše zmíněné a ti to dělat za darmo, tak jak to dosud dělají lidoví myslivci , prostě dělat nebudou .
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

24.4.2024 13:45
Z toho plyne, že stát nemá žádný zájem na adaptaci lesů na změnu klimatu. Ministr by to měl říci přímo, jednoznačně a veřejně a přestat kecat majitelům do hospodaření v lesích. Ať si tam dělají nebo nedělají, co se jim zachce, protože stát platit za splnění své objednávky nehodlá.
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.4.2024 13:59
Sliby chyby, nevadí, nasadí se smrčky, o 25 cm dál od sebe než obvykle, a pojede se dál. Za slíbené nedodané dotace by na oplátku mělo být zrušeno několik zbytečných ouřadů, předpisů a výkazů.
Odpovědět
Ra

Radek

24.4.2024 14:30
Vždyť jde hlavně o peníze pro pár hrabátek . Malí sází stejně jen to co mají a nebo to na co zrovna dávají .
Odpovědět
Ra

Radek

24.4.2024 14:30
https://odok.cz/portal/veklep/material/ALBSCX7LJFVL/#detailCollapseessential
Odpovědět

Radek Čuda

24.4.2024 14:40
Podobných slibů bylo a je ... stačí si pročíst programová prohlášení vlády. A i když to první se jim dá s trochou velkorysosti odpustit, tak že se neplní ani to druhé je důkaz totální neschopnosti ... nebo lži.

Odpovědět
sv

sv

24.4.2024 22:11 Reaguje na Radek Čuda
U burešových podržtašek by sis bezesporu počet.
Odpovědět

Radek Čuda

25.4.2024 14:56 Reaguje na sv
Děkuji za argumentačně hodnotný příspěvek:-).
Odpovědět
sv

sv

25.4.2024 18:08 Reaguje na Radek Čuda
Je zač. Příště se před tím než začneš šířit blbosti můžeš na mne rovnou obrátit.
Odpovědět

Radek Čuda

26.4.2024 11:34 Reaguje na sv
To dává smysl ... jak mi zrovna ty napíšeš, že je něco blbost, tak mám jistotu, že to je v pohodě:-).
Odpovědět
sv

sv

27.4.2024 10:37 Reaguje na Radek Čuda
Teď jsi to trefil čůďo. Retardovaným vždy rád poradím.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.4.2024 05:57
Vrchnosti a všem majitelům nemovitostí je třeba platit. Nejen občas, ale pravidelně. A aby na to bylo, zavedl bych nové daně. Třeba dechovné. Ekologisti nám s propagací pomohou když dostanou desítek.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist