Ministerstvo životního prostředí opět zrušilo výjimku pro kůrovcové kácení na Rejvízu
"O kácení v rezervaci Rejvíz musí Správa CHKO Jeseníky rozhodnout znovu," řekl Bačík. Správa CHKO včera rozhodnutí MŽP nekomentovala, protože ho zatím neobdržela.
Odborníci podle Bačíka na začátku října přímo na Rejvízu zjistili, že kůrovec se šíří nejen v této rezervaci, ale i v celém jejím okolí. Lesy uvnitř rezervace tak podle expertů nelze považovat za jediné ohnisko šíření kůrovce v této části Jeseníků. "Šetření na místě i doložená statistika totiž ukázaly, že množství kůrovcových těžeb a napadených a nezpracovaných stromů je v hospodářských lesích okolo rezervace výrazně více než v rezervaci," uvedl Bačík.
Výjimka na lesnické zásahy v rezervaci Rejvíz tak podle ministerstva měla nejednoznačný efekt, přičemž její platnost byla až do konce roku 2021. "Takřka tříletá platnost výjimky byla ze strany Správy CHKO Jeseníky velice nezodpovědná a umožnila by nesmyslné kácení tisíců stromů v rezervaci, přestože v širším okolí dochází k turbulentnímu vývoji kůrovcové kalamity a situace se rychle zhoršuje," uvedl Ivo Dokoupil z Hnutí Duha, podle kterého by se rezervace zasažené kůrovcem měly ponechat přírodnímu vývoji.
MŽP už na začátku letošního roku zrušilo předběžné opatření Správy CHKO Jeseníky, které stanovilo pravidla pro lesnické zásahy v kůrovcem zasažené rezervaci Rejvíz. MŽP tak učinilo poté, co se proti němu loni na podzim odvolaly organizace Společnost přátel Jeseníků a Hnutí Duha. Podle ekologů bylo tehdy v rezervaci v rozporu se zákonem povoleno kácení stromů napadených kůrovcem a také používání jedovatých pesticidů.
Správa CHKO Jeseníky poté pro Rejvíz připravila nová opatření. Asanace stromů napadených kůrovcem v omezeném rozsahu byla od května možná pouze v okrajovém, přibližně 80 až 150 metrů širokém pásu, a to v návaznosti na hospodářské lesy sousedního vlastníka. Veškeré dřevo muselo být ponecháno na místě. Zásahy musely být prováděny bez použití chemických přípravků.
Své květnové rozhodnutí Správa CHKO Jeseníky opřela o výsledky monitoringu kůrovce na Rejvízu a v okolních lesích, z nichž vyplývá více než pětinásobný nárůst počtu kůrovcových stromů mezi lety 2017 a 2018.
Ekologové a správci lesů se neshodnou na tom, zda je nutné kvůli kůrovcové kalamitě kácet stromy i v jesenických rezervacích. Zatímco ekologové a někteří odborníci tvrdí, že tyto lesy lze díky jejich značné schopnosti obnovy bez obav ponechat vlastnímu osudu, lesníci dávají přednost preventivním zásahům, aby se kůrovec nerozšířil i do nepostižených horských oblastí Jeseníků se smrkovými porosty.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Lukáš Kašpárek
13.11.2019 09:24Místo toho, aby se lesní správa zaměřila na opravdová ohniska šíření kůrovce v labilních, monokupturních hospodářských plantážích, tak raději zneužívají situace a bohužel ani správa CHKOJ jim v tom nehodlá klást odpor a klidně i pošlapou svou funkci ochránců přírody....
Jó těžařská lobby je těžařská lobby... i teď (když už je vše v katastrofálním měřítku) jde jen a jen o prachy...