https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-zrusilo-vyjimku-pro-plavebni-stupen-srnojedy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo zrušilo výjimku pro plavební stupeň Srnojedy

25.9.2019 00:07 | PARDUBICE (ČTK)
Ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí o výjimce, kterým Pardubický kraj v červenci povolil zásah do přírodního biotopu pro modernizaci plavebního stupně Srnojedy u Pardubic. / Ilustrační foto
Ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí o výjimce, kterým Pardubický kraj v červenci povolil zásah do přírodního biotopu pro modernizaci plavebního stupně Srnojedy u Pardubic. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MŽP
Ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí o výjimce, kterým Pardubický kraj v červenci povolil zásah do přírodního biotopu pro modernizaci plavebního stupně Srnojedy u Pardubic. Podle vedoucího odboru životního prostředí krajského úřadu Martina Vlasáka může Ředitelství vodních cest (ŘVC) o výjimku požádat znovu. Bude však muset upravit argumentaci podle odůvodnění ministerstva. Ředitelství vodních cest s rozhodnutím ministerstva nesouhlasí.
 

Resortu životního prostředí vadilo, že výjimka nebere v potaz fakt, že stavba je součástí plánu na zvýšení plavebních podmínek na Labi do Pardubic pro nákladní vodní dopravu, což podmiňuje výstavbu dalších staveb. V tiskové zprávě to uvedla ekologická organizace Děti Země, která se proti původnímu rozhodnutí odvolala a dlouhodobě se snaží zabránit splavnění Labe do Pardubic přes přírodní lokality.

"Stavba je součástí zlepšení plavebních podmínek na Labi za téměř 11 miliard korun, takže bez jezu u Děčína a plavebního kanálu u Přelouče nelze tvrdit, že jde o pouhou a smysluplnou rekonstrukci stávajícího plavebního stupně u Srnojed," uvedl předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Kritikou vodních staveb na Labi zabývá více než 15 let.

Zdymadlo v Srnojedech je asi deset kilometrů proti proudu Labe nad Přeloučí. Splavnění Labe z Přelouče do Pardubic se ŘVC snaží prosadit zhruba 18 let. Modernizaci zdymadla chystalo už v roce 2007. Kvůli odporu ekologických organizací proti splavnění Labe a vleklému povolovacímu procesu byl projekt pozastaven. Nově modernizaci chystá od roku 2015.

Podle mluvčího ŘVC Jana Bukovského správní řízení k vydání výjimky stále probíhá. "Po zpřístupnění kompletních podkladů k rozhodnutí ministerstva bude ze strany ŘVC připraveno příslušné detailní stanovisko. V tuto chvíli lze pouze v obecné rovině konstatovat, že se ŘVC ČR neztotožňuje s důvody k vrácení výjimky zpět na krajský úřad a uvedené důvody považuje za irelevantní," sdělil Bukovský.

Krajský úřad se podle Dětí Země nevypořádal ani s dalším důležitým podkladem, závěrem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z června 2019 o rozvoji vodních cest.

Podle NKÚ za dosud nepostavené plavební stupně na Labi stát zaplatil už 927 milionů Kč, podíl vodní dopravy na přepravě zboží v Česku přitom zůstává dlouhodobě nízký a část přepravy ze silnic na lodě se stále nepřesouvá. Podle názoru Dětí Země byla výjimka ke škodlivému zásahu s 15 podmínkami povolena také bez doložení naléhavého veřejného zájmu, který by převážil nad zájmem ochrany zjištěných devíti vzácných druhů živočichů.

Modernizace stupně Srnojedy má stát 418 milionů korun. Další více než tři miliardy korun si vyžádá splavnění řeky Labe u Přelouče, kde je nutné obejít jez. Stavba však ani po mnoha letech nemá stavební povolení.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist