https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mlada-boleslav-zalozi-na-jare-mestsky-vcelin-zatim-budou-tri-uly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mladá Boleslav založí na jaře městský včelín, zatím budou tři úly

28.11.2019 00:12 | M. BOLESLAV (ČTK)
Mladá Boleslav založí městský včelín. Vzniknout by měl na jaře příštího roku, lidé si později budou moci zakoupit med. / Ilustrační foto
Mladá Boleslav založí městský včelín. Vzniknout by měl na jaře příštího roku, lidé si později budou moci zakoupit med. / Ilustrační foto
Mladá Boleslav založí městský včelín. Vzniknout by měl na jaře příštího roku, lidé si později budou moci zakoupit med. Včelín má vzniknout v zahradě komunitního centra Klementinka, které je v centru města. Místo tak bude přístupné každému, kdo chce chov včel sledovat, řekl včera náměstek primátora Daniel Marek (STAN).
 

Do budoucna budou moci lidé kromě samotného medu ochutnat například také mladoboleslavskou medovinu. "Plánujeme, že spolu s fungováním včelína zde také začnou působit zájmové včelařské kroužky, a to jak pro dospělé, tak pro děti," řekl Marek.

V Klementince se na jaře objeví tři včelíny, jeden z nich bude prosklený, aby mohli zájemci pozorovat život včel na vlastní oči. Starat se o ně bude včelař Martin Weiss, který má v tomto oboru mnohaleté zkušenosti.

V Mladé Boleslavi má nový včelín také obchodní centrum Bondy. Včely začalo chovat na střeše. Zatím jsou ve dvou úlech, v každém z nich žije asi 40.000 včel, v příštích letech se mají včelstva rozšiřovat. Firma chce chovem včel podpořit ekosystém a pomoci vrátit včely do měst.

Včely centrum chová na střeše jednoho z pavilonů v severozápadní, závětrné části. Stará se o ně předseda Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí Jiří Šturma. Včely podle něj opilují 30 procent potravin, které lidé jedí. Když vymře hmyz, vymírají i kvetoucí rostliny a ekosystém se hroutí. Jedno včelstvo dokáže vyprodukovat za sezonu i 100 kilogramů medu. Na produkci jednoho kilogramu medu musí včela opylovat asi sedm milionů květů. Z jednoho včelstva se průměrně vytěží v podmínkách Mladé Boleslavi 15 až 25 kilogramů medu.

Od letošního roku se chovají včely například také na střeše kulturního domu v Příbrami. Včelaři tam zatím umístili dva úly, v nichž je v hlavní sezoně zhruba 10.000 včel. Pokud se projekt osvědčí, může být rozšířen. Podle odborníků se medonosnému hmyzu v městském prostředí daří, v Praze se podobně chovají včely například na Národním divadle.

V Kutné Hoře chová včely v parku pod Vlašským dvorem správce objektu. Starosta Josef Viktora (ANO) nezaznamenal, že by včely někoho obtěžovaly. Město o instalaci včelínů například na střechy veřejných budov neuvažuje. "Nikdo s tou myšlenkou nepřišel," uvedl Viktora.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist