Mladá Boleslav založí na jaře městský včelín, zatím budou tři úly
Do budoucna budou moci lidé kromě samotného medu ochutnat například také mladoboleslavskou medovinu. "Plánujeme, že spolu s fungováním včelína zde také začnou působit zájmové včelařské kroužky, a to jak pro dospělé, tak pro děti," řekl Marek.
V Klementince se na jaře objeví tři včelíny, jeden z nich bude prosklený, aby mohli zájemci pozorovat život včel na vlastní oči. Starat se o ně bude včelař Martin Weiss, který má v tomto oboru mnohaleté zkušenosti.
V Mladé Boleslavi má nový včelín také obchodní centrum Bondy. Včely začalo chovat na střeše. Zatím jsou ve dvou úlech, v každém z nich žije asi 40.000 včel, v příštích letech se mají včelstva rozšiřovat. Firma chce chovem včel podpořit ekosystém a pomoci vrátit včely do měst.
Včely centrum chová na střeše jednoho z pavilonů v severozápadní, závětrné části. Stará se o ně předseda Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí Jiří Šturma. Včely podle něj opilují 30 procent potravin, které lidé jedí. Když vymře hmyz, vymírají i kvetoucí rostliny a ekosystém se hroutí. Jedno včelstvo dokáže vyprodukovat za sezonu i 100 kilogramů medu. Na produkci jednoho kilogramu medu musí včela opylovat asi sedm milionů květů. Z jednoho včelstva se průměrně vytěží v podmínkách Mladé Boleslavi 15 až 25 kilogramů medu.
Od letošního roku se chovají včely například také na střeše kulturního domu v Příbrami. Včelaři tam zatím umístili dva úly, v nichž je v hlavní sezoně zhruba 10.000 včel. Pokud se projekt osvědčí, může být rozšířen. Podle odborníků se medonosnému hmyzu v městském prostředí daří, v Praze se podobně chovají včely například na Národním divadle.
V Kutné Hoře chová včely v parku pod Vlašským dvorem správce objektu. Starosta Josef Viktora (ANO) nezaznamenal, že by včely někoho obtěžovaly. Město o instalaci včelínů například na střechy veřejných budov neuvažuje. "Nikdo s tou myšlenkou nepřišel," uvedl Viktora.
reklama