https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mlada-kareta-obecna-prezila-plavbu-napric-atlantikem-dorazila-na-breh-irska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mladá kareta obecná přežila plavbu napříč Atlantikem, dorazila na břeh Irska

27.2.2023 00:52 | DUBLIN (ČTK)
Karety obecné kladou vajíčka v jihovýchodní části Spojených států, převážně od Severní a Jižní Karolíny po Floridu. Podle odborníků se nejspíš vylíhla na některé z floridských pláží v létě loňského roku. Ilustrační foto
Karety obecné kladou vajíčka v jihovýchodní části Spojených států, převážně od Severní a Jižní Karolíny po Floridu. Podle odborníků se nejspíš vylíhla na některé z floridských pláží v létě loňského roku. Ilustrační foto
Irská rodina, která se tento měsíc vydala na procházku na pobřeží Atlantiku, zahlédla mladou želvu druhu kareta obecná, kterou příboj vyplavil na útesy. Měla potlučené celé tělo, byla dehydrovaná, podchlazená a mořští ptáci se jí chystali vyklovat oči. Smrt už byla velmi blízko, napsal zpravodajský server The Washington Post.
 

Rodina ale rychle zasáhla, aby zachránila želvu, která už překonala tolik nepřízní osudu. Ve věku necelého roku už za sebou měla měsíce dlouhé putování napříč Atlantským oceánem plným takových nástrah, jako jsou predátoři a plovoucí plasty.

I když byla stále ještě naživu, byla želva dehydrovaná, těžce podvyživená a tak podchlazená, že byla téměř ochromená. Rodina spustila záchrannou akci a mezitím mladé mořeplavkyni vymyslela jméno - Cróga, což v irštině znamená "statečná".

Neměli tušení, jestli přežije. Cróga byla daleko od domova. Karety obecné kladou vajíčka v jihovýchodní části Spojených států, převážně od Severní a Jižní Karolíny po Floridu. Podle odborníků se nejspíš vylíhla na některé z floridských pláží v létě loňského roku.

Želví mláďata se líhnou v noci a pak chvatně zamíří do moře. Doplavou do teplých vod Golfského proudu a zabydlí se v rozlehlých plovoucích plochách hnědých chaluh rodu hroznovice (Sargassum), které slouží jako oblíbené prostředí pro malé rybky, krevety, garnáty a kraby.

V sargasovém úkrytu, který jim slouží svým způsobem jako školka, prožijí několik měsíců až několik let, řekl Kevin Flannery, ředitel akvária Oceanworld v irském Dingle. Když vyrostou a zesílí, nechají se mořskými proudy odnést ke Kanárským ostrovům u afrického pobřeží.

Právě Flannery se nakonec zatoulané karety ujal a odvezl ji přes celé Irsko do svého akvária. Tady ji nejprve rehydratoval fyziologickým roztokem, pomalu během několika dní zvyšoval její tělesnou teplotu a ošetřil jí poškozený krunýř. Když se trochu probrala, začal ji krmit.

V jejím věku karety obecné obvykle váží od 20 do 40 kilogramů. Cróga vážila asi půl kila, když ji moře vyplavilo na břeh. Od té doby přibrala skoro kilo, a téměř tak ztrojnásobila svou hmotnost.

"Je z ní teď velký žrout," řekl Flannery. Cróga zůstane v akváriu nejméně několik dalších měsíců. Až se plně zotaví, vyřídí jí nezbytné dokumenty, aby ji irská námořní služba mohla odvézt do teplejších vod u Kanárských ostrovů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.2.2023 16:50
No nevím, je to takový tvor, co mu něco chybí. Já bych ho maximálně umístil někam do ZOOakvária.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.2.2023 05:35 Reaguje na Slavomil Vinkler
Na rozdíl od vlka Babuly má ta kareta celkem slušnou šanci přežít v přírodě. Ve světě už dneska existují zařízení, která se specializují na léčení a navrácení mořských želv do přírody, takže technologie už existuje.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.2.2023 07:22 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pokud má mít 40 kg a má 0,5 tak je s ní něco špatně.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.2.2023 09:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pokud se dostala do studených proudů, kde byl navíc nedostatek žrádla, tak díky chladné vodě nežrala a spíše energii spotřebovávala. A v Irsku teď hice určitě nejsou. Teď stačí pár měsíců v teple, dostatek krmení a kareta začne dohánět váhový deficit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist