https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/modifikovani-komari-jako-kontroverzni-zpusob-boje-s-virem-zika
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Modifikovaní komáři jako kontroverzní způsob boje s virem zika

17.2.2016 10:33 | BRASILIA (ČTK)
Komáři, ať už je můžeme sebevíc nenávidět, jsou potravou pro ptáky, netopýry či některé ryby
Komáři, ať už je můžeme sebevíc nenávidět, jsou potravou pro ptáky, netopýry či některé ryby
Foto | Matti Parkkonen / Wikipedia
Jako způsob boje s virem zika, který se v posledních měsících šíří zejména v Latinské Americe, podpořila Světová zdravotnická organizace (WHO) i sterilizaci a genetickou modifikaci komárů druhu Aedes aegypti. Právě ti jsou přenašečem tohoto viru, který asi zabraňuje vývinu mozku nenarozených dětí. Ochránci přírody nicméně varují před případným vyhubením celého druhu, či před neúmyslným vytvořením nekontrolovaně zmutovaného komára. Informoval o tom server BBC.
 

WHO v prohlášení podpořila postižené země, aby využily "staré i nové postupy" v boji proti komárům přenášejícím virus zika. Pokusy s jejich genetickou modifikací například provádí v Brazílii a na Kajmanských ostrovech britská firma Oxitec.

Komárům druhu Aedes aegypti, který přenáší i horečku dengue, je při pokusech genetická informace změněna tak, že jejich potomci zemřou dříve, než dosáhnou reprodukční schopnosti. Další možnou technikou je sterilizace samečků ozařováním. Tento způsob je již používán při snižování populace hmyzu, který ničí úrodu. Třetí možností je užití parazitické bakterie Wolbachia, která neublíží člověku, ale u samiček komára zamezí vylíhnutí vajíček.

Pokusy s genetickou modifikací komárů jiného druhu, kteří přenášejí malárii, se objevily již v minulosti. Při jedné z variant pokusů modifikovaný komár sice nepřenášel malárii, ale z dlouhodobého hlediska byl odolnější, žil déle a kladl více vajíček. Při jiných laboratorních pokusech zase modifikovaný komár natolik zeslábl, že by ve volné přírodě nepřežil, čímž by se narušil ekosystém. Komáři, ať už je můžeme sebevíc nenávidět, jsou potravou pro ptáky, netopýry či některé ryby.


Přečtěte si také článek Virus zika, komáři, klimatická změna a snadné cestování tvoří dohromady nepříjemný problém.

Onemocnění způsobené virem zika má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může zapříčinit nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Brazílie prošetřuje už skoro 5000 případů novorozenců, u nichž je podezření, že trpí mikrocefalií kvůli viru zika. Několik jich už zemřelo.

Virus zika, který je spojován i se vzácným Guillain-Barrého syndromem projevujícím se obrnou svalstva, nejvíce zasáhl právě Brazílii, kam se příští týden chystá generální ředitelka WHO Margaret Chanová. WHO již na začátku února kvůli viru zika vyhlásila celosvětový stav nouze.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

17.2.2016 23:13
Ano... ale vůbec nejhorší by byl geneticky zmutovaný ekologický aktivista
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist