https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/moravske-zemske-muzeum-v-brne-vystavi-mineraly-a-jejich-makrofotografie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moravské zemské muzeum v Brně vystavuje minerály a jejich makrofotografie

11.11.2023 21:24 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Moravské zemské muzeum otevřelo v Dietrichsteinském paláci výstavu minerálů a jejich makrofotografií. Formy křemenných hmot si návštěvníci mohou prohlédnout na fotografiích až třicetkrát zvětšené i pod mikroskopem. Smyslem výstavy Světy ukryté v kameni je vtáhnout návštěvníka hlouběji pod povrch vnější skořápky nerostů, řekla za brněnské Moravské zemské muzeum (MZM) Barbora Onderková.
 

Výstava vznikla ve spolupráci Mineralogicko-petrografického oddělení MZM a geologa a fotografa Jiřího Šury, který vlastní část vystavených nerostů a pořídil všechny vystavované makrofotografie. "Podařilo se nám vytvořit takzvanou kochací výstavu, která je na hraně galerijní a muzejní výstavy. Chceme, aby každý, kdo na výstavu přijde, odešel s příjemným zážitkem," řekla kurátorka výstavy Pavla Hršelová.

Ke zhlédnutí budou jak celé i rozřezané nerosty oxidu křemičitého, tak makrofotografie některých z nich. Dvou- až třícentimetrové vzorky zájemci prozkoumají pod mikroskopem.

Chemická sloučenina oxid křemičitý tvoří nejrůznější tvary a barvy. Jeho nejběžnější formou je nerost křemen, který krystalováním nabývá rozmanitých variant. "Formy oxidu křemičitého jsou mimo křemen ještě třeba chalcedon nebo opál. Všechny společně mohou utvářet často neskutečné barevné variace nejvíce známé z achátů a jaspisů," uvedla Hršelová.

"Oxid křemičitý je schopný nahradit i hmotu původně vytvořenou rostlinami či živočichy nebo dokonce vytvořit v hornině nové útvary," doplnila Hršelová. Minerály pocházejí z celého světa od Austrálie po Uruguay. "Každý si v leštěných kamenech křemité hmoty najde svůj svět. Někdo uvidí tančící dvojici, někdo čerta, žábu," řekl ředitel Přírodovědného muzea MZM Vladimír Hrazdil.

"Chtěli bychom zdůraznit, že skutečnou autorkou vystavených scenerií je příroda. Role nás všech ostatních, včetně autorů výstavy, je omezená na větší či menší touhu a schopnost její krásy nalézat, obdivovat je a podělit se o ně," dodala Hršelová.

Pro děti jsou připravené rozřezané fotografie minerálů, které mohou seskládat, a další aktivity. Výstava bude otevřená od 8. listopadu do 1. září 2024.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist