Moravskoslezský kraj chce dát na výměnu kotlů dalších 100 milionů
Zájemci mohou v aktuální výzvě podávat žádosti o dotaci až do 29. dubna. Do dnešního dne požádalo o dotaci na výměnu kotle 4219 lidí. Kraj jedná s ministerstvem životního prostředí o navýšení prostředků o 250 milionů korun. "Pokud nám vláda garantuje navrácení finančních prostředků, jsme připraveni okamžitě na kotlíky vyčlenit 100 milionů korun z krajského rozpočtu," řekl hejtman.
Pokud stát alokovanou částku nezvýší, budou muset zájemci, na něž se nedostane, požádat o dotaci až v další výzvě. To by zřejmě nebylo dříve než na podzim, ale také možná až příští rok.
"Jednáme s ministerstvem o navýšení částky vyčleněné pro kraj v první výzvě tak, aby zájemci o příspěvek na ekologický kotel nemuseli čekat na vypsání další výzvy. Chceme uspokojit všechny zájemce," uvedl hejtman. Za jednu topnou sezonu podle něj každý jednotlivý kotel vypustí do ovzduší minimálně sto kilogramů prachu. "Ty žádosti, které dnes máme shromážděny, už jsou skoro 500 tun prachu. A umíte si představit 500 tun prachu? To je množství, které nedokáže dneska jakýmkoliv ekologickým opatřením zamezit žádný průmyslový podnik v Moravskoslezském kraji," řekl Novák.
Pro celou republiku je do roku 2020 na výměnu kotlů k dispozici devět miliard korun z evropských peněz. Pro Moravskoslezský kraj je z této částky vyčleněno zhruba 1,4 miliardy. Domácnost může na výměnu kotle získat 70 až 80 procent nákladů z maximální částky 150.000 korun. Dalších pět procent je zvýhodnění pro obce s překročenými imisními limity, kterých je v kraji většina. Pětiprocentní příspěvek přislíbil i kraj a další podporu slíbily desítky měst a obcí v regionu.
Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří k nejznečištěnějším v zemi i celé Evropě. Na znečištění se podílejí přibližně stejnou měrou průmysl, doprava a domácí topeniště, škodliviny sem proudí také ze sousedního Polska. S pomocí dotací se v kraji dosud vyměnilo asi 4000 kotlů, podle statistik je v regionu zhruba 47.000 kotlů.
Vlastimil Vyplel dr
reklama