https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/motyli-pulhodinka-zacne-v-pondeli-do-scitani-motylu-se-muze-zapojit-kazdy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začíná motýlí půlhodinka. Do sčítání motýlů se může zapojit každý

3.6.2024 00:57 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | u278 / Flickr
V Česku začíná toto pondělí, 3. června, první ročník celostátního sčítání denních motýlů za účasti veřejnosti. Cílem akce nazvané Motýlí půlhodinka je zlepšit ochranu motýlů, kteří z přírody rychle mizí. Data získaná ze sčítání budou sloužit vědcům, řekla ČTK hlavní koordinátorka akce Martina Skohoutilová z Mezinárodní ochranářské skupiny JARO. Akci zastřešuje skupina JARO, která na projektu spolupracuje s Českou společností entomologickou, Společností pro ochranu motýlů a Entomologickým ústavem Biologického centra Akademie věd ČR.
 
Motýlí půlhodinka se bude konat každoročně dvakrát do roka, na jaře a v létě. Sčítání motýlů se podle organizátorů uskutečňuje již řadu let, tato akce je ale jedinečná tím, že se do ní může zapojit úplně každý včetně dětí či škol, tedy nejen odborníci.

"Letošní jarní sčítání je naplánované od 3. do 9. června, kdy si sčitatelé za vhodného počasí vyčlení půl hodiny na sledování motýlů. Do akce se zapojí nejen jednotlivci, ale i organizace," řekl ČTK David Číp, který akci za Skupinu JARO organizuje ve východních Čechách.

Podle organizátorů se k pozorování nejlépe hodí přírodní zahrady, louky, parky, meze, ale třeba i hřbitovy, okolí železničních tratí a vlakových nádraží, příkopy u silnic nebo staré lomy. K vlastnímu sčítání, které by mělo probíhat přesně půl hodiny, je nejideálnější teplota 20 až 30 stupňů Celsia, jasno nebo polojasno a nejlépe bezvětří. "Také správný čas hraje svoji roli a proto je možné hledat motýly jen od 10:00 do 17:00. Přes horké poledne si však motýli rádi dávají pauzu," uvedl Zdeněk Fric z Entomologického ústavu Akademie věd.

Pro každý den nebo místo je vhodné si vytisknout nový formulář, kam lze zaznamenat údaje o počasí, dni a místu pozorování a také jestli dotyčný bude sčítat jako začátečník jen základní druhy nebo má s určováním motýlů zkušenosti. Výsledky pozorování budou lidé vkládat do formuláře na webu www.motylipulhodinka.cz, on-line formulář lze použít i rovnou, uvedli organizátoři.

Vědci i ochránci přírody vnímají motýly jako ukazatele zdravé krajiny, motýli patří také mezi důležité opylovače, bez kterých se příroda neobejde. "Zjednodušeně lze říct, že tam, kde je dostatek motýlů, je příroda ještě v pořádku nejen pro ně a ostatní zvířata, ale i pro člověka. Bohužel se však dnes dostáváme do stavu, že na některých místech bývá těžké najít alespoň jednoho z našich 160 druhů denních motýlů. Nejméně 11 procent denních motýlů u nás už zcela vyhynulo," uvedla Skohoutilová.

Na sčítání motýlů se budou podílet také například školy a gymnázia z Královéhradeckého kraje, Krkonošský národní park, Technické služby města Hradec Králové, město Jaroměř, Zoo Brno, CHKO Pálava, Česká společnost entomologická nebo Český svaz ochránců přírody.

Další letošní Motýlí půlhodinka se bude konat 15. až 21. července a bude zaměřena na letní druhy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

3.6.2024 09:18
Nejsem studovaný entomolog, ale dle mého amatérského pozorování je jarní
sčítání letos prošvihnuto. Zimu přeživši motýli i o měsíc dříve vykonali
co měli(nakladli vajíčka), postupně hynou a nová generace má na vylíhnutí
zatím čas. Můj odhad výsledku bude letos razantní úbytek právě z tohoto
důvodu. Totéž je totiž u včel, které se rojily v dubnu a po lípě, která
už deset dnů kvete je bude třeba nakrmit. Po podletí bude dříve a zdroje
potravy budou po lípě už mizerné. Ono lpět na datech je možné, ale pak
mohou být jako letos výsledky zavádějící. Pokud to nevadí, tak budiž!
Odpovědět
ez

erik zajíček

3.6.2024 12:18 Reaguje na Břetislav Machaček
souhlasím - jen se obávám,že rasantní úbytek nebude jen z uváděného důvodu ,neb v předchozích týdnech a měsících jsem nebyl svědkem téměř žádného nebo minimálního výskytu natož páření a kladení.Jednoděložné i dvouděložné kvetoucí bez výskytu ,neb s naprosto vzácným výskytem jakéhokoliv dříve hojného hmyzu - patrně důsledek systémové ochrany rostlin,tolik používané v distribuovaných sazenicích nakupovaných z peněz danových poplatníků samosprávami pro "motýlí louky" v městských parcích apod.Průšvih jest zde .Jsem též včelař a chovatel čmeláků,trend jest fatální.To málo ,co se předčasně vylíhlo,pak semlelo ochlazení a deště a na to se budou zodpovědní za nákupy a distribuci dovozových výsadeb (rozumějmě většina všech zahardnictví a agrotechnických provozů v CR) vymlouvati - jak již nyní při mých konsultacích činí.Nenechme se zmást a již nyní vyhlížejme velké zklamání při "letním sčítání"
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist