Možnou podobu CHKO Krušné hory představí ministerstvo v dubnu v Ústeckém kraji
Zástupce z ministerstva přijede na zasedání krajských zastupitelů 24. dubna. "Znát bychom poté už měli, jak velké plochy se CHKO dotkne," uvedl hejtman. "Stručně nám také člověk z ministerstva představí klady a zápory CHKO, ve kterém by pro naše území měla být třeba umožněna těžba lithia na Cínovci, instalace větrných elektráren na vrcholu hor a další," uvedl hejtman.
Přesný harmonogram vyhlášení CHKO Krušné hory podle Schillera zatím není. "Důležité je nejprve vše pečlivě probrat s obcemi," podotkl Schiller. Vyhlášením CHKO se zabývají ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). CHKO pak ve finále vyhlašuje vláda svým nařízením. K záměru vytvoření CHKO Krušného hory se Karlovarský kraj přihlásil před dvěma lety, Ústecký o něco později.
Na podporu vyšší ochrany Krušných hor vznikla i petice. Na stránkách ji dosud podepsalo zhruba 5300 lidí. Ministerstvo životního prostředí loni v červnu petici převzalo.
Za chráněnou krajinnou oblast lze podle zákona o ochraně přírody a krajiny vyhlásit rozsáhlé území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem, významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů, s hojným zastoupením dřevin, popřípadě s dochovanými památkami historického osídlení.
Česko má v současné době 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 15 procent rozlohy země. Na území Ústeckého kraje je 71 přírodních památek, 27 přírodních rezervací a dvě smluvně chráněná území a také jeden národní park.
reklama