https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/moznou-podobu-chko-krusne-hory-predstavi-ministerstvo-v-dubnu-v-usteckem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Možnou podobu CHKO Krušné hory představí ministerstvo v dubnu v Ústeckém kraji

27.3.2023 12:34 | HŘENSKO (ČTK)
Krušné hory - Božídarský Špičák
Krušné hory - Božídarský Špičák
Ministerstvo životního prostředí představí v dubnu v Ústeckém kraji možnou podobu chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory. Následně jeden zástupce ministerstva a jeden z kraje budou objíždět dotčené obce, které seznámí s dopady a přínosy CHKO pro konkrétní území. Po dnešní návštěvě ministra životního prostředí Petr Hladíka (KDU-ČSL) v Ústí nad Labem to ČTK a Českému rozhlasu řekl hejtman Jan Schiller (ANO). Harmonogram vyhlášení CHKO podle něj zatím není stanoven, chráněné krajinné oblasti vyhlašuje vláda.
 

Zástupce z ministerstva přijede na zasedání krajských zastupitelů 24. dubna. "Znát bychom poté už měli, jak velké plochy se CHKO dotkne," uvedl hejtman. "Stručně nám také člověk z ministerstva představí klady a zápory CHKO, ve kterém by pro naše území měla být třeba umožněna těžba lithia na Cínovci, instalace větrných elektráren na vrcholu hor a další," uvedl hejtman.

Přesný harmonogram vyhlášení CHKO Krušné hory podle Schillera zatím není. "Důležité je nejprve vše pečlivě probrat s obcemi," podotkl Schiller. Vyhlášením CHKO se zabývají ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). CHKO pak ve finále vyhlašuje vláda svým nařízením. K záměru vytvoření CHKO Krušného hory se Karlovarský kraj přihlásil před dvěma lety, Ústecký o něco později.

Na podporu vyšší ochrany Krušných hor vznikla i petice. Na stránkách ji dosud podepsalo zhruba 5300 lidí. Ministerstvo životního prostředí loni v červnu petici převzalo.

Za chráněnou krajinnou oblast lze podle zákona o ochraně přírody a krajiny vyhlásit rozsáhlé území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem, významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů, s hojným zastoupením dřevin, popřípadě s dochovanými památkami historického osídlení.

Česko má v současné době 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 15 procent rozlohy země. Na území Ústeckého kraje je 71 přírodních památek, 27 přírodních rezervací a dvě smluvně chráněná území a také jeden národní park.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.3.2023 12:47
CHKO je lepší, než drátem do oka, ale měli by udělat rovnou NP. Hned, než to LČR zprivatizují převodem z SP na as.
Odpovědět
Sl

Slovan

28.3.2023 09:48
Snad se to tam povede jako v Soutoku. To území si to jednoznačně zaslouží, kvalitu na to bezesporu má.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.3.2023 12:33 Reaguje na Slovan
No Soutok je vytěžený tak proč by nebyly pro. Další dřevo za 200let.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist