https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/msnbc-tulen-karibsky-byl-prohlasen-za-vyhynuly-druh
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MSNBC: Tuleň karibský byl prohlášen za vyhynulý druh

11.6.2008 09:34 | PRAHA/REDMOND (Ecomonitor)
Po pěti letech marného hledání alespoň jednoho exempláře tuleně karibského prohlásila vláda USA tento druh zvířete oficiálně za vyhynulý. Tento obyvatel karibských moří se tak stal jediným druhem tuleně, který vyhynul jen kvůli lidské aktivitě, píše zpravodajství MSNBC.
 

Tuleň středomořský (Monachus monachus).
Tuleň středomořský (Monachus monachus) . Podmínky zveřejnění této fotografie upravuje licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 Italy
Foto: Giovanni Dall'Orto/Wikimedia Commons

"Lidé populaci tuleňů karibských neudržitelným způsobem vylovili," řekl MSNBC Kyle Baker, biolog z Národní rybářské námořní služby (NOAA). Podle něj vybíjení natolik narušilo populaci, že tuleň karibský je jediným druhem tuleně, který vyhynul jen kvůli lidem.

Tuleň karibský (Monachus tropicalis), jediný druh subtropického tuleně, jehož přirozené prostředí se nacházelo v Karibském moři a Mexickém zálivu, zmizel na začátku padesátých let. Naposledy bylo zvíře podle potvrzených zpráv spatřeno v roce 1952 v oblasti Serranilla Bank mezi Jamajkou a poloostrovem Yucatan. Vláda USA označila tento druh za ohrožený v roce 1967.

"Tuleň karibský byl poprvé objeven již během Kolumbovy druhé cesty v roce 1494, kdy námořníci zabili osm zvířat na maso," říká zpráva NOAA. Během kolonizace oblasti Střední Ameriky od konce sedmnáctého do devatenáctého století byli tuleni vybíjeni především kvůli svému tuku než kvůli masu. Z tuku se vyráběl olej, který se používal jako mazivo, napouštěla se s jím dna lodí a také se hodil ke svícení a k vaření. Mnoho zvířat bylo zabito také z vědeckých důvodů nebo skončilo v zoologických sbírkách. Z tulení kůže se šily kufry, součásti oděvů, řemeny nebo batohy.

Na světě zbývají již jen dva druhy tuleňů z teplých oblastí - středomořský a havajský, oba jsou však také ohroženi a na pokraji vyhynutí. Jejich počet poklesl na celém světě zřejmě na 1 200 nebo jen 500 kusů. Populace havajských tuleňů se zmenšuje rychlostí čtyři procenta za rok. Důvodem negativního trendu je nedostatek potravy pro mladé tuleně, úhyn zvířat hrozí i kvůli různým odpadům v moři, do kterých se zvířata mohou zachytit, a také kvůli žralokům a ničení původních míst na pobřeží moře. Podle NMFS je potřeba zachránit zbývající populaci mořských tuleňů, protože tato zvířata jsou pro zdraví oceánů nenahraditelná. Podle organizace Ocean Conservancy mají některé negativní vlivy na svědomí jevy spojené se změnami klimatu. Například v důsledku bouří způsobených jevem El Niño se k tuleňům dostávají trosky, které mohou být smrtelně nebezpečné zejména pro mláďata.

Podle článku zpravodajství MSNBC ze dne 06. června 2008



reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist