https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/muz-na-vsetinsku-vezl-vycpaneho-vlka-a-medveda-hrozi-mu-tri-roky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Muž na Vsetínsku vezl vycpaného vlka a medvěda, hrozí mu tři roky

9.2.2021 17:06 | VSETÍN (ČTK)
Při kontrole nákladového prostoru auta podle něj narazili policisté na několik preparovaných živočichů, mimo jiné vlka obecného, medvěda hnědého nebo tetřeva hlušce. Ilustrační foto
Při kontrole nákladového prostoru auta podle něj narazili policisté na několik preparovaných živočichů, mimo jiné vlka obecného, medvěda hnědého nebo tetřeva hlušce. Ilustrační foto
Policisté objevili minulý týden v dodávce na Vsetínsku několik vycpaných zvířat, a to i vlka nebo medvěda. Řidič vozidla podle policie neměl k držení a přepravě zvlášť chráněných druhů udělenou potřebnou výjimku. Za neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí muži v případě prokázání viny a odsouzení až tři roky vězení, uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš.
 

Vůz jedoucí od slovenských hranic zastavila policejní hlídka v Lidečku. "Při běžné silniční kontrole policisté u třicetiletého řidiče provedli i test na alkohol a jiné návykové látky. Výsledek byl pro řidiče dobrý jen napůl. Test na alkohol byl negativní, avšak zkouška na přítomnost jiných návykových látek byla pozitivní. Řidič se proto podrobil i lékařskému vyšetření a odběru krve," uvedl mluvčí.

Při kontrole nákladového prostoru auta podle něj narazili policisté na několik preparovaných živočichů, mimo jiné vlka obecného, medvěda hnědého nebo tetřeva hlušce. "K jejich držení a přepravě je vzhledem k faktu, že se jedná o zvlášť chráněné druhy zvířat, nutná výjimka, kterou ovšem řidič udělenou nemá," uvedl Jaroš.

Případem se proto podle něj začali zabývat kriminalisté vsetínského oddělení hospodářské kriminality, kteří muže po zjištěný dostupných informací a výsleších obvinili z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. V případě prokázání viny mu hrozí až tříleté vězení, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (34)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.2.2021 17:15
Upytlačit a zpeněžit.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.2.2021 17:34 Reaguje na Karel Zvářal
Spíše si myslím, že to byla nějaká sbírka vycpanin, kterou dotyčný koupil (třeba z pozůstalosti). Je ale fakt, že patřičná povolení měl mít. V souvislosti s tím mě napadá případ jedné hospody, která měla v prostorách vycpaného medvěda dlouhá desetiletí. Naráz ochranářům šrublo v kebuli a majitel hospody dostal šílený flastr.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.2.2021 19:45 Reaguje na Karel Zvářal
Potvrzuje se, že polopravda je horší než lež. Ten lev určitě nebyl upytlačen (u "nás"), ale pochází z nějaké sbírky. Žel, formality si pán nepohlídal.

A jinak před 20-ti lety jsem měl hovor s preparátorem, se kterým jsme se viděli (níhodou) poprvé i naposled. Od něho vím, že zdaleka ne vše je od praprapra... Opakovaně odmítá zájemce o ...: "Nezlobte se, ale to já nedělám".

https://tydenikpolicie.cz/policiste-na-vsetinsku-zastavili-ridice-pod-vlivem-drog-ktery-prevazel-vycpaneho-medveda-vlka-lva-ci-tetreva/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=475610&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=a2vEQaELXNX-202102091833
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.2.2021 17:44
ono je to takové vtipné. většina pašeráků není chycena díky systematické a neúnavné a geniální práci našich čackých vyšetřovatelů, ale protože to jsou neskuteční bambulové, kteří si na cestu s kontrabandem nekoupí dálniční známku, jezdí jak na závodech a ještě nedýchají.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.2.2021 18:26
Informací je málo - byly věci jeho anebo je pouze přepravoval ?
- stáří věcí -rok nebo sto ?
- návykové látky,jaké ? atd.,atd.

Škoda, že se stejnou péčí se nezasahovalo na Bečvě...

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2021 18:53
Jsem fakt netušil, že musím mít na vycpaného medvěda papír.
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.2.2021 19:13 Reaguje na Pavel Hanzl
paradoxně musíte. a to i v případě, že je to mrcha opelichaná červotočivá, kterou střelil Váš praprapradědeček v první polovině 19. století.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.2.2021 19:17 Reaguje na Lukas B.
Bohužel máte pravdu. Ten hospodský v mém příspěvku výše (v 17:34) tu hospodu zprivatizoval i s medvědem a od pokuty ho to neochránilo.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.2.2021 19:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak to je přesně to, co mě doslova s..e! Úředničtí buzeranti hledají švejkovsky vši tak dlouho až je najdou a bez lítosti vás klidně přivedou k bankrotu nebo -lépe- do hrobu.
Ten hospodský měl jít k soudu a nepodělat se, měl by slušnou šanci uhrát dobrý výsledek.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.2.2021 20:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ani nevím, jak to tehdy dopadlo.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.2.2021 19:06
Škoda že na naší straně v Beskydech pravidelně jeden až dva medvědi žijí. Bylo by hezké pozorovat ekoteroristy, jak vysvětlují, že medvěd je u nás zvláště chráněný živočich, když tu žádného nemáme. :)))
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.2.2021 21:25 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Proto ti dva medvědi jsou a nejsou. Ten kopec nemá plot a jednou
jsou u nás a pak zase ne, ale i to stačí, že jsou. S vlky jsou ty
počty v Beskydech podobné a hlavní je dokázat, že tu jsou i kdyby
sem pouze zabloudili. Bohužel už tu bloudí asi nastálo ke smůle
malochovatelů hospodářských zvířat. Bezstarostný stopadesátiletý
chov končí, začíná doba plotů a nebo ukončení chovu k radosti
pár vlkomilů. K deseti ovcím si pořídí Kavkazana pouze Kletečková
a poradí jim třeba Slovan, který chová "poslušné" psy, kteří
mohou chodit lesem bez vodítka. Psi ochranářů to mohou i kdyby
zanechaly pach odrazující zvěř vrátit se k mláďatům. Vždyť je
to pouhá potrava pro predátory a maso do mražáku pro myslivce.
Ochranář je nadčlověk, který rozhoduje o bytí a nebytí jiných
a rozhodující, co je pro přírodu nejlepší. Nejlepší ale bylo,
když tu takoví aktivisté nebyli. Ti staří ochranáři měli rozum
a dovedli se dohodnout se všemi napříč těmi zájmy o přírodu.
Ti dnešní hledají ve všech škůdce, vrahy, pytláky, masaře atd.
Je mi z nich smutno.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.2.2021 21:50 Reaguje na Břetislav Machaček
Četl jsem zajímavou stať o tom, že jeden z těch medvědů je mědvědice, která má obojek s vysílačkou a byla zjištěna zajímavá věc - ta medvědice se zdržuje na naší straně do okamžiku, kdy se v létě naše Beskydy naplní turisty. Pak přejde na slovenskou stranu a vrací se až na podzim, kdy je v horách klid. Jinak můj kamarád měl tu čest se vidět v přírodě s medvědem. Šel po louce kolem lesa a naráz souběžně krajem toho lesa s ním šel medvěd. Když les zatáčel, medvěd zatočil taky a zmizel. Samozřejmě je něco jiného potkat a nepřekvapit v létě najedeného medvěda, nebo v únoru čerstvě vzbuzeného, který několik měsíců hladověl. Nebo překvapit medvědici s mladými. To je inší level.
Odpovědět

Jirka Černý

10.2.2021 05:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Proti náhlému setkání s medvědem je nejlepší našít si na oblečení malé rolničky které medvěd z dálky slyší a vzhledem ke své přirozené plachosti se ihned vzdálí. Lokalitu kde hrozí že na medvěda narazíte poznáte podle medvědích exkrementů které se snadno identifikují protože obvykle obsahují množství rolniček.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.2.2021 08:48 Reaguje na Jirka Černý
Nevíte, kde se dají sehnat ty rolničky? :)))
Odpovědět
LB

Lukas B.

10.2.2021 08:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
v galanterii, kde jinde. nejlevněji ovšem vyjde kostým Kašpárka z tržnice, stačí rolničky ostříhat a našít.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.2.2021 09:11 Reaguje na Lukas B.
Díky za info. Hned tam pádím. Ona je sice zima, kdy by mědvědi měli spát, ale čert nikdy nespí a náhoda přeje připraveným.
Ještě mě napadlo - není nošení rolniček něco proti ekologii?
Odpovědět
Hu

Hunter

10.2.2021 09:30 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Taky přítomnost knoflíků z košile v medvědím trusu něco napovídá.......:-)
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

10.2.2021 09:11 Reaguje na Lukas B.
Nejlépe v medvědím trusu...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

10.2.2021 11:46 Reaguje na Jirka Černý
++++++++++++++++++++++++++
Odpovědět

Jirka Černý

10.2.2021 06:01
Určitě scéna jak z filmu tuším že Jedna ruka netleská, jak veze Macháček "kuřata".
Odpovědět
PD

Pavel Dostál

10.2.2021 07:56
Je mi jasné, že CITES hovoří i o částech živočichů, ale paragraf 299 trestního zákona hovoří o jedincích. Pokud mám vycpaninu, nejde o jedince. Kdysi o jedince šlo, ale pokud byl vycpaný ještě před schválením paragrafu 299, není mi jasné, o co se opírá trestnost jeho držení.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.2.2021 08:54 Reaguje na Pavel Dostál
Vycpaná kůže je část jedince. A co se týče toho data, tak vím, že pracovníci ČIŽP vnikali kdysi do kaktusových sbírek a odebírali exempláře, které byly v "citesu", i když prokazatelně byly získány před přijetím dotyčného zákona.
Odpovědět
Hu

Hunter

10.2.2021 09:08 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Není to tak dávno, co jsem v jednom bážusu viděl nádhernou dámskou kabelku z krokodýla a k tomu psaníčko z hadí kůže, výroba evidentně někdy z doby první republiky. Ta ženská, co si to koupí, vyfasuje 3 roky natvrdo :-). Není nad CITES a související legislativu aplikovanou ad absurdum :-). Taky jsem kdysi v Torontu na letišti viděl mrazící boxy nacpané zmraženými chráněnými plazy, když přišla obchodníkovi zásilka z Jižní Ameriky a nedejbože byl v tom chráněný druh, tak výsledkem bylo, že byl zabaven a zamražen z odůvodněním, že se jedná o vzácný a chráněný druh a ten do rukou chovatelů nepatří. Ještě to tak, nedej bože by se to množilo v lidské péči, to přece my ortodoxní ochranáři nemůžeme připustit :-):-).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.2.2021 09:15 Reaguje na Hunter
Je mi jasné, že plazi byli ekologicky zlikvidováni. Jinými slovy, rozebrali si je ekoteroristi a nechali si z nich našít kabelky a boty, protože pořád platí ono latinské "Quod licet Jovi, non licet bovi".
Odpovědět
Hu

Hunter

10.2.2021 09:23 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Hlavně jsem tím chtěl říct, že si nedělám iluze, jak skončily ty kaktusy zabavené v rámci ochrany přírody :-):-).
Odpovědět
Hu

Hunter

10.2.2021 09:31 Reaguje na Hunter
Tedy podle hesla ortodoxních ochranářů - je to chráněný druh, radši to zabijeme :-).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.2.2021 09:38 Reaguje na Hunter
Já Vám to řeknu přesně - S tou komisí chodil jeden rakouský pěstitel, protože k té sviňárně se zabavováním se žádný český kaktusář nechtěl propůjčit. Zabavené kaktusy skončily v centru pro umisťování pašovaných přírodnin, kde se jim mělo dostat té nejlepší péče od odborníků (to centrum vedl tatík Říhové) a když se po čase kaktusáři začali vyptávat, kde skončily jejich neprávem zabavené kaktusy a požadovali vrácení, bylo jim sděleno, že ty kytky uhynuly.
Odpovědět
Hu

Hunter

10.2.2021 09:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To já vím, viděl jsem to nejen u nás, ale i jnde ve světě. Mě taky chtěli zabavit CITES I, které jsem odchovával. Nejvíc mě pobavilo, když na mě měl dělat posudek zaměstnanec AOPK, který se před tím chlubil veřejně, jak propašoval nominátní poddruh Python molurus molurus a množil je a za dlouhé peníze prodával do zahraničí. Papíry získat pro něj samozřejmě nebyl problém. U AOPK pracuje dodnes, dokonce v OS pro CITES :-):-):-).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.2.2021 09:54 Reaguje na Hunter
Můj kamarád tvdí, že CITES je akorát bič na malochovatele a malopěstitele. Ti, co "jedou" ve velkém, si patřičné úředníky podplatí. Jeden pán organizoval kaktusářské expedice do Mexika s tím, že účastníci mohli akorát fotit a nesměli si vzít ani článek opuncie, aby nebyl problém s místními úřady. I když s nimi nebyl nikdy problém, permanentně je kontrolovala "kaktusová policie". Dotyčný pán říkal, že ho bavilo, jak se ti policajti se zaujetím probírali i špinavými ponožkami. No a jeden rok se jim podařilo nafotit na jedné lokalitě Němce, který tam přijel s partou Mexičanů. Dotyčný Němec jenom chodil po svahu a ukazoval, které kaktusy mu mají vykopat a snést k cestě, kde byl přistavený náklaďák. Je jasné, že kaktusová policie se v tomto případě neukázala.
Odpovědět
Hu

Hunter

10.2.2021 10:00 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ano, přesně tak, celý slavný CITES je jen nástroj pro buzeraci normálních lidí. Kaktusy nejsou můj obor, ale nijak se to evidentně neliší od umělé kriminalizace jakýchkoliv jiných oborů pěstitelů a chovatelů. Je to škoda, protože by v řadě případů bylo možno tohle použít k tvorbě záchranných programů, vytvoření záložních populací pro případ nečekaných disturbancí apod. Holt zelení khmérové.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

10.2.2021 11:54
Je to šaškárna s těmi vycpaninami i kaktusy. Ale mnohem více by mně zajímalo, proč tak rychle zmizel z Ekolist.cz tento článek:
"Lesy v Krušnohoří trpí vedle sucha i vysokou koncentrací ozonu
9.2.2021 12:12 | FREIBERG (ČTK)

Ozonová vrstva ve stratosféře je prospěšná, neboť zachycuje ultrafialové záření, naopak troposférický ozon nad povrchem, známý jako přízemní, zdraví ohrožuje. Tento ozon škodí nejen živočichům, ale je stresovým faktorem i pro rostliny.
Licence | Některá práva vyhrazena
Foto | abejorro34 / Flickr
Lesy v Krušných horách na německo-českém pomezí, které byly v druhé polovině 20. století zdevastovány emisemi tepelných elektráren, se nyní vedle sucha potýkají s vysokými koncentracemi ozonu. Vědce ze saské Technické univerzity ve Freibergu překvapilo, že vysoké hodnoty naměřili i v zimních měsících, kdy koncentrace ozonu oproti létu bývá nižší. Pomalejší odbourávání ozonu je ale důsledek i čistějšího ovzduší.

Ozon je tříatomová molekula kyslíku, která je i přes své silné oxidační účinky a vysokou toxicitu klíčovou složkou pro zachování života na Zemi. Ozonová vrstva ve stratosféře je prospěšná, neboť zachycuje ultrafialové záření, naopak troposférický ozon nad povrchem, známý jako přízemní, lidské zdraví ohrožuje. Tento ozon škodí nejen živočichům, ale je stresovým faktorem i pro rostliny, neboť poškozováním buněčných membrán narušuje metabolismus buněk. Jedním z hlavních škodlivých efektů ozonu je blokování fotosyntézy, která je pro život na planetě zásadní.
"Na tvorbu ozonu má vliv sluneční záření, teplota a vlhkost, jakož i podíl takzvaných prekurzorů ozonu tvořených lidskou činností," říká Jörg Matschullat, jeden z autorů studie.
Dosavadní výzkumy se soustředily spíše na teplejší roční období, takže práce univerzity ve Freibergu je výjimečná v tom, že svou analýzu zaměřila na zimní měsíce. Využila k tomu data z krušnohorských měřicích stanic v Carlsfeldu, Fichtelbergu, Schwartenbergu a Zinnwaldu nedaleko hranic s Českem.
Při vyhodnocování údajů od roku 1981 do současnosti identifikovali vědci tři trendy. Zatímco v 80. letech byly koncentrace ozonu během zimy nízké a dosahovaly hodnot kolem 35 mikrogramů na metr krychlový, v 90. letech prudce vzrostly až na 60 mikrogramů na metr krychlový. Od roku 1997 se pak hodnoty ustálily na vysokých hodnotách a neklesají.
"Tento jev byl poněkud překvapivý, jelikož znečištění ovzduší oxidem siřičitým a prachem ve stejném období významně pokleslo, u oxidů dusíku došlo k poklesu od roku 2000," vysvětluje spoluautor studie Frank Zimmermann.
Jako vysvětlení vysoké koncentrace ozonu v zimě uvádějí vědci čistější ovzduší. Rozklad ozonu je totiž rychlejší v kapkách mraků a mlhy než ve vzduchu. Díky regionálním opatřením proti znečišťování ovzduší je vzduch v Krušnohoří čistější, což možnosti rozkladu ozonu snižuje. "Výsledkem je, že hodnoty zimního ozonu zůstávají na stejné úrovni," uvádí univerzita s tím, že zjištění vědců z Freibergu lze přenést na další pohoří v Evropě.
V posledních letech lesní porosty, které se podařilo obnovit po jejich záhubě v druhé polovině 20. století, trpí suchem. "Navíc také během mírných zim celoročním ozonovým stresem. Při dalším nárůstu teplot by se zimní ozon v budoucnu mohl stát dalším stresovým faktorem," varuje Matschullat.
Během letních měsíců bývají hodnoty ozonu tradičně vyšší a v závislosti na regionu se pohybují mezi 60 až 120 mikrogramy na metr krychlový, v zimě pak koncentrace klesá na 30 až 60 mikrogramů na metr krychlový. Dlouhodobé vystavení vysoké koncentrace ozonu je pro stromy zátěží. Dřeviny pak musí značnou část fotosyntetické produkce i energetické rezervy uvolňovat na odstraňování oxidačního stresu, což ještě více snižuje jejich odolnost vůči dalším nepříznivým faktorům a vede k blokování rozvoje kořenových systémů a ukládání zásobních látek. Na tato rizika upozorňují i výzkumy českých univerzit.
Na základě své práce vědci z Freibergu doporučují, aby bylo ozonové znečištění součástí strategie obnovy lesů nejen v Sasku, ale v celé Evropě. "Stromy potřebují větší podporu než obvykle, aby si vlastními silami byly schopny vytvořit dostatečnou odolnost," dodává Zimmermann."
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.2.2021 13:41 Reaguje na Jiří Daneš
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-v-krusnohori-trpi-vedle-sucha-i-vysokou-koncentraci-ozonu

Rádo se stalo:-).
Odpovědět
RP

Radim Polášek

11.2.2021 08:20 Reaguje na Jiří Daneš
Oxid siřičitý je silně redukční látka. Proto koncentraci ozónu silně snižuje. Částečně jsou redukční i oxidy dusíku, konkrétně oxid dusnatý NO, který je při oxidaci dusíku meziprodukt, rychle se oxiduje na oxid dusičitý NO2. Zase na druhé straně oxid dusičitý NO2 se v případě vlhkosti a alkalických látek v ovzduší dále oxiduje na dusičnany, což by ozón taky redukovalo, ale na druhé straně je oxid dusičitý silné oxidační činidlo, a rozkládá se na kyslík a dusík, tudíž může obsah ozónu zvyšovat. To záleží na konkrétních podmínkách v ovzduší, přítomnosti UV záření, vlhkosti a všelijakých dalších látek v ovzduší.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist