https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/muzeum-v-ceske-lipe-bude-mit-jako-exponat-medveda-grizzlyho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Muzeum v České Lípě bude mít jako exponát medvěda grizzlyho

6.12.2020 00:57 | Č. LÍPA (ČTK)
Expozici začne muzeum podle Vitáčka dělat ve druhé polovině příštího roku, až skončí kompletní výměna oken hlavní budovy rozlehlého areálu muzea. Ilustrační foto
Expozici začne muzeum podle Vitáčka dělat ve druhé polovině příštího roku, až skončí kompletní výměna oken hlavní budovy rozlehlého areálu muzea. Ilustrační foto
Preparátor Vlastivědného muzea v České Lípě vytvořil exponát z medvěda grizzlyho, který před dvěma lety uhynul v děčínské zoo. Aby vynikla velikost zvířete, stojí dva a půl metru vysoký grizzly na zadních nohou a přední tlapy má před sebou. Stane se součástí chystané expozice velkých savců, řekl ČTK ředitel muzea Zdeněk Vitáček. Návštěvníci muzea grizzlyho uvidí nejdřív v závěru příštího roku, ale spíše až na začátku roku 2022.
 

Grizzly je největším zvířetem, které preparátor muzea Michal Štěpánský přeměnil na exponát. "Časově to bylo docela náročné," řekl dnes ČTK. V muzejní preparátorské dílně pracuje Štěpánský přes 15 let, práce na jednom zvířeti od stažení z kůže až po finální úpravy mu zabere řádově měsíce. Na grizzlyho potřeboval zhruba půl roku. Medvěda stáhl z kůže, kterou po očištění a vyčinění navlékl na polyuretanový model. "Přidal jsem skleněné oči, umělé zuby, vyčesal a upravil," dodal preparátor.

Mrtvá zvířata získává muzeum v České Lípě pro svoji preparátorskou dílnu od chovatelů, záchranných stanic či zoo. Štěpánský z nich ročně vytvoří desítky exponátů, v posledních letech to byl například levhart, takin činský či hroznýšovec kubánský. Nedávno dokončil zebru a chystá se na lamu, i ty se stanou součástí nové expozice velkých zvířat.

Expozici začne muzeum podle Vitáčka dělat ve druhé polovině příštího roku, až skončí kompletní výměna oken hlavní budovy rozlehlého areálu muzea. "Je to 120 až 130 oken," uvedl Vitáček. Jde o součást evropského projektu téměř za 15 milionů korun. Kvůli stavebním pracím, které mají snížit náklady na spotřebu energií v rozlehlém areálu, je hlavní budova muzea nepřístupná návštěvníkům od začátku letošního roku. Vitáček předpokládá, že hotovo bude do léta příštího roku.


reklama

 
Marek Kuntoš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist