https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzd-voda-zaplavenych-studni-i-studni-v-okoli-neni-pitna-vyzaduji-vycisteni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo zdravotnictví: Voda zaplavených studní i studní v okolí není pitná, vyžadují vyčištění

16.9.2024 18:50 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Voda ze zaplavených studní i studní v okolí, kam se mohla v době povodní dostat spodní voda, není pitná, varuje ministerstvo zdravotnictví. Zasaženou studnu je třeba vyčistit, u kopané je vhodnější nechat zásah na profesionální firmě, u vrtané je třeba opakované vyčerpání. Po vyčištění je třeba používat vodu nejprve jako užitkovou, po týdnu až dvou nechat udělat chemický rozbor. Podle dřívějších informací používá vodu z vlastních zdrojů asi desetina populace, ostatní jsou napojení na vodovody.
 
"Pokud nebyla studna přímo zasažena, je nutné zkontrolovat, zda voda ve studni nezměnila svoji barvu, zákal, pach či chuť, popř. zda se hladina vody ve studni mimořádně nezvýšila," píše se v doporučení. Pokud se voda poté vrátí do původní kvality, ale je zvýšená hladina, je třeba takzvaná šoková dezinfekce chlórem, částečné odčerpání a po týdnu či dvou rozbor vody.

Přímo zasažené studně je třeba vyčistit v závislosti na tom, zda jde o vrtanou či kopanou studnu. Takové vyčištění a obnovení do použitelného stavu je možné až poté, co nejen opadne voda, ale také poklesne zvýšená hladina spodních vod.

"Během povodně totiž dochází k velkému zvýšení hladiny podzemních vod jednak vlivem zvýšené hladiny v okolních tocích, jednak vlivem velkého nasycení země od nadměrných srážek. Do studny se pak dostává voda zcela jinými vrstvami zemin než obvykle, tudíž se i její kvalita může lišit od standardních podmínek," popsali odborníci.

Sanace kopané studně podle MZd vyžaduje vyčerpání zakalené vody, sestup do studny a vyčištění vnitřních stěn kartáčem nebo tlakovou vodou, potřeba je také dezinfekce, vyčištění čerpadla a případně vyspravení stěn studny. Lidé by tyto práce ideálně měli nechat na profesionální firmě. Také vrtané studny je třeba několikrát za sebou vyčerpat, dokud není voda čirá bez zákalu, a na závěr dezinfikovat chlórem.

"Asi za jeden až dva týdny, když mezitím studnu používáme a vodu průběžně čerpáme, necháme v laboratoři provést krácený rozbor pitné vody," doplnilo ministerstvo. Pokud kvalita neodpovídá parametrům pitné vody, je třeba dezinfekci i rozbor zopakovat.

Podle dostupných informací využívá asi 90 procent populace pitnou vodu z veřejných vodovodů, deset procent populace je závislých na vodě z vlastní či obecní studně. V období většího sucha ale častěji nemají vody dostatek, hladina spodních vod klesá. Přesto firmy vrtající nové studně v posledních letech zaznamenávají větší zájem i lidí, jejichž domy jsou na vodovody napojené.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist