https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-nabidne-obcim-dotace-na-projekty-predchazeni-vzniku-komunalnich-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP nabídne obcím dotace na projekty předcházení vzniku komunálních odpadů

15.12.2022 01:15 | PRAHA (ČTK)
Díky dotacím mohou obce vybudovat i takzvaná re-use centra, jež se zabývají opakovaným používáním věcí, kupříkladu nábytkem.
Díky dotacím mohou obce vybudovat i takzvaná re-use centra, jež se zabývají opakovaným používáním věcí, kupříkladu nábytkem.
Foto | Jason Briscoe / Unsplah
Obce budou moci zažádat o dotace na projekty předcházení vzniku komunálních odpadů. Ministerstvo životního prostředí jim poskytne 500 milionů korun z evropských fondů v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Dotace lze využít pro koupi domácích kompostérů nebo opětovně použitelného nádobí. O tuto podporu mohou obce žádat od středy 21. prosince 2022 do konce roku 2023, uvedlo ministerstvo.
 

Podle ministra životního prostředí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je smyslem projektu snížit množství komunálního odpadu, které v Česku ročně činí zhruba 562 kilogramů na osobu. Díky dotacím mohou obce vybudovat i takzvaná re-use centra, jež se zabývají opakovaným používáním věcí, kupříkladu nábytkem.

Výzva bude nově zvýhodňovat žadatele, kteří upotřebují recyklované výrobky či výroby s obsahem recyklátu. Podle Jurečky totiž "cirkulární ekonomika ve veřejném sektoru potřebuje správné impulsy pro její zaběhnutí do každodenní praxe." Pokud například obec pořídí domácí kompostéry, získá 70 procentní dotační podporu. Jestli ovšem ke koupi zvolí kompostéry z vyrobené z velké části z recyklátu, zvýší se daná podpora o 15 procent.

OPŽP pro období 2021 až 2027 funguje od srpna 2022. Zatím vyhlásil 30 výzev, a to od podpory vodohospodářských projektů po rozvoj obnovitelných zdrojů ve veřejných budovách. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR Petra Valdmana se v roce 2023 uskuteční další výzvy, mimo jiné i na podporu realizace ekologických opatření, která zadržují vodu v krajině a v sídlech, čímž napomáhají jejich klimatické odolnosti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

15.12.2022 06:30
mi připadá, jak kdyby ti ministři nežili ani v ČR. Daleko větší problém z hlediska kumulování odpadu je nekvalitní výroba za velké peníze, kdy se sem dováží kde co, mizerné kvality a minimální životnosti zejména výrobky osobní spotřeby.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.12.2022 09:36 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
+ neuvěřitelné množství obalů, na to všechno !
Odpovědět
Pe

Petr

15.12.2022 11:32 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Souhlasím, ale je na to řešení?
Mnoho takové výroby je i u nás. Jak přímých výrobců, tak jejich dodavatelů, odběratelů a podobně. Živí to velkou část obyvatelstva. A kdoví jestli něco podobného nevyrábíte i vy.
Co tedy s tím?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist