https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-podle-hubackove-plosnou-recyklaci-pet-lahvi-nezavrhuje-vede-debatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP podle Hubáčkové plošnou recyklaci PET lahví nezavrhuje, vede debatu

19.4.2022 01:08 | PRAHA (ČTK)
Debata o plošném zálohování PET lahví by se měla vést v rámci zákona o obalech, nikoli během současného projednávání zákona o jednorázových plastech. ČTK to řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Zálohování PET lahví podle ní ministerstvo životního prostředí (MŽP) nezavrhuje a jedná s aktéry, jichž se týká.
 

Iniciativa pro zálohování minulý pátek kritizovala míru recyklace plastových obalů v Česku. Nová metodologie, užitá poprvé pro rok 2020, podle iniciativy ukázala, že množství skutečně materiálově využitých obalů je nízké. Předloni dosáhlo jen 42 procent, meziročně o 19 procent méně. Iniciativa žádá zavedení plošného zálohování nápojových PET lahví a plechovek. Těch se v Česku předloni zrecyklovalo jen 32 procent ze všech vyhozených.

"Iniciativa o zálohování PET lahví jde souběžně s projednáváním zákona o jednorázových plastech. Jako MŽP nezavrhujeme zálohování PET lahví jako takové. Jen se snažíme, aby se ta debata vedla mimo zákon o jednorázových plastech, abychom ji včlenili do zákona o obalech," řekla ČTK Hubáčková. "Proto jsme v březnu svolali kulatý stůl, abychom si vyříkali stanoviska měst a obcí, producentů lahví, nápojových společností, iniciativ, které působí v oblasti odpadového hospodářství a (..) ve vztahu k zálohování. Abychom to dopracovali, dobře tu iniciativu uchopili," uvedla ministryně.

Hubáčková nevyloučila, že při zdárném konci debaty může být vyčleněno i zálohování více typů odpadových obalů. "Proto si myslím, že to patří především k zákonu o obalech, nikoli k zákonu o jednorázových plastech, kde se to teď moc zvedá a moc rezonuje," podotkla ministryně.

Zákon o zákazu jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček, jak jej vyžadují předpisy Evropské unie, Sněmovna zřejmě schválí. Ve středu vládní předlohu, jen s technickými úpravami, podpořil výbor pro životní prostředí. Doporučil i schválit doprovodnou předlohu, která mimo jiné stanoví cíle pro zajištění tříděného sběru nápojových PET lahví. Návrh zjednodušuje i dobrovolné zálohování. Povinné zálohování nikdo z výboru nakonec nenavrhl. Spor o něj se však v Česku vede už několik let.

Iniciativa pro zálohování minulý pátek zopakovala, že bez plošného zálohování se Česku nepodaří dosáhnout evropských závazků. Do roku 2029 by mělo být v každém státě EU dosaženo 90procentní míry zpětného sběru PET lahví k recyklaci, do roku 2030 pak 60procentní míry recyklace plechovek.

Hubáčková ale míní, že i při pokračování současné situace je možné cíle zvládnout. Uvedla, že je třeba dopilovat legislativu podle zkušeností z praxe a více využít dotační programy. Další peníze pro tyto účely jsou podle ní třeba v Modernizačním fondu i v Národním plánu obnovy. "Chtěli bychom co nejméně skládkovat, jdeme tímto směrem," uzavřela Hubáčková.

Iniciativu pro zálohování založili významní výrobci nápojů v Česku, společnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken Česká republika, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZW

Zdenek Wenzel

19.4.2022 06:19
Já bych tu debatu vedl dalších 20 let. Sichr je sichr. Protože v Dánsku to zavedli už v roce 2000.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.4.2022 06:26 Reaguje na Zdenek Wenzel
1*
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.4.2022 07:36
Systém zálohování PET lahví a plechovek je krok špatným směrem.
Ti, co dnes použité obaly třídí a nevyhazují je do přírody se budou chovat stejně.
Pak je sorta lidí, které je nějaká záloha u zadku , a švihnou s tím, kde se jim zrovna namane a nějaká záloha s nimi vůbec nehne.
Oproti např. Dánsku, Švédsku kde má společnost za vlastní , že odpadky se nepohazují , je ČR někde úplně jinde.

Šel bych dočasně jinou cestou - tvrdé postihy za vyhazování obalů mimo určená místa a osvětou o problematice odpadů jako top společenského zájmu.
Odpovědět
va

vaber

19.4.2022 08:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
tvrdé postihy jsou teoreticky možné, prakticky neproveditelné, nedokazatelné,
nebude jediný postih za takový skutek,
zálohování je řešení ,ne dokonalé, ale lepší než nic
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.4.2022 09:33 Reaguje na vaber
Souhlasím a pro některé by to bylo motivující, když si nasbírají PETky na nové "čůčo" a PETku od vypitého nezahodí. Jak chce někdo postihovat bezdomovce-opilce jinak, než jim za prázdnou PETku nabídnout peníze. Než vymřeli na chlast, tak jsem po třech takových výtečnících nestačil les u včelína uklízet. Ve sběrných nádobách na sklo hledali zálohované láhve, ale v nádobách na plasty nikoliv.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

19.4.2022 11:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zase se Mirečku mýlíš. Už jsem si zvykl na tvé myšlenkové pochody, které nejsou špatné, ale někde ulítneš hodně mimo realitu.
Zálohování PET lahví je krok správným směrem. Nikomu to neublíží, jen prospěje. Za 32 let bylo tolik přešlapů a omylů, že by tahle zkouška nikomu a ničemu neublížila. Jak se říká: Nebát se a nekrást.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

20.4.2022 07:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Myšlenka záloh PET lahví je v konkrétních podmínkách ČR naprostý nesmysl!

25 let jsme lidi učili dávat plasty do žlutých kontejnerů a teď, když to docela obstojně funguje jim to začneme překopávat na zálohový systém?

Zákon č.477/2001 Sb. (o obalech) již od 1.1.2002 takový systém umožňoval jako jednu z možných variant a proč se to ve větším měřítku neujalo?

Protože je to ekonomická sebevražda!

Podívejte se na www.zalohujme.cz a ověřte si jména těch, kdo vlastní spřátelené firmy. Zjistíte, že v tom zaangažován člověk, který spoluvlastní firmu, která to samé provozuje v Německu a rád by ten svůj zázrak expandoval i sem k nám.

A je po záhadě...

POZOR, ještě nikdo nezodpověděl tu změnu metodiky, tedy proč recyklace plastů najednou "nevychází" jako dříve: trik je v tom, co se započítává do recyklace a co nikoliv.

Jde o to, že aktuálně platnou legislativou není energetické využití odpadů plastů považováno za součást recyklace, najdete to v § 11 odst.1 písm. l) zákona č.541/2020 Sb. (o odpadech), který přímo stanoví, že recyklace odpadu "...ale nezahrnuje energetické využití a přepracování ...". To přepracování je hlavně příprava TAP (t.j. tuhých alternativních paliv).

A jaký mají tyto komodity energetický potenciál? Doporučuji nahlédnout do ČSN 06 3090 (Zařízení pro termické odstraňování/zneškodňování a energetické využívání odpadů), konkrétně do Přílohy B, kde najdete orientační hodnoty výhřevností, které se týkají odpadů napříč průmyslem, zemědělstvím a nezapomínají ani na komunální odpad a jeho složky.

Pro ilustraci - pár příkladů odpadů a jejich výhřevnosti:

plasty (čistý PET) 22,895 [MJ/kg]
papír (TETRAPACK) 17,940 [MJ/kg]
papír(lepenka, karton) 13,309 [MJ/kg]
směsný komunální odpad 7 až 11 [MJ/kg]

Pro srovnání - pár příkladů paliv a jejich výhřevnosti:

topný olej 41,000 [MJ/kg]
dřevo (smrk) 13,100 [MJ/kg]
dřevo (borovice) 13,600 [MJ/kg]
hnědé uhlí 10 až 17 [MJ/kg]
černé uhlí 21 až 31 [MJ/kg]
ethanol 28,865 [MJ/kg]
methan 50,009 [MJ/kg]
vodík 119,550 [MJ/kg]

Takže například výhřevnost směsného komunálního odpadu je srovnatelná s výhřevností hnědého uhlí.

Není to lepší některé položky energeticky využít, než je cpát na skládku? Pořád to bude lacinější než navrhovaný zálohový systém!
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

20.4.2022 07:55 Reaguje na Jiří Kvítek
Čest soudruhu. Máš to tady krásně uhlazené v číslech, bohužel v Dánsku, by jsi s takovou hloupostí nepochodil a spal by jsi pod mostem. Už si vytáhni hlavu z pr..le a pochop, že to k vám stejně jednou přijde. Dá se žít zdravě, čistě, ekonomicky a hlavně s rozumem.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

20.4.2022 19:44 Reaguje na Zdenek Wenzel
Nejsem soudruh a nikdy jsem jím nebyl. Je vidět, že lidi odhadnout opravdu neumíš.

Co je v Dánsku je mi fakt u zádele. Tvoje argumenty jsou na úrovni desetiletýho dítěte, takže si jdi ohromovat jinam, třeba konečně ohromíš, ale tady určitě ne. A o rozumu nemluv. Zjevně ho sám nepoužíváš...Odpovědět
va

vaber

20.4.2022 08:32 Reaguje na Jiří Kvítek
co se dál se zálohovanými plasty udělá je jiný problém, v prvním kole je třeba je dát na hromadu a ne je rozházet po krajině
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

20.4.2022 19:48 Reaguje na vaber
Když už chcete psát o něčem, čemu úplně nerozumíte, zkuste se zeptat někoho zkušenějšího. Třeba to pak bude mít i smysl...
Odpovědět
MH

Marek Hrubý

19.4.2022 14:18
Zálohování PET je jen převedení toku peněz do správných kapes. Pokud se to provede, obce místo poplatků za dotřídění nebudou platit 1000-1500 Kč/t, ale minimálně 6000 Kč/t. Tyto peníze budou muset promítnout do poplatku za odpad. Takže nový systém budou dotovat všichni daňoví poplatníci, ať kupují nebo ne nápoje v PET.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

19.4.2022 15:16 Reaguje na Marek Hrubý
A takhle to jak popisuješ mají v Dánsku? OPRAVDU?
Nebo to je jen u vás v Absurdistánu.
Odpovědět
MH

Marek Hrubý

20.4.2022 07:50 Reaguje na Zdenek Wenzel
Jak to funguje v Dánsku netuším, ale tak to funguje u nás v ČR.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

20.4.2022 11:05 Reaguje na Marek Hrubý
Zatím to nefunguje a o tom je tady ten článek i diskuse.
Odpovědět

Jirka Černý

19.4.2022 20:43
Osobně to vidím tak: PET láhve jsou poměrně specifický plast a pokud to má dávat smysl je potřeba ho třídit vzlášť, tím určitě nemám na mysli další druh kontejnerů na tříděný odpad, ale a teď se možná pletu myslím že v Německu v Kauflandu na to mají speciální místo, je to logické, v obchodě kde koupíte i odevzdáte. Žádná záloha, jen trochu disciplíny spotřebitele, ano možná jsem trochu naivní ale já bych to byl ochotný takhle třídit. Když už jsem trochu načal fakt že další navyšování druhů tříděného odpadu nevidím jako vhodnou cestu tak ještě jeden mi chybí a třeba zde někdo ví proč není, přece kontejnery na kovy. Opět vycházím jen z vlastní zkušenosti že kovů se v domácnosti v podobě konzerv atd používá docela dost, osobně na to mám dva staré kalfasy co s nějakým bordelem vyvezu na na sběrný dvůr když je to plné a tam na to je extra vana, jak to řeší lidé v paneláku nevím, jen mně napadlo že to pro ně může být problém.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

19.4.2022 21:10 Reaguje na Jirka Černý
Problém v Česku je masírovat lid jak v padesátých letech a hledat naschvál jinou cestu, než tu, která je už dávno ověřená. Řetězce jsou v zahraničních rukách, kde to funguje, tak kde je problém ? V papaláších a podělaných soudruzích, co tady 32 let vládnou. Co kdyby se o tom, že CZ začalo třídit a zálohovat dozvěděli v Kremlu. To by padaly hlavy. Možná by zase přijeli jak v 68 roce.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.4.2022 12:29
V Dánsku sice zálohy na většinu obalů od pití etiketovaného v Dánsku fungují, ale jinak jim dobrovolné třídění funguje podobně, papír, sklo se dobrovolně vyhazovalo do kontejneru, a zbytek do minulého roku šup do popelnice. Od minulého roku mají třídění na papír, sklo, kovy, organiku, plast a zbytek i před domy. Využívají spalovny. Takže je normální mít více variant. I v Česku se třídí komunální odpad, existují ZEVO s předtříděním před spálením, sběrné dvory (jako v Dánsku a SRN), a lahve od piva vratné ve všech obchodech. Ne jak v Německu, kde skoro všechny obchody (s výjimkami) berou jen obaly od lahví v řetězci koupených. Ještě tak neplýtvat, snížit množství obalů, vychytat bor…áře v přírodě nebo dát do přírody víc odpadkových košu, využívat ZEVO s předtříděním místo skládek, a bude to dobré.
Iniciativě těch firem bych věřila jen pokud by jim šlo o spolupráci při prodeji recyklačních zařízení. Muselo by být možné v obchodech vracet všechny lahve (jak v Dánsku), nejen ty od těchto výrobců. Jinak by to společně se zákonem o povinném zálohování ničilo konkurenci.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist