https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-podpori-dotacemi-ve-vysi-640-milionu-korun-vybrane-skoly-v-uhelnych-krajich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP podpoří dotacemi ve výši 640 milionů korun vybrané školy v uhelných krajích

20.11.2024 00:33 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Do vybraných škol ve třech uhelných krajích, tedy do Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje, poputuje v evropských dotacích od ministerstva životního prostředí (MŽP) 640 milionů korun. Investice mají pomoct školám, aby jejich žáci dokončili základní vzdělání, zlepšila se kvalita výuky a vzdělávání mohlo v regionech lépe vyrovnávat dopady na rodiny v důsledku útlumu těžby uhlí.
 
Ve výzvách Operačního programu Spravedlivá transformace je 220 milionů pro Karlovarský kraj, 320 milionů pro Ústecký a 100 milionů pro Moravskoslezský kraj. Peníze jsou z Evropské unie. Ministerstvo tak chce podpořit školy, které se potýkají s vyšším poměrem žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí.

"Podpora bude směřovat do konkrétních škol, které ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pomocí soustavy indikátorů vytipovalo jako nejvíce zasažené negativními socioekonomickými vlivy," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Vybrané školy se svými projekty se mohou přihlásit o dotace do vyhlášených výzev od 2. prosince 2024 do 30. června 2025 on-line přes Portál ISKP21+.

MŽP očekává, že cílená podpora konkrétních škol by mohla pomoci s řešením například předčasných odchodů ze vzdělávání. "V Evropské unii se podíl mladých lidí, kteří předčasně ukončují školní docházku, v poslední dekádě snižuje. Česká republika nicméně patří mezi země, které naopak vykazují růst," řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Za rok 2022 tento podíl dosáhl 6,2 procenta.

Směřování peněz do vybraných škol zároveň podle ministerstva naplňuje vizi Vzdělávací strategie ČR 2030+, konkrétně Rovný přístup ke kvalitnímu vzdělávání.

Peníze mohou školy využít na školní prostory, například laboratoře, dílny, odborné a specializované učebny. výjimkou nebudou školní družiny a kluby, sportoviště, knihovny a společenské místnosti, šatny pro žáky, školní kuchyně a jídelny, poradenská pracoviště a prostory pro žáky se specializovanými vzdělávacími potřebami či zázemí pro pracovníky.

Vybrané školy nyní čerpají podporu z Národního plánu obnovy na neinvestiční aktivity. Při hodnocení projektů ve výzvách z programu Spravedlivá transformace bude Státní fond životního prostředí spolupracovat s Národním pedagogickým institutem (NPI) a jeho místními koordinátory.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist