https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-schvalilo-zachranne-programy-pro-sycka-a-sysla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo schválilo záchranné programy pro sýčka a sysla

20.8.2020 14:05 | PRAHA (ČTK)
Sýček se v minulosti počítal mezi nejběžnější tuzemské sovy, bývaly jich desetitisíce. Dnes sýček patří k nejohroženějším druhům. Jeho početnost je odhadována na pouhých 100 až 130 párů.
Sýček se v minulosti počítal mezi nejběžnější tuzemské sovy, bývaly jich desetitisíce. Dnes sýček patří k nejohroženějším druhům. Jeho početnost je odhadována na pouhých 100 až 130 párů.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) schválilo záchranný program zaměřený na sýčka obecného a pokračování programu pro sysla obecného. Sýčkům i syslům uškodilo intenzivní zemědělství - například plošné užívání postřiků, rozsáhlá nečleněná pole či specializace na pěstování úzkého okruhu plodin. Programy tak zahrnují úpravu hospodaření v jejich teritoriích, ale i výměnu zvířat mezi lokalitami.
 

Sýček se v minulosti počítal mezi nejběžnější tuzemské sovy, bývaly jich desetitisíce. "Dnes ale sýček patří k nejohroženějším druhům. Jeho početnost je odhadována na pouhých 100 až 130 párů," upozornil Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. Vědec se podílel na přípravě záchranného programu.

Plánované kroky mají mimo jiné zajistit, aby se na pozemcích v teritoriích sýčků hospodařilo způsobem, díky kterému budou mít ptáci dost potravy po celý rok. Podle resortu je třeba zakrýt také nebezpečná místa v lidských sídlech, kde tato malá sova hnízdí. Sýčci se totiž mnohdy utopí například v nezakrytém sudu.

"Plánuje se i propojení stávajícího ostrůvkovitého výskytu sýčků nabídkou míst k hnízdění, případně vypouštěním těchto sov do připraveného a vhodného prostředí. Cílem je, aby se početnost sýčků u nás zvýšila alespoň na 1000 párů," uvedl Charvát.

Sysel obecný se počátkem tisíciletí ocitl na pokraji vyhynutí. V roce 2008 proto začal záchranný program, který se podle ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Františka Pelce osvědčil, neboť počet syslů se od té doby zdvojnásobil. "V roce 2019 jich u nás žilo zhruba 7500 na 40 vzájemně izolovaných místech," podotkl Pelc.

"Nově se záchranný program zaměří také na rozšiřování ploch, které syslům vyhovují, na stávajících lokalitách výskytu. Aby se předešlo negativním dopadům příbuzenského křížení, plánuje se i výměna zvířat mezi lokalitami. Počítá se i se zakládáním nových populací i mimo oblasti navazující na stávající lokality dle nové komplexní metodiky," popsal pak spoluautor programu Jan Matějů, který působí v Muzeu Karlovy Vary.

Podle MŽP hrají důležitou roli i umělé odchovy založené v pražské a brněnské zoologické zahradě, Zoo Hluboká a v Záchranných stanicích ve Vlašimi a Rozovech u Temelína. Zvířata z těchto odchovů jsou pravidelně vypouštěna do přírody.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že nyní běží deset záchranných programů a resort připravuje další. Současné programy cílí například na užovku stromovou a perlorodku říční, z rostlin pak na hvozdíka písečného českého, hořeček mnohotvarý a od letošního března i na koniklec otevřený.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.8.2020 18:46
Jedna věc je sepsat program, jiná ho realizovat. Jsem celý nakřivo, jak v tomto zbyrokratizovaném státu dosáhnout tolika radikálních změn.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

20.8.2020 19:45 Reaguje na Karel Zvářal
Nejde o to,mít nějaký realizovatelný plán,který ohroženým druhům pomůže ale mít plán,který pomůže některým dosáhnout na peníze z různých dotací a o to jde v první řadě.Petrův Zdar
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.8.2020 20:14 Reaguje na Jan Knap
Když můžou natahovat ruce ničitelé krajiny, bezzubí ouřadové také nechodí do kanclu zadarmo, tak ať dosáhnou na dotace i ochranáři, jen aby to k něčemu bylo... Ze sto na tisíc - to jsem tedy zvědav!
Odpovědět
Jan  Valenta

Jan Valenta

21.8.2020 17:37 Reaguje na Karel Zvářal
Pravda pravda!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

20.8.2020 19:42
Ani bych se nedivil, kdyby v se v rámci záchranného programu obsypaly lokality výskytu neškodným, certifikovaným stutoxem, aby hraboši nekonkurovali syslům a křečkům. U sýčka se předpokládá odlet do lokalit bez ekologismu.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

20.8.2020 19:42
Ani bych se nedivil, kdyby v se v rámci záchranného programu obsypaly lokality výskytu neškodným, certifikovaným stutoxem, aby hraboši nekonkurovali syslům a křečkům. U sýčka se předpokládá odlet do lokalit bez ekologismu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.8.2020 20:40
Úpřímně přeji sýčkům i syslům, aby to přežili.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.8.2020 08:19
Pokud budou mláďata sýčku každoročně uklována sojkami a sysli z umělých
odchovů vypouštěni do krajiny plné lišek,tak je to boj s větrnými mlýny.
Když u nás v Bohumíně byly sojky vzácností,tak tu bylo několik párů
sýčků a každoročně mnoho mláďat.teď tu máme sojky i na sídlištích,ale
už žádné sýčky.Jinak sysly pamatuji i v době před 30.léty na zcelených lánech s údajně přechemizovaným zemědělstvím.Nyní vymizeli i tam
jakož i drobná zvěř a hlavně všichni na zemi hnízdící ptáci.Odchov a vypouštění tak řeší pouze krmení predátorů snadnou potravou.Snahu nikomu
neberu,ale mám obavu,že to bude marnost nad marnost.
Odpovědět
ig

21.8.2020 12:19
Ještě zapomněli na sýkory, ty jsou také na seznamu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

21.8.2020 13:06 Reaguje na
Ano, sýkora sysel,sýček, ... několik vyjmenovaných slov po s (je jich ještě asi 8 dalších, nemluvě o slovech odvozených). Tedy těch, kde se píše po s tvrdé y; je to poznámka pro mladé.
A také by se nemělo zapomínat na vyjmenovaná slova po v, třeba výr ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist