https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-americke-rece-presumpscot-se-toci-obri-ledova-kra.-ma-dokonaly-kruhovy-tvar
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na americké řece Presumpscot se točí obří ledová kra. Má dokonalý kruhový tvar Video

24.1.2019 15:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | City of Westbrook
Obyvatelé amerického města Westbrook mají zajímavou podívanou doslova na dosah ruky. V záhybu řeky Presumpscot se utvořila veliká ledová kra. Proud řeky ji neustále pohání k rotaci. A díky tomu má kra dokonalý kruhový tvar. Informuje o tom ScienceAlert.
 

Odhaduje se, že v průměru má ledová kra asi 90 metrů. Poprvé si jí letos lidé všimli v pondělí 14. ledna. A kromě obyvatel města se rotující led stal atrakcí i pro místní kachny.

Jev ale není novinka, čtenáři Scientific American si o "rotujícím ledovém koláči" mohli počíst už v 19. století.

V roce 2016 se vědci dokonce pokusili v laboratoři nasimulovat podmínky, aby takový dokonalý ledový útvar vytvořili uměle. Vědci tehdy zjistili, že jak voda odtává z ledové masy, vytváří pod ní vír, který napomáhá jejímu otáčení.

Westbrook, Maine Ice Disk - Presumpscot River from City of Westbrook, Maine on Vimeo.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist