Na Broumovsku skončil projekt na zmírnění dopadů klimatické změny
"V Otovicích šlo o vytvoření vodního biotopu za obecním úřadem, vybudování soustavy tůní v úvoze u obecní cesty směrem na Šonov a o výsadby stromořadí nedaleko hranic s Polskem. V Broumově byla doplněna alej podél areálu Hobra a započata první etapa větrolamu u cesty směrem na Rožmitál,“ uvedla koordinátorka projektu Hana Colby ze Strategické rady regionu Broumovsko. Součástí projektu byla také jednání s místními vlastníky pozemků vhodných pro další úpravy v krajině a navazující projekty.
Při projektu jeho účastníci vysadili 196 stromů, 540 keřů a vyhloubili 12 tůní o celkové vodní ploše přes 3000 metrů čtverečních. Projekt navazuje na adaptační strategie na klimatickou změnu, které byly v minulých letech zpracovány pro území šesti obcí na Broumovsku, a to Broumov, Otovice, Martínkovice, Police nad Metují, Bukovice a Žďár nad Metují.
"Tyto dokumenty jsou souhrnem možných opatření pro zádrž vody v krajině. Problémy, které probíhající klimatická změna přináší, se totiž projevují nejen ve formě silných přívalových dešťů a následných povodní a dlouhých epizod sucha v letních měsících, ale také poklesem hladiny spodních vod a vysycháním krajiny," sdělila Ostradecká.
Žadatelem projektu Voda na Broumovsku I je Strategická rada regionu Broumovsko a partnerem spolek Krajinohled. Celkové výdaje jsou 5,65 milionu korun, z toho 90 procent tvoří dotace Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Projekt podpořily také města Broumov, obec Otovice a společností HOBRA-Školník a Coca Cola HBC.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Michal Krátký
7.5.2024 17:01Břetislav Machaček
9.5.2024 09:03změny na konkrétní území a jak to tam bude za deset let vypadat. Znám místo,
kde se do revitalizace tůní a prosvětlení okolních porostů vrazilo skoro dva
miliony a za pět let se v tůních přestaly množit žáby a z pařezů obrazilo
doslova nepřekonatelné houští, přes které se k tůním nedostane ani slunce.
špatný projekt podle rádců z AOPK , drahá realizace spřízněnou "odbornou"
firmou a za pět let je to zralé na novou revitalizaci. Bezúdržbová krajina
prostě nevydrží ve stavu, jako těsně po vytvoření. Po vykácených starších
stromech to tam obsadily nálety olší a za pět let tůně obklíčily houštím,
které je na podzim naplní až po okraj listím. To tam kvasí a zahnívá tak,
že i žábám vadí k rozmnožování. Množí se nyní na bývalé pískovně, která má podle AOPK taky postupně degradovat na tůně, ale kde jim vajíčka a pulce konzumují kachny a ryby. Zbytek žab odloví jezevčí rodina a chránění
predátoři. A to vše za 2 miliony z EU! Prostě odbornost nade vše!