https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-dalnicich-se-rocne-stane-pres-460-nehod-se-zveri-podzim-je-rizikovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na dálnicích se ročně stane přes 460 nehod se zvěří, podzim je rizikový

7.11.2023 10:44 (ČTK)
Na silnicích nižších tříd se auto se zvířetem nejčastěji srazí ráno nebo večer, na dálnici je to naopak nejčastěji v noci a nad ránem.
Na silnicích nižších tříd se auto se zvířetem nejčastěji srazí ráno nebo večer, na dálnici je to naopak nejčastěji v noci a nad ránem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na českých dálnicích se ročně stane přes 460 nehod se zvěří. Podíl takových kolizí na dálniční nehodovosti činí 13,4 procenta, což je víc než na všech ostatních silnicích dohromady. Kvůli vysoké rychlosti a silnému provozu jsou střety na dálnicích závažnější a vzniká při nich dvojnásobná majetková škoda ve srovnání se silnicemi nižších tříd, uvedla Česká kancelář pojistitelů s odkazem na data Portálu nehod od roku 2010. Podzim je přitom kvůli snížené viditelnosti, brzkému stmívání a nepřízni počasí rizikovým obdobím, varuje analýza.
 

Na silnicích nižších tříd se srážky se zvěří podílí na 10,8 procenta nehod. "Zatímco na okresce to většinou odnesou rozbité reflektory nebo pomačkaný plech, na dálnicích škody dosahují řádu vyšších desítek tisíc korun," uvedli autoři analýzy. Průměrná škoda na všech českých silnicích podle nich činí 44 637 Kč, průměrná škoda při nehodách se zvěří na dálnicích činí 77 897 Kč. "Řešením vedoucím k snížení počtu nehod je oplocování dálnic. To dokáže eliminovat riziko střetu se zvěří až o 90 procent," míní Petr Jedlička z České kanceláře pojistitelů.

Nejvíc nehod se zvěří se i díky vysoké hustotě dálniční sítě stane ve Středočeském kraji. Ročně jde o 208 případů. Nejrizikovější je rovný úsek dálnice D10 poblíž Benátek nad Jizerou, který od pole a lesa dělí pouze odvodňovací strouha. Podobně je na tom D10 u Pískové Lhoty a také D4 u Mníšku pod Brdy. Podle podílu nehodovosti se zvěří k celkovému počtu dálničních nehod patří první místo Zlínskému kraji, kde se takto odehraje více než třetina nehod. Za Zlínským krajem následují Liberecký kraj s podílem 33 procent a Moravskoslezský kraj s 20,4 procenta nehod, vyplývá z analýzy.

Kromě podzimu jsou rizikovým obdobím i jarní měsíce, což souvisí s rozmnožovacím cyklem a zvýšenou aktivitou spárkaté zvěře. Celoročně dominují nehodám střety s jeleny, na podzim s divokým prasetem. Na silnicích nižších tříd se auto se zvířetem nejčastěji srazí ráno nebo večer, na dálnici je to naopak nejčastěji v noci a nad ránem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist