Na Filipínách stávkují řidiči vozidel jeepney, bojí se o ztrátu živobytí
Vozidla jeepney, označovaná na Filipínách za "krále silnic", nabízejí levnější cestování než vlaky, taxíky či motorizované tříkolky. Původně vznikla úpravou vojenských džípů, které v zemi zanechali Američané po druhé světové válce. Džípy získaly autobusovou nástavbu, a také charakteristické barevné dekorace. První modely byly později napodobovány.
Vládní program na modernizaci dopravy, zahájený v roce 2017, má za cíl nahradit zchátralá vozidla jeepney a staré dodávky moderními dopravními prostředky, které jsou bezpečné a splňují emisní limity. Kritici opatření uvádějí, že převážně chudí řidiči a provozovatelé jeepney si nemohou dovolit koupit nové vozy či modernizovat ty staré, a to ani s pomocí slibované vládní podpory.
Tradiční jeepney stojí podle listu The Guardian 150 000 až 200 000 filipínských pesos (60 000 až 80 000 Kč), moderní jeepney odpovídající emisní normě Euro 4 vyjde až na 2,5 milionu pesos (necelý milion Kč).
Příspěvek vlády je 160 000 pesos, což je podle řidičů jeepney zoufale málo, zvlášť pak v době, kdy se doprava teprve vzpamatovává z dopadů uzávěr nařízených během pandemie covidu-19 a ceny paliv stále rostou.
"Modernizace je v pořádku, pokud máte peníze," řekl agentuře AP řidič Benito Garcia. Podle údajů citovaných senátorkou Grace Poeovou si řidiči jeepney vydělají denně kolem 755 pesos (300 Kč) čistého.
Ve městě Quezon v metropolitní oblasti Manily řidiči a jejich podporovatelé uspořádali hlasitý protest a poté se vydali v konvoji k vládnímu regulačnímu úřadu. "Vyzýváme veřejnost, aby stávku všemi možnými způsoby podpořila. Nepohodlí způsobené přerušením dopravy je dočasné, ale ztráta živobytí řidičů a provozovatelů vozidel by byla dlouhodobá," prohlásil levicový politik Renato Reyes.
Jedna z dopravních společností, které ohlásily stávku, Manibela uvedla, že v metropoli Manile bylo stávkou zasaženo 80 procent provozu vozidel jeepney. Kancelář prezidenta Ferdinanda Marcose ale v prohlášení napsala, že "nedošlo k žádnému narušení dopravy, až na několik linek v oblasti metropole". Podle prezidentské kanceláře vláda pro dojíždějící připravila náhradní autobusy.
Úřady v Manile, Quezonu, Muntinlupě a Pasigu nicméně předem vyzvaly školy, aby kvůli stávce přešly na výuku online.
reklama