Na Kamenném vrchu v Brně vznikne chodníček, má chránit vzácné koniklece

Rezekvítek pořádá exkurze každý rok už desítky let, výjimkou byly roky 2020 a 2021 kvůli covidové pandemii. "Ukazujeme zájemcům, jak to funguje v přírodní rezervaci, a snažíme se jim vysvětlit naše zásahy, že vyřezáváme křoviny a stabilizujeme plochy, protože koniklece potřebují co největší osvit slunce," uvedl Jurek.
Organizace do místa také vysílá hlídky, v dobrém počasí tam totiž denně projde 1000 až 2000 lidí. "Ta nejvíce frekventovaná část je devastovaná lidmi. Chodí tam čím dál víc směrem do koniklecových ploch, postupně vyšlapávají cesty a ničí je. Každý rok je to o nějaký kus," řekl Jurek.
Proto by letos měl vzniknout dřevěný chodníček dlouhý asi 250 metrů, který uspěl mezi návrhy v participativním rozpočtu města. Lidé posílají městu návrhy a Brňané hlasováním rozhodují o těch nejúspěšnějších, které město zrealizuje. Chodníček je jedním z nich. "Potřebujeme cestu stabilizovat. Doufáme, že když tam bude chodníček, lidé nebudou brouzdat po celé rezervaci. Bude tam také zábradlí a vyhlídky a upozornění," řekl Jurek.
Podle něj se za posledních deset let ukázalo, že počty trsů konikleců se drží kolem 60 000. "Je to ale tím, že neustále otevíráme a obnovujeme stepní plochy a objevujeme nová místa, na druhé straně na některých frekventovaných místech zase trsy zanikají, protože to tam lidé vyšlapou. Za rok 2021 bylo zničeno asi 5000 trsů," uvedl Jurek.
V Brně je kromě Kamenného vrchu více míst, kde koniklece rostou. "Je to také Stránská skála, Medlánecké kopce, Medlánecká skalka nebo Netopýrky v Komíně," dodal Jurek.
reklama