https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-letistich-v-sae-hledaji-lidi-nakazene-koronavirem-specialne-vycviceni-psi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na letištích v SAE hledají lidi nakažené koronavirem speciálně vycvičení psi

3.10.2021 00:20 | ABÚ ZABÍ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Mark / Flickr
Spojené arabské emiráty mají na letištích 38 psů schopných identifikovat člověka nakaženého koronavirem s přesností 98,2 procenta. Policisté na detekci viru vycvičili německé ovčáky, labradory, kokršpaněly a border kolie.
 

Při výcviku se používaly vzorky potu lidí, u nichž se infekce potvrdila. Pot se vsákl do tamponů držených několik minut v podpaždí nakažených, uvádí agentura Reuters.

"Velmi malé množství se pak dalo do lahvičky - pak jsme vzorek vyndali a nechali ho psa očichat. Když dal znamení, dostal odměnu," řekl poručík dubajské policie Násil Falasí, který výcvik psů vedl.

V hlavní výcvikové hale psovodi se psy chodili kolem řady kovových krabic. Pouze v jedné z nich byl pozitivní vzorek. Psi očichávali všechny vzorky a nález oznámili do několika vteřin tím, že si u pozitivního vzorku sedli.

Svěřenkyní policistky Fátimy Džasmíové je neposedná černobílá border kolie, která pozitivní vzorek označuje vždy s naprostou přesností. "Byl to dost náročný výcvik, museli jsme se naučit nové dovednosti podle mezinárodních měřítek a pak vycvičit psy," řekla Džasmíová.

Východiskem pro výcvik byla vědecká studie, která ukázala, že psi dokážou zachytit koronavirus čichem. Výzkum se prováděl v Dubaji a jeho výsledek byl publikován v červnu v časopise Communications Biology, který patří k britskému vědeckému časopisu Nature. Uvádělo se v něm, že psi jsou v rozpoznávání koronaviru úspěšní na 98,2 procenta. Do studie se zapojilo 3290 lidí, kteří byli otestováni testy PCR a jejichž potní vzorky očichávali psi. Podobný výcvik psů se prováděl také ve Finsku, USA a Francii.

Falasí řekl, že psi na letištích v SAE denně udělají 30 až 40 testů. První pes, jehož Falasí vycvičil, byl černohnědý belgický ovčák Bolt. "Chodí do služby často. Udělal už možná více než 1000 testů," říká o něm Falasí pyšně.

V SAE se takto speciálně vycvičení psi používají hlavně na letištích, ale mohou pracovat kdekoli. V Dubaji dostávají z celého světa žádosti, aby se o znalosti ohledně výcviku podělili, řekl major Saláh Chalífa Mazrúí.

K detekci nákazy koronavirem se psi používají i jinde ve světě. Dva například nasadili na mezinárodním letišti v Miami. V Alsasku používají psa k vyhledávání nakažených v domově důchodců, dobré výsledky se psy mají i v Bangkoku nebo Adelaide.

Dubajská policie má i psy schopné vyčichat drogy a výbušniny, které chce Dubaj použít v době Expa 2020, jehož brány se veřejnosti otevřou v říjnu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist